Valkas ģimnāzijas žūrija jaunāko literatūru vērtē pozitīvi

Arvien vairāk dzird runājam, ka grāmatas kultūrā kļūst par vēsturi, jo to vietu ieņem elektroniskā informācija, kurā netrūkst arī literāro materiālu. Ja vēl vecākās paaudzes pārstāvji pašķirsta kādu romānu, tad jaunieši lielākoties redzami tikai pie datora.

To, ka tā gluži nav, apliecināja otrdien Valkas ģimnāzijas bibliotēkā notikušais bērnu žūrijas saiets, kurā tika vērtēti vairāki jaunākie literārie darbi, kas sarakstīti bērniem un jauniešiem.

Bibliotēkas vadītāja Zinaida Veise gan atzīst, ka tagad skolēni nāk pēc grāmatām retāk nekā pirms 10 vai 15 gadiem, tomēr katrā klasē esot vairāki čakli lasītāji, kuri vēlas iepazīties ar katru izdoto grāmatu. Arī mācību iestādē rīkotais bērnu žūrijas konkurss notiekot ar mērķi veicināt interesi par grāmatu kā garīgu vērtību.

Kopumā valstī jauno lasītāju un grāmatu vērtētāju skaits gan ir pieaudzis, un bibliotēkas vadītāja cer, ka tādu netrūks arī ģimnāzijā."Bērnu žūrija Latvijā pirmo reizi notika 2001. gadā. Pirmo gadu tajā iesaistījās apmēram 100 bērnu visā valstī, bet, piemēram, 2007. gadā žūrijā jau piedalījās 17 tūkstoši bērnu," saka Z. Veise.

Žūrijas saieta dalībnieki izteica savu vērtējumu par izlasītajām grāmatām un labākās ieteica izlasīt arī citiem. 8. klases skolniece Reičela Baltiņa savas mīļākās grāmatas prezentācijai bija izvēlējusies Skaidrītes Gailītes darbu "Patrīcijas dienasgrāmata".

"Man šī grāmata asociējas ar kokteili, kurā sajauktas dažādas lietas un notikumi, bet kas kopumā ir patīkams un baudāms. Grāmatā atrodam gan pirmās mīlestības jūtas, gan vilšanos, gan nešķiramu draudzību. Es iesaku to izlasīt, jo grāmatā ir tipiski jaunietes pārdzīvojumi. Patrīcijas tēlā, pēc manām domām, var iejusties katra meitene," saka R. Baltiņa.

Savukārt 10. klases skolniecei Līgai Kalniņai vislabāk patikusi Daces Šteinbergas "Spēle". "Interesanta ir jau pati grāmatas kompozīcija. Vispirms parādās viens tēls, tad cits, vēlāk vēl kāds varonis. Viņi dzīvo it kā katrs par sevi, bet vēlāk tiek ierauti spēlē. Kādā spēlē, par to varat uzzināt, grāmatu izlasot," ar nelielu intrigu savu stāstu beidz L. Kalniņa.

Par labāko anotāciju klātesošie novērtēja 10. klases audzēknes Nikas Lauzes stāstījumu par Annas Gavaldes grāmatu "35 kilogrami cerību". "Vismaz mani pilnīgi paņēma šī grāmata. Tā grūtākos brīžos atjauno spēkus. Iesaku to visiem izlasīt, grāmata nav bieza un tajā teksts rakstīts ar lieliem burtiem," ar humoru stāsta N. Lauze.

Notika arī atrakcijas, kurās skolēni atbildēja uz jautājumiem par literatūru.

Izglītība