Valkas novada dome izsludinājusi publisko apspriešanu 133

Ja Valkas novada domes deputāti teikts "jā", tad 19. februāris būs pēdējā diena, kad pašvaldība varēs iesniegt projektu Eiropas Savienības finansējuma iegūšanai Igaunijas - Latvijas pārrobežas sadarbības programmā par Starptautiskā studiju centra izveidi Valkā, Raiņa ielā 28, Tēraudskolas ēkas rekonstrukcijai.

 

Ko par to domā iedzīvotāji, domnieki vēlas uzzināt publiskās apspriešanas sanāksmē, kas notiks 26. janvārī pulksten 15.00, Valkas novada domes zālē Semināra ielā 9. Tajā aicināts piedalīties ikviens interesents, kuram rūp pilsētas attīstība un ir radušies jautājumi par šo projektu.

 

Jāpieņem vēsturisks lēmumsLai rekonstruētu vēsturisko ēku, nepieciešami vismaz divi miljoni eiro. Veiksmes gadījumā Eiropas Savienības programma sniedz atbalstu 80 procentu apmērā. Savukārt pašvaldībai projektā jāiegulda 20 procenti jeb 200 tūkstoši eiro.

 

Valkas novada domes priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras un sporta jautājumos Unda Ozoliņa piekrīt, ka pašvaldībai būs jāņem kredīts un pie esošā kredītsloga tas nebūs viegls lēmums, tomēr novada domes deputātiem ir jādomā arī par pilsētas attīstības jautājumiem un jāuzņemas drosme šajos sarežģītajos finansiālajos apstākļos nepateikt nē.

 

 Tas būs vēsturisks lēmums. Ir jāņem vērā arī fakts, ka šajā projektā ir ieguldīts jau vairāk nekā 618 tūkstoši latu. Aizvadītajā gadā vien ēkas konservācijai, nesošo konstrukciju nostiprināšanai un grīdu iebetonēšanai starp stāviem iztērēja 100 tūkstošus latu. Ir pilnīgi gatavs arī ēkas būvprojekts.

Divus gadus bijusī Valkas pilsētas dome strādājusi ar projekta sadarbības partneriem - Latvijas Universitāti, nevalstisko organizāciju "Valga - Valka Partnership", Dabaszinātņu universitāti Tartu pilsētā Igaunijā un Latvijas - Igaunijas institūtu, un partneri ir gatavi turpināt darbu pie šī projekta.

"Reizēm šķiet, kāds domā, ka man personīgi ir vajadzīgs šis studiju centrs. Man kā deputātei ir svarīgi aicināt pārējos neaizmirst par lietām, kas ir svarīgas Valkas nākotnei," atklāj U. Ozoliņa.

 

Jāatbild uz neskaidriem jautājumiemTas, ka deputātu domas varētu dalīties, apliecina Valkas novada domes deputāte, Finanšu komisijas locekle Erna Pormeistere, kura uzskata, ka pašlaik nauda nepieciešama un projekti būtu rakstāmi pilsētai daudz svarīgākām lietām.

 

Piemēram, Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas aprīkojuma iegādei - greiderim, ceļu tīrāmajām mašīnām. Viņa nenoliedz, ka Tēraudskola ir jāatjauno, bet deputātiem ir jāņem vērā šodienas skarbā situācija.

 

Pirms lēmuma pieņemšanas U. Ozoliņai būs jāsniedz atbildes uz vairākiem neskaidriem jautājumiem par to, cik un kas šajā studiju centrā mācīsies. Līdz šim nav bijuši pieejami statistikas dati, cik igauņu līdz šim ir studējuši Latvijas Universitātē?

 

Nav veikta arī situācijas izpēte, vai arī krievu tautības cilvēki izvēlēsies mācīties šajā centrā, kādas apmācības programmas būs pieejamas, cik tās izmaksās un cik tās būs pieprasītas darba tirgū un aktuālas potenciālajiem studentiem.

 

Komentāri 133

laima

Par kaut ko to briesmoni vajadzētu pārvērst. Bet, vai tā varētu būt augstskola, nez? Kas tur mācīsies? Kāda būs izglītības klvalitāte, kādi būs pasniedzēji?

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 09:59

Mamma

Sākotnējā projekta ideja jāpārvirza citā gultnē - piemēram, profesionālā izglītība no 16 gadiem, lai bērni nav jāsūta 16 gados prom no Valkas, jo tad jau vairs arī neatgriežas....

Varbūt vari mūžizglītībai vai kam citam, tikai ne augstākajai, jo tādu jau tagad ir par daudz....

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 10:12

ziempas prieks

Mani fascinē šī attieksme - kaut ko tik būvēt, pirkt, utml. Kurš mācīsies šajā "filiālē", ja pat valsts augstskolās samazinās studējošo skaits? Nu var jau cerēt, ka uztaisīsim un viss notiksies, bet pamatā viss ir balstīts uz cilvēku kompetenci, nevis telpām, kur atrodas šāds pasākums. Ja līdz šim nav vērā ņemamu sasniegumu, kas tad būs komanda, kas šādu studiju centru padarīs konkurētspējīgu laikā, kad valsts apvieno augstskolas, lai samazinātu izmaksas?

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 10:28

Pārdomās

Katrā ziņā tas viss ir dikti pārspīlēts. Varēja tajā pašā vienā ēkā paredzēt visu (mācību telpas + kompmītni), vai arī nelielu piebūvi kopmītnēm paredzēt turpat Tēraudskolas tuvumā. Nu nebūs šeit nekādu studentu pieplūdumu. Un kam tas vispār vajadzīgs, ja tepat 80 km attālumā ir vēsturiskā studentu pilsētiņa Tērbata, kā arī Vidzemes Augstskola Valmierā, kas arī jau, kaut ne sena, bet ir jau ar savu vēsturi.

Meliorācijas ēkas ir stipri par lielām studentiem... Labi, ja vienu ēku piepildītu. Bet kur jēga novietot studentus pašā pilsētas nomalē? Kam tas ir izdevīgi? Lētāk būtu tiešām blakus Tēraudskolai uzcelti pilnīgi jaunu ēku ar visām komunikācijām nekā kaut ko renovēt Meliorācijā. Esošais Meliorācijas rajons tāpat iesaldēts lai gaida jaunus laikus un tad jau lai atdzimst klusā dzīvojamajā rajonā kaut vai ar privātās partnerības atbalstu.

Īstenībā jau līdzīgi var teikt par Mākslas skolu. Vai tiešām ir ekonomiski pamatoti ieguldīt līdzekļus vecas ēkas renovācijā? Pašreizējā ēka bija jānolīdzina līdz ar zemi un vietā jāuzceļ jauna: tas būtu bijis lētāk un vienkāršāk. Un vispār, pēc pašvaldību reformas un dažādu iestāžu darbības restrukturizēšanas taču Valkā ir ne mazums brīvu telpu. Vai tiešām Mākslas skola nevarētu iemitināties citā jau esošā ēkā, kur ar MAZĀKIEM līdzekļiem telpas varētu piemērot skolas vajadzībām, turklāt iegūstot papildus kv m platību. Šaubos, vai esošā Māklas skolas ēka ierindojama kaut kādos kultūras pieminekļa saglabājamā statusa rāmjos. Nu nav tur nekas arhitektoniski vērtīgs.

Es ceru, ka deputāti balsos pēc tā, ko teiks viņu sirdis...

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 10:41

no laukiem

Jūtu ,ka par maz esmu gājis skolā.Senāk 20 procenti no diviem miljoniem bija 400 000 .Var jau būt, ka sakarā ar iestāšanos Eiropas Savienībā ir kaut kas mainījies,jeb varbūt tikai Valkas novada viedie prāti atklājuši ko nebijušu precīzajās matemātikas zinātnēs.Pie šādiem cipariem esmu ar mieru kaut tūliņ pārņemt šo projektu savā ziņā.
Bet ja nopietni ,tad domāju būtu noziegums neņemt Eiropas naudu šim projektam,bet Ernai kopā ar savu bezdarbnieku armiju iesaku ņemt rokās slotu un lāpstu un tā risināt šodienas skarbo situāciju.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 10:49

iveta

piekrītu, ka izglītība ir labs solis, par kuru varētu padomāt. taču piekrītu arī viedokļiem, ka šajā, jau tā ekonomiski grūtajā brīdī, domāt tikai par augstāko izglītību, kur vēl nav zināms, pat nav nojaušams, vai vispār tas kādreiz atmaksāsies, vai tas ir prāta darbs. būtu labāk domājuši, kā pilsētniekiem neaizbraukt no Valkas un darbu atrast uz vietas. būtu veidojuši jaunas darba vietas, kas piesaistītu daudz vairāk cilvēku uzmanības. ja reiz bez kredīta nevar iztikt, tad tikai priekš tā, lai būtu darba vietas - un ne tikai tiem speciālistiem, kurus varētu ieaicināt no citām Latvijas vietām par pedagogiem strādāt...
vai ir vajadzīga tehnika ielu savešanai kārtībā? nu, nezinu... kad klajā nāk, cik lielas summas tiek tērētas priekš vienas vai otras ielas labošanas, tad šķiet, ka nauda ir izmesta vējā. nu, nezinu gan... es vairāk būtu par to, lai pašvaldība vairāk padomātu par darba vietu izveidi, lai vairāk atbalstītu uzņēmējus...

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 10:55

Janka

Domāju, ka projekts ir jātbalsta - neizmantot ES naudiņu tiešām būtu grēks. Ja, šis projekts izdotos, tad ieguvējs būtu viss Valkas novads - izveidotos jaunas darba vietas, tiktu atjaunota (sakārtota) ēka, kura daļeji bojāja un bojā Valkas tēlu.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 11:32

?

Un kurš atmaksās tos kredītus? Valkas iedzīvotāji ar savām līdz absurdam apcirptajām aldziņām? Vai "bezdarbnieku armija "- kā viens te augstprātīgi izteicās ...

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 11:45

Maigonis

Sapņot vajag... bet šīm skaistajām lietām nav seguma! Sen zināms fakts: Latvijā augstākās izglītības iestāžu ir par daudz un to skaits ir jāsamazina! Neredzu iespēju tik mazai pilsētai kā Valka šādu sistēmu izveidot, kas varētu nākotnē - kaut pa 0 strādāt... Tā būs vēlāk naudas izpumpēšana no budžeta! Nepārtrauktas dotācijas! Apskatieties kaut uz tuvāko augstskolu - Vidzemes augstskolu - tur ar nemaz viņiem tik spoži neiet...

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 13:24

UPS

tas ir Ozoliņas bizness. Sorry Unda. Tam nav pamatojuma.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 13:39

UPS

tas ir Ozoliņas bizness. Sorry Unda. Tam nav pamatojuma.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 13:40

Latvijā augstākās izglītības iestāžu ir par daudz un to skaits ir jāsamazina, šodien, iepazīstoties ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārskatu par Latvijas augstāko izglītību 2009.gadā, secināja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 14:12

amorāls

Nu diemžēl tai Undai Ozoliņai vēl nepietiek pumpēt naudu !!!
Apstājies jel U.Ozoliņa !?!?! Kapā līdzi visu mantību nepaņemsi !
Kad tai U.Ozoliņai beigās pietiks grābt un grābt ???
Padomā par Valkas cilvēkiem, tad kuriem pat nav naudas maizītei.
U,Ozoliņa, vai tev trūkst tās pārpārēm bagātības ?
Šinī nabadzības laikmetā viņa vēl izdomā kā naudu pumpēt savam personīgam biznesam un pie tam ar kredītiem no pašvaldības ???

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 14:17

sauleszaķis

Atbalstu un vēlreiz atbalstu šo projektu. Ja tas izdosies, Valkā varbūt beidzot ienāks jauni cilvēki, kas nebūs tik iesīkstējuši kā pašreizējie deputāti, kam neko nevajag. Erna ar savējiem, lai stāv pie ratiem un sākumā tiek galā ar saviem NVA projektiem, tad nebūs jāņem vēl uzraugi.
Turies Unda, daudzi jo daudzi Valcēnieši tikai tagad saprot, ka Tu biji labāka pilsētas vadītāja nekā tas zaļais zemnieks, kas tālāk par savu rakstāmgaldu neredz.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 14:27

UPS

Varbūt tomēr vajadzētu nedaudz tālredzīgāku skatienu. Šādiem lēmumiem jābūt apakšā normāliem pētījumiem. Jo tas ir bizness. Izglītība šodien un turpmākajos pārdesmit gados vispār būs diezgan kutelīga lieta. Frāze "jāpieņem vēsturisks lēmums" ir amorāla šajā gadījumā. Valkā visvairāk nepieciešams radīt bāzi tam, kas spētu pēc tam atbalstīt šāda centra radīšanu. Tas taču ir tik elementāri. Uzņēmējdarbība ir pirmajā vietā. Vai mums ir viss, kas nepieciešams, lai Valkā gribētos kaut ko uzsākt. Uz šo brīdi lētas talpas vairs nav rādītājs. Kur ir infrastruktūra???

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 14:28

vasilits

Сейчас,разгонятся ехать в Валку учиться студенты,прямо и не смешно даже. Правительство и сейм считают ,что в Латвии много разных учебных заведений,надо сокращать. Ну возьмем в долг ,отстроим помещение и все... ни каких студентов не будет,а содержать этот памятник (придуркам) надо и кто это все содержание оплатит? Или как обычно построим за миллионы и по тихому, за лимонад продадим (нужным людям)?

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 15:38

Mazais

Kur garantija, ka negeri brauks surpstudet un maksas lielas naudas? Beigas sanaks, ka Valkas iedzivotajiem no saviem makiem bus jauztur milziga tuksa eka. Ja Unda to garante, lai izsniedz personigo galvojumu un kludas gadijuma visu muzu maksa paradus pati!

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 15:49

Saeimas deputāti: Latvijā jāsamazina augstāko izglītības iestāžu skaits http://www.ziemellatvija.lv/portals/skola/raksts.html?xml_id=12459

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 15:50

UPS

Unda neko negarantēs. Tāpēc, ka viņa nav pārliecināta. Anyway, tā nav Valkas nepieciešamība nr.1, jo tas projekts neatrisinās Valkas problēmu. Šeit uzsvars ir vienkārši uz to, ka ES dod 80%. Es neesmu skeptiķis. Vienkārši šeit ir jābūt normālam aprēķinam apakšā. Esmu pārliecināts par visiem 100%, ka tāda nav. Valkai problēmu risiināšanai, ko radīs šis projekts, nav attiecīga bufera. Diez vai riska analīze šeit ir veikta. Es jau īpaši neiedziļinoties, saredzu visādus "bet".

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 16:04

UPS

Ideja ir visnotaļ skaista un cēla. Ja arī citās jomās Valkā būtu pie stūres tādi cilvēki kā Unda (es šeit domāju mērķtiecību un vēlmi pēc dzīvīgas Valkas), esmu pārliecināts, ka te viss ietu uz augšu. Taču te ir jāmāk saredzēt, kā tā "mašīna" strādā citādi iznāks kā Rikikī, kas gribēja galdam visas kājas vienādas nozāģēt, bet beigās nozāģējās visas kājas līdz grīdai :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 16:12

Izglītība