Valkas novada otrklasniekiem – brīvpusdienas 8

Valkas novada skolās - Valkas, Ērģemes, Vijciema un Ozolu pamatskolā, visi 2. klases skolnieki pusdienas sākuši ēst bez maksas. Brīvpusdienas pieejamas, pateicoties vietējā Rotari kluba aktivitātēm.

 

Valkas pamatskolas direktore un Valkas Rotari kluba aktīviste Nadežda Možarova stāsta, ka skolēnu ēdināšanai līdz gada beigām zviedru sadarbības partneri jau saziedojuši vairāk nekā 2400 latu. To, vai brīvpusdienas bērni varēs ēst arī nākamajā gadā, būs zināms gada beigās.

 

Vecākiem ļaus ietaupīt Trešdien otrklasniekiem pusdienās bija svaigu kāpostu zupa, dārzeņu sautējums, kefīrs un rupjmaize. Zupas šķīvji gandrīz visiem bija izēsti, toties sautējums bļodiņās plaka lēnāk. Bērni atzina, ka daudziem negaršo šis ēdiens, jo mājās mammas tādu negatavojot.

 

Arī N. Možarova novērojusi, ka bērniem ne visai garšo dārzeņu ēdieni, jo acīmredzot mājās maltītes no dārzeņiem nav tik iecienītas. Ēdienkarte tiekot sastādīta, ņemot vērā arī skolas medicīnas māsas ieteikumus par sabalansētu uzturu. Ēdnīcā apmeklētāji vairs nevar iegādāties neveselīgus produktus, piemēram, kečupu un gāzētos dzērienus.

"Bērni labprāt pērk bulciņas un cepumus," novērojusi ēdnīcas vadītāja Laima Smirnova. Toties visi aptaujātie otrklasnieki atzina, ka, ģimene priecājusies no sirds, ka vairs nebūs jāpērk pusdienu taloni, kas dienā izmaksāja latu.

 

Tas vecākiem ļaus mēnesī ietaupīt 24 latus uz vienu bērnu.Līdzīgi kā aizvadītajā mācību gadā, arī pirmklasnieku ēdināšanu finansē no valsts un pašvaldības budžeta - valsts vienam pirmītim dienā piešķir 80, bet pašvaldība - 20 santīmu.

"Uzzinot, ka meitai vairs nebūs jāpērk pusdienu taloni, pirmajā mirklī tam nenoticēju, bet bērns mani pārliecināja. Turpmāk varēšu vairāk nopirkt augļus un jogurtu, kas bērniem tik ļoti kārojas," atklāj kāda otrklasnieka mamma, kas nevēlējās nosaukt savu vārdu.

Savukārt Ērģemes pamatskolā pusdienas vienam bērnam izmaksā 50 santīmu. Līdz šim vecāki finansēja 35, bet vietējā pašvaldība - 15 santīmu. Skolas direktore Olita Šauja atzīst, ka visi septiņi otrklasnieki arī līdz šim pusdienojuši, bet tagad vecāki varēs atļauties bērniem kaut ko vairāk nopirkt.

 

Ideju sadzird arī citviet Otrklasnieku pusdienu finansēšana notiek, pateicoties Rotari kluba zviedru kolēģu akcijai "Palīdzēsim Latvijas bērniem tagad". Oktobra beigās Zviedrijā notikušajā konferencē šo projektu atbalstīja un konferences biedri jau saziedoja pirmos 1000 latus.

 

Septembra sākumā Valkā viesojās Rotari apgabala gubernators Leifs R. Karlsons no Zviedrijas, lai uzzinātu par Latvijas kolēģu projektiem, kurus varētu šogad vēl paspēt īstenot. Valkas pamatskola prezentējsui vairākus projektus, bet zviedram vislietderīgākais šķitis ierosinājums sniegt atbalstu skolēnu brīvpusdienu finansēšanā.

"Ar ideju par bērnu pusdienu finansēšanu iepazīstināju arī citus Rotari klubus Latvijā. Tā ieguvusi dzirdīgas ausis, un, visticamāk, arī citviet Latvijā bērni ēdīs siltas pusdienas bez maksas," ir gandarīta N. Možarova.

Komentāri 8

ēdājs

Jautājums: Kādēļ Ērģemes skolā pusdienas maksā uz pusi lētāk nēkā Valkas pamatskolā?

pirms 11 gadiem, 2009.11.08 10:41

trollis

un kas gan tajā kečupā tāds veselīgs?

pirms 11 gadiem, 2009.11.08 16:06

ļoti jauki, tomēr arī 3. un 4.utt. klasē bērnam gribas ēst... Varbūt vajadzēja par brīvu zupu, bet visiem, jo kas nu gribēs ēst ēdīs arī to un priecāsies, ka vēdeiņš neburkšķ. Bet pārējos labumus atstāt maksājot vecākiem...

pirms 11 gadiem, 2009.11.08 18:56

alma

Ja ar vārdu kečups ir domāta tomātu mērce,tad virkne ēdienu(arī eļļā cepti kartupeļi) ir neveselīgāki!To ir teikusi pati Lolita Neimane!

pirms 11 gadiem, 2009.11.08 22:30

...

Nu daļa cilvēku tiešām aug kā mucā. Un kas veselīgs kečupā? Ķīmija, kurai pielikts nedaudz kaut kas no tomātiem? Kolai jau ar nav ne vainas, īpaši ja ar to tīra vannu. Bērniem tiešām nevajadzētu tādas lietas dot, ja nu reti, reti.

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 08:52

to ēdājs

Jo Ērģemes pamatskolā vecāki piegādā arī savus dārzā audzētos dārzeņus, augļus utt. Varēja jau arī dot uz tā rēķina brīvpusdienas.

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 14:35

Izglītība