Valkas novadā viena vairs negribēja, otra vēl neplānoja 14

Šogad 1. septembris Valkas skolās sākās kā parasti ar bērnu sagaidīšanu un skolotāju apsveikumu vārdiem un tomēr bija citādāks nekā iepriekšējos gados.

 

Kaut arī netrūka sirsnīgu vārdu, dzejas rindu, ziedu, tomēr varēja just vārdos neizteiktu spriedzi, kas virmoja ap pasākumu dalībniekiem. Ar to gan mūsu mācību iestādes neatšķīrās no citām skolām valstī, jo visur pedagogi ir sašutuši par valdības izglītības politiku, kuras rezultātā ir atņemta nauda izglītībai un slēgtas daudzas skolas. Valkā iezīmējās arī citas atšķirības.

 

Pirmo reizi pēdējo gadu laikā Valkas ģimnāzija un pamatskola Zinību dienas svinību pasākumu rīkoja atsevišķi. Turklāt ne pamatskolā, ne ģimnāzijā uz pirmās mācību dienas pasākumu nebija ieradušies Valkas novada domes pārstāvji. Līdz šim skolēnus mācību gada sākumā vienmēr bija uzrunājusi arī pilsētas domes vadība, pašvaldības Izglītības nodaļas vadošie speciālisti un Valkas pagasta padomes pārstāvji.

 

Divpadsmitie gribējuši vest pirmīšusVairāki uz skolām atnākušie vecāki gan atzina, ka patīkamu emociju un priecīgu izjūtu nav trūcis. Spilgtu un emocionāli neaizmirstamu pirmās mācību dienas scenāriju bija izstrādājuši Valkas ģimnāzijas pedagogi. Neviens no skolotājiem nepieminēja grūtos laikus, kas pienākuši izglītībai, bet stāstīja jauniešiem par tiem jaunumiem, kas viņus sagaida skolā un apsolīja viņiem dot labas zināšanas.

 

 

Jaunajiem galvenais ir mācīties un atrast savu vietu dzīvē un šo ceļu pašreizējās grūtības nedrīkst traucēt. To, ka tie nav tukši solījumi, apliecina iepriekšējā mācību gada rezultāti. No 68 ģimnāzijas absolventiem tikai septiņi vēl atrodas sevis meklējumos, bet pārējie augstskolās apgūs izvēlētās profesijas. Īpaši aizkustinošs bija 11. klašu audzēkņu izveidotais roku ceļš, caur kuru mācību iestādē vispirms iegāja 12., bet pēc tam arī pārējo klašu audzēkņi.

 

"Man pasākums patika. Skolotājas Andrigas Lozdas un direktores Lilitas Kreicbergas runas bija ļoti jaukas. Viss pārējais arī aizkustināja. Grūti spriest, kādēļ svētki nenotika visiem kopā. Varbūt izdomāja, ka pēc pasākuma nevarēs nodrošināt skolēnu plūsmu uz pamatskolu, nezinu. Tomēr arī tagad bija jauki," apliecina Agnis Freimanis, kura dēls mācās 9. klasē.

 

Paši 12. klases audzēkņi gan ar šāgada svētku norisi nav īsti apmierināti. "Gribēju aizvest uz skolu 1. klases skolniekus, kā to divpadsmitie darīja iepriekšējos gados, bet nekā. Man liekas, ka agrāk viss bija emocionālāk," apliecina Monta. Viņai piekrīt arī Uģis un Roberts, atzīstot, ka bez iespējas skolas dzīvē ievadīt pirmklasniekus pasākums daudz zaudējis.

 

Strādās ar cerībuArī Valkas pamatskolas laukumā satiktie vecāki atzīst, ka 1. septembra svinības bijušas aizkustinošas. Daži izteicās, ka sirsnīgumu vairojusi atsevišķā svinēšana. "Man šķiet, ka tā, kā notika šodien, ir labāk. Vecākiem jāsteidzas uz darbu un nav laika ilgi uzkavēties skolā. Vēl domāju, ka bērniem jāiepazīst sava skola, nevis viss skolēnu pulks pilsētā," saka Sandris Tobiass.

 

Arī divu skolēnu māmiņai Ilonai Opmanei pret to nav iebildumu. "Viss ir normāli. Arī mani savulaik kā pirmklasnieci skolā ieveda 8. klases audzēkņi. Pasākums bija izdevies," saka I. Opmane. Divu meitu mamma Vivita Matīsa gan uzskata, ka Lugažu laukumā visiem kopā bijis labāk.

 

 

"Man tieši šogad vecākā meita gatavojās skolā ievest savu jaunāko māsiņu, bet tas diemžēl nebija iespējams," nosaka V. Matīsa. Pamatskolas direktores vietniece mācību darbā Inese Vjakse uzskata, ka pasākums bija izdevies, turklāt skolotāju kolektīvs to nolēmis rīkot bez arodbiedrību ieteiktā sēru noformējuma.

 

 

"Man šķiet, ka svētki pašiem savās mājās ir mīļāki un sirdij tuvāki," saka I. Vjakse. Viņai piekrīt arī direktore Nadežda Možarova: "Mēs ar šo dienu gribējām dot cerību skolēniem un arī paši strādāsim ar cerību."

 

Valkas novada domes Izglītības pārvaldes vadītāja Dzintra Auzāne skaidro, ka viņa uz skolām nav devusies, jo skolas vēl pēdējo dienu bijušas līdzšinējās pilsētas domes Izglītības nodaļas pārziņā. Tādēļ viņa savus darbus vēl neesot plānojusi.

 

 

Savukārt bijusī pilsētas domes Izglītības nodaļas vadītāja Līga Veinberga iebilst, ka ar 1. septembri nodaļas vairs nav, tādēļ arī viņa uz kādu no skolām nav devusies. Par savu pēdējo pienākumu viņa uzskatot novada izglītības darbinieku svētku pasākuma organizēšanu Zinību dienā un to arī esot izdarījusi. "Varu teikt, ka 1. septembris man tik un tā ir svētki, jo es stāvu pāri visādām personāliju pārbīdēm," saka L. Veinberga.

 

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs gan uzskata, ka no izglītības vadošo speciālistu puses tā ir vienkārši neizdarība.

 

"Diemžēl speciālistu solījumi, ka reformu laikā viņiem būs griba strādāt, nav piepildījušies. Izskatās, ka notiek skriešana pakaļ notikumiem, bet pareizi būtu tos plānot uz priekšu. Jāatceras, ka novada pārvalde ir sarežģīta un katram aiz muguras nolikt ganu nav iespējams. Nesaprotu arī tās neskaidrības, kā svinēt svētkus. Lai taču izglītības vadošie darbinieki aiziet uz skolu, rūpīgi uzklausa pedagogus un tad izdara, kā viņi vēlas. Tur nekā sarežģīta nav," saka K. Albergs.

Komentāri 14

kika

Problēma ir tajā apstāklī, ka novads joprojām nav pieņēmis darbiniekus un tie dzīvo neskaidrībā par rītdienu, kad nezini, vai neesi jau atlaists. Reizēm brīnos, uz kāda pamata kāds saņem algu, ja veco padomju vairs nav, bet novadā nav pieņemts (nav noslēgts darba līgums). Viss brēc pretim likumam.

pirms 11 gadiem, 2009.09.03 10:46

nu gan

reti interesants virsraksts:)
gribot negribot jāizlasa, lai saprastu, par ko un kādu gribēšanu vai negribēšanu iet runa- par skolām, pašvaldībām ...vai varbūt par sievietēm...
Bet lielā ķīselī viss joprojām ir ar tām reformām!

pirms 11 gadiem, 2009.09.03 11:13

Māmiņa

Beidziet ņemties, viss bija šogad ļoti jauki un sirsnīgi! Bet iepriekšejos gados rīkotie pasākumi Lugažu laukumā atgādināja padomju laiku demonstrāciju, nevis svēkus katram savā skolā! Nu nebūtu taču normāli, ja visas Rīgas skolas sapulcētos , piemēram, Doma laukumā, tas izskatītos šausmīgi. Lai veicas turpināt iesākto!

pirms 11 gadiem, 2009.09.03 11:18

Pastala

kārlis ir par vecu lai staigātu pa skolām 1.septembrī. Izjūtiet cieņu pret pensionāriem.

pirms 11 gadiem, 2009.09.03 12:58

vietniece

Skolas šogad gribēja vienas pašas, bez kādiem tur priekšniekiem sarīkot sev svētkus, un skolām tas izdevās! Un ko te taisīt problēmu, kas aizgāja vai neaizgāja. Auzāni, Veinbergu, Ozoliņu un Albergu nemaz neviens neaicināja un tāpēc arī viņu nebija. Ziemeļlatvija atkal atrada, kur gaisu jaukt!

pirms 11 gadiem, 2009.09.03 14:31

goga

Pamatskolā bija ļoti jauks pasākums- vecāku ka bierzs, nekad nebiju redzējis tik daudz abu bērnu vecākus, viss bija sirsnīgi, forši.Tiešām, lielā pulcēšanās pie kultūras nama vienmēr atgādināja padomjlaikus ar saldām oficiālajām runām, vienmēr viens un tas pats.Šoreiz tiešām bija labāk.Paldies skolas direktorei, bērniem un arī vecākiem, kuri tik daudzi bija spulcējušies! Gan viss būs labi un vecā rutīna jālauž!

pirms 11 gadiem, 2009.09.03 16:50

kikai

Ko sēdi pašvaldībā,jo viss tik nelikumīgi,būtu devusi citiem vietu,kas strādātu nevis gadītu līgumus.

pirms 11 gadiem, 2009.09.03 17:16

kika

Darba likums neparedz strādāt bez darba līguma un amata apraksta. Jau trešo mēnesi cilvēki nezina savus pienākumus un saņem zākāšanos par neko, jo nesaprot, ko darīt, ko nē. Kāpēc jāiet prom, ja ir neizdarīga vadība? Varbūt viņiem laiks atkāpties un laist pieredzējušākus, kurus ievēlēja un kuri arī zinātu, jo jau pirms vēlēšanām bija izstrādāts, kā kas notiks, ne vien populistiski solījumi, kurus tagad var nepildīt, piesedzoties ar KRĪZI. Krīze viņiem galvās, savos maciņos krīzi negrib pieļaut, tāpēc samazina algas darbiniekiem.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 09:21

zuze

Arī es nesaprotu, kas es esmu. Tas, ko darīju vairs nevienam nav vajadzīgs, bet kas to darīs turpmāk, nav pateikts. Darbi krājas, termiņi tuvojas... Nekāda oficiāla dokumenta

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 11:20

to zuze

šitais ir labais! tā teikt nāku uz darbu , saņemu algu, bet par ko nezinu. darbi krājas kaudzē, tātad nestrādā. prēmiju šitam cilvēciņam par godīgo atdzīšanos:)))))

pirms 11 gadiem, 2009.09.08 12:07

Valcēniete

:) Pēc virsraksta izlasīšanas domāju, ka raksts būs par to kā mātes atsakās no saviem bērniem :) Ja autora mērķis bija panākt, lai pēc iespējas vairāk cilvēki izlasa rakstu, tad laikam jau viņam tas izdevās, bet no žurnālistikas viedokļa - klaja lasītāju maldināšana - autora neprofesionalitāte.

pirms 11 gadiem, 2009.09.09 14:52

Izglītība