Valmierā viesojās Cēsu pulka Skolnieku rotas ceļojošā karoga komisija

Pirmdien, 26.aprīlī Valmieras Valsts ģimnāzijā viesojās Cēsu pulka Skolnieku rotas ceļojošā karoga komisijas pārstāvji, lai izvērtētu, vai Valmieras Valsts ģimnāzija būs skola, kas uz nākamo mācību gadu saņems glabāšanā atjaunoto Cēsu pulka Skolnieku rotas karogu.

Skolā viesojās Cēsu rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass, kurš piedalījās Cēsu pulka rotas karoga atjaunošanas komisijas darbā un skolnieku rotas atceres pasākumu organizēšanā, Nacionālo bruņoto spēku komandieris, viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots, Latviešu virsnieku apvienības kapteinis Aleksejs Ozoliņš, kapteinis Sandris Gaugers, galvenais virsseržants Armands Loginovs, Rekrutēšanas un Jaunsardzes centra vadītājs Druvis Kleins, kā arī Astra Jansone, Lāčplēša kara ordeņa kavaliera meita, ar kuras svētību tika atjaunots skolnieku rotas karogs.

Vizītes laikā komisija atzinīgi novērtēja skolas centienus iegūt karogu savā īpašumā un izteica atzinību par izveidoto skolas muzeju, vēsturisko materiālu stendiem un ieguldījumu patriotiskajā audzināšanā. Kura no skolām uz nākamo mācību gadu iegūs atjaunoto karogu savā īpašumā, tiks noskaidrots 28.maija svinīgajā pasākumā Stalbē.

Karoga pārņemšana notiek katra mācību gada pirmspēdējā dienā, kad savulaik norisinājās ar karogu saistītie vēsturiskie notikumi. Tā saņemšanai var pieteikties ikviena piecu Vidzemes reģionu (Cēsu, Alūksnes, Valmieras, Limbažu un Valkas) skola , ja tai ir pietiekama motivācija un vēlēšanās popularizēt karoga ideju un patriotisko audzināšanu sabiedrībā.

Cēsu pulka Skolnieku rotas karogs darināts 1929.gadā, tā izgatavošanu finansiāli atbalstīja deviņas Vidzemes skolas no Cēsīm, Limbažiem, Valmieras, Mazsalacas, Rūjienas, Valkas, Smiltenes, Alūksnes, Gaujienas. Karogs tika izgatavots par godu 1919.gada 6.jūnija Cēsu kauju 108 skolnieku rotas dalībnieku piemiņai. 70 no tiem bija valmierieši.

Tā kā kauju laikā rotai nebija sava karoga, 1929.gadā, atzīmējot kauju desmito gadadienu, viens no skolnieku rotas dalībniekiem kopā ar domubiedru grupu rosināja izgatavot piemiņas karogu.

Izgatavošanā iesaistījās iepriekš minētās skolas un tas ieguva ceļojošā karoga statusu, kuru katru gadu svinīgi nodeva kādai no iesaistītajām skolām. 1940.gadā tas tika nodots Latvijas vēstures muzejam. 1997.gadā Cēsu rajona padome ar Lāčplēša Ordeņa kavaliera meitas Astras Jansones atbalstu uzšuva karoga kopiju un 1998.gadā, atklājot Cēsīs Uzvaras pieminekli, tradīciju atjaunoja.

Izglītība