Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Auto sadursme ar dzīvnieku vidēji izmaksā 1200 latus

Pēdējo nedēļu laikā saņemti seši KASKO klientu pieteikumi par sabojātām automašīnām Vidzemes reģionā pēc sadursmēm ar dzīvniekiem. Pieteikto atlīdzību apmērs svārstās no 400 līdz 3000 latu. Saņemto atlīdzību skaita pieaugums liecina, ka pēdējā mēneša laikā palielinās ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīti dzīvnieki, informē Daiga Bluķe, If P&C Insurance AS Latvijas filiāles Komunikāciju vadītāja.

Maijā lielākais pieteikums 2988 latu apmērā saņemts no KASKO klienta, kura automašīna SAAB 7.maijā tika sabojāta uz ceļa Mazsalaca - Valmiera, kad tai priekšā izskrēja meža zvērs. Savukārt 30.maijā uz ceļa Valmiera - Valka automašīnas Toyota Hiace vadītāja priekšā izskrēja vairākas stirnas, izraisot sadursmi. Klients savā paskaidrojumā norāda, ka mēģinājis izvairīties no sadursmes, strauji bremzējot, taču viena no stirnām ieskrējusi auto sānos un sabojājusi auto, nodarot zaudējumus 800 latu vērtībā.

 

Jāpiebilst, ka sadursmes ar auto izraisa ne tikai meža dzīvnieki, bet arī suņi. Tā Valmierā Cēsu ielā Mitsubishi Outander automašīnas priekšā izskrēja suns kā rezultātā auto nodarīti bojājumi 640 latu vērtībā. 

 

Šogad apdrošināšanas sabiedrība no saviem KASKO klientiem kopumā saņēmusi 61 atlīdzību pieteikumu par ceļu satiksmes negadījumiem, kas notikuši pēc sadursmēm ar dzīvniekiem (ieskaitot arī suņus un kaķus) vai arī automašīna sabojāta, mēģinot izvairīties no pēkšņi uz ceļa izskrējuša dzīvnieka. Kopējā pieteiktā atlīdzību summa ir bijusi LVL 733551, tādējādi vidējais pieteiktais atlīdzību apmērs ir aptuveni LVL 1200 par vienu negadījumu. 

 

Lielākie šogad saņemtie atlīdzību pieteikumi ir mērāmi vairākos tūkstošos latu. Lielākā atlīdzība izmaksāta klientam par janvāra beigās uz ceļa Valmiera Inčukalns Cēsu novada teritorijā notikušu negadījumu, kurā bija iesaistīts meža zvērs, kā rezultātā kravas automašīnai Scania nodarīti zaudējumi 5846 latu apmērā.

Kā  rīkoties, ja notikusi sadursme ar dzīvnieku

Nedaudz atšķirīgas ir situācijas, automašīnai „satiekoties" ar dzīvnieku pilsētā  un neapdzīvotā vietā, braucot cauri mežam. Apdzīvotā  vietā sadursme var notikt ar kāda īpašumā esošu, reģistrētu mājdzīvnieku - piemēram, suni, govi, u.tml. Savukārt, ārpus pilsētas uz brauktuves visticamāk izskries meža dzīvnieks, par kuru uzskaiti rūpējas mežsaimniecības. 

 

Automašīnai nodarītos zaudējumus sedz tikai KASKO

Jāatceras, ka OCTA ir transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ceļu satiksmes negadījumā, kas atlīdzina cietušajai pusei (trešajai personai vai trešās personas mantai) nodarītos zaudējumus.

 

Tādējādi, vadītāja vainas dēļ izraisītā sadursmē ar dzīvnieku (piemēram, uzbraucot uz ietves pavadā vestam dzīvniekam) OCTA var segt radušos zaudējumus dzīvnieka īpašniekam - par dzīvnieka ārstēšanu vai nāvi, ja dzīvnieks ir reģistrēts likumdošanā noteiktajā  kārtībā. Auto nodarītie zaudējumi OCTA ietvaros netiek segti. Tāpat netiek segti arī dzīvniekam nodarītie zaudējumi, ja dzīvnieks nejauši izskrējis uz brauktuves.

 

Zaudējumus auto pēc sadursmes ar dzīvnieku, īpaši gadījumos, ja dzīvnieks izskrējis uz brauktuves, sedz tikai KASKO apdrošināšana. 

 

Saukt vai nesaukt policiju?

Ja notikusi sadursme ar dzīvnieku, nepieciešamība iesaistīt policiju izriet no virknes normatīvo aktu, piemēram, Ministru kabineta medību noteikumiem, Ceļu satiksmes noteikumiem.

Tiesībsargus var nesaukt, ja:

  • sadursmē cietis sīkdzīvnieks;
  • sadursmē nav cietusi trešā persona;
  • sadursmē nav cietusi trešās personas manta;
  • ja transportlīdzeklim nav radušies bojājumi, ar kuriem aizliegts turpināt ceļu (piemēram, nav bojāti lukturi).

 Šajos gadījumos, arī neizsaucot policiju, If Apdrošināšana saviem klientiem izmaksā KASKO atlīdzību, jo sadursme ar dzīvnieku rada specifiskus bojājumus, kas atšķiras no citām sadursmēm ar fiziskiem priekšmetiem. 

Ja auto sadūries ar lielāku suni, stirnu vai alni, tas, visticamāk, nevarēs turpināt ceļu, un ir jāiesaista policija, lai fiksētu negadījumu un nodrošinātu auto evakuāciju. 

Auto/Moto/Velo