No Zviedrijas - ar medaļām

Pirmais, ko uz savu bērnu sagaidīšanu Smiltenes centrā sapulcējušies vecāki ieraudzīja, bija iespaidīga izmēra kauss, no autobusa to iznesa jaunās basketbolistes Aivitas Meinertes tētis Aigars Meinerts.

 

Šis kauss ir balva Smiltenes bērnu un jaunatnes sporta skolas  meiteņu (2006. - 2007. dzimšanas gads) komandai par izcīnīto otro vietu starptautiskā turnīrā Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā Open jeb atklātajā grupā.

 

To negaidīja neviens

Šis turnīrs ar nosaukumu “Lampe Challenge” basketbolā norisinājās no 19. līdz 21. maijam. Tajā sacentās 2002. - 2005. gadā dzimušas meitenes un zēni-  pavisam 92 komandas no Zviedrijas, Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Ungārijas un Somijas. 

Trenera Dzintara Ziediņa audzēknes, Smiltenes bērnu un jaunatnes sporta skolas (BJSS) jaunās basketbolistes, sevi jau atzīstami  parādījušas Latvijas mērogā, šajā sezonā izcīnot trešo vietu savā grupā VEF Latvijas Jaunatnes basketbola līgas rīkotajā “Kārums kausa” regulārajā čempionātā. 

Ikdienā meitenes mācās Blomes un Palsmanes pamatskolās, 3. vai 4. klasē – kā nu kura, un trīs reizes nedēļā trenējas Smiltenes BJSS.

Turnīrs Zviedrijā bija meiteņu pirmās starptautiskās sacensības. Otrās vietas izcīnīšanu iepriekš iedomāties nevarēja ne treneris, ne meitenes, ne viņu vecāki. Galvenais mērķis bija redzēt, kādā līmenī basketbolu spēlē vienaudži citās valstīs, un uzkrāt pieredzi.

“Cerība jau ir vienmēr, bet  uz neko tik lielu necerējām. Tagad gan meitenēm  ir kreņķis, ka nav zelta medaļu, bet kopumā viņas, vienalga, ir gandarītas,” smaida vienas no komandas basketbolistēm Līnas Kazakas mamma Liene.

Zviedrijā izcīnītās sudraba medaļas  ir visas meiteņu komandas darba un trenera Dzintara Ziediņa entuziasma rezultāts, domā uzrunātie vecāki.

 

Pretinieces - gados vecākas

Turnīrā “Lampe Challenge” Smiltenes BJSS meiteņu komanda aizvadīja  četras spēles. Trīs no tām notika apakšgrupā pret Zviedrijas komandām. Smiltenes BJSS komanda uzvarēja visās ar rezultātu 36:10, 29:11 un 38:20, attiecīgi izcīnot ceļazīmi uz finālu.

Finālā  pretī stājās Jūrmalas sporta skolas komanda, kas arī izcīnīja zelta medaļas, uzvarot Smiltenes BJSS basketbolistes ar rezultātu 68:14.

“Jūrmalas komandā bija tik garas meitenes, ka mēs neko nevarējām izdarīt. Viņas arī Latvijā savā vecuma grupā ir ļoti labā līmenī. Turklāt šajā turnīrā Zviedrijā mēs spēlējām 2005. gadā dzimušo meiteņu grupā, sacenšoties ar gados vecākām pretiniecēm. 2006. - 2007. gadā dzimušām meitenēm, kādas ir mūsu komandā, savas atsevišķas grupas nebija. Rezultāts priekš pirmā ārzemju turnīra meitenēm ir labs. Paldies viņām un paldies viņu vecākiem!” teic Smiltenes BJSS treneris Dzintars Ziediņš.

Tas, ka Smiltenes novada meitenes pārliecinoši uzvarējušas zviedrietes, nenozīmējot, ka Zviedrijas bērnu basketbolā nav ambīciju. Tur esot komandas, kurās ar jaunajiem sportistiem strādā pat trīs treneri.

“Mēs bijām spēcīgākas uzbrukumā. Un Zviedrijā pretinieces nav tik agresīvas, kā spēlējot Latvijā. 

Vēl šīs sacensības no Latvijas atšķīrās ar sasveicināšanos, ar to, ka bija mazāka zāle, un ar to, ka viens ceturtdaļfināls ilga sešas minūtes, nevis astoņas, kā Latvijā. Tāpēc bija grūtāk spēlēt,”  iespaidos ar “Ziemeļlatviju” dalās Smiltenes BJSS meiteņu komandas spēlētājas.

Komandas treneris Dz. Ziediņš teic paldies arī komandas sponsoriem uzņēmumiem “Vudlande”, “Ziķeri”, “ITS Tehnoloģijas”, “Vidzemīte” un “Union Med”, kā arī par atbalstu veikalam “Elektronams”. Pateicoties atbalstam, komandai pirms ārzemju turnīra tika palīgā piesaistīti vēl viens treneris un fizioterapeits.

 

Zēni sacentās ar Zviedrijas eliti

 

Turnīrā “Lampe Challenge” sacentās arī Smiltenes BJSS 2002. gadā dzimušo zēnu komanda (treneris Aivars Stankevičs). Arī šī komanda aizvadīja četras spēles, visās zaudēja un kopvērtējumā ierindojās 8. vietā.

“Puiši spēlēja elites grupā, kurā ir augsts līmenis. Konkurenti bija Zviedrijas labākās komandas, kuras savas valsts čempionātā ir pirmajā astoņniekā. Tas ir augstāks meistarības līmenis. Pretinieki ir augumā gari. Pirmo spēli mūsu komanda aizvadīja pret Zviedrijas čempioniem. Kopumā skatoties, tieši pirmās spēles mūsējiem bija vislabākās, bet spēlē par 7. - 8. vietu cīņas spars jau bija zudis,” vērtē Smiltenes BJSS direktors Ivars Joksts, kurš brauca līdzi komandai uz Zviedriju.


Basketbols