BMX tortē nopūstas 20 dzimšanas dienas svecītes 1

Pēc XXIX Olimpiskajām spēlēm Pekinā un valmierieša Māra Štromberga olimpisko zeltu par BMX runāja teju vai visur. Bet cik daudzi zina, ka aizvadītās nedēļas nogalē Valmierā BMX tortē tika nopūstas 20 dzimšanas dienas svecītes.

 

Apritējuši 20 gadi kopš pirmajām BMX sacensībām Latvijā. Tajās bērni un pusaudži savu karjeru sāka ar paštaisītiem riteņiem un aizsardzības aprīkojumu. Šajā laikā BMX sacensības Latvijā ir sasniegušas pasaules līmeni. Tieši apaļās jubilejas gadā 21 gadu vecais Māris Štrombergs sagādāja lielisku pārsteigumu, kļūstot par pirmo olimpisko spēļu čempionu BMX riteņbraukšanas vēsturē.

 

Divdesmito jubileju krāšņi atzīmēja atpūtas kompleksa „Avoti" teritorijā esošajā SCO Centra BMX velotrasē Valmierā. Velotrasē norisinājās četras pasaules līmeņa sacensības - Latvijas Nacionālā čempionāta finālkārtas, BMX jubilejas sacensības ar ekskluzīvo retro braucienu, "BALTIC CUP 2008" un "Latvia Open".

 

Krāšņajos svētkos godinot labākos BMX braucējus, atpūtas kompleksā atklāja pirmo Slavas zāli Eiropā. Slavas zāle ir Jāņa Matisona ģimenes ideja.

 

Kādreizējais smiltenietis BMX tēvs Latvijā un Latvijas BMX riteņbraukšanas klubu apvienības prezidents Jānis Siliņš atzīst, ka visa sākumā bijusi nebeidzama mīlestība pret riteņbraukšanu. 1987. gadā, kad J. Siliņš bija aizbraucis uz kvalifikācijas celšanas kursiem Maskavā, šķirstot grāmatas un meklējot sev vajadzīgo informāciju, viņš pavisam nejauši ieraudzījis BMX Eiropas asociācijas prezidenta adresei. „Mani BMX ieintriģēja, tāpēc uzrakstīju vēstuli asociācijas prezidentam Heritam Dūsam, uz kuru saņēmu arī atbildi," stāsta J. Siliņš.

 

Tad arī viss sācies, jo pirms 20 gadiem Valmierā, atpūtas kompleksā „Baiļi", kopā ar tā direktoru Valdi Vanagu izveidota pirmā profesionālā BMX trase valstī. BMX guva ļoti lielu atsaucību. Tolaik tā bija neatsverama vienotība un ģimeniskus, kas šobrīd varbūt palicis otrajā plānā, bet cīņas spars šo gadu laikā nav zudis. To apliecina arī trīs olimpieši - Māris Štrombergs, Ivo Lakučs un Artūrs Matisons.

 

Pašlaik Latvijā ir septiņas BMX trases - Valmierā, Smiltenē, Valkā, Cēsīs, Jelgavā, Saldū un Ventspilī.

 

BMX tēvs Latvijā stāsta, ka lielākoties medijos šis sporta veids pieminēts vien pāris rindiņās. „Kur vēl ir bijusi tāda situācija kā 2006. gadā, kad trīs mūsu vīri Eiropas čempionātā aizņēma visu goda pjedestālu. Bet arī tas presē parādījās tikai divās rindās," atklāj J. Siliņš.

 

Viņš uzskata, ka pa šiem gadiem BMX ir mainījies tas pats, kas sabiedrībā. Sākotnēji liela nozīme bija katra kluba ģimeņu kopībai. Tagad daudzi cenšas saskatīt tikai kļūdas, nevis priecāties par labo. Tādā gadījumā neko augstu nevar uzbūvēt. Tāpēc šie mūsu sportisti ir īstajā reizē rezultējušies, lai BMX sabiedrībā beidzot pārdomātu, ka panākumu atslēga ir ilgs un grūts darbs. Nevar nospīdēt tam, kurš netrenējas pietiekami," saka Jānis.

 

BMX 20 dzimšanas dienā atpūtas kompleksā "Avoti" atklāja Slavas zāli, kurā ikviens var iepazīties ar labāko BMX braucēju izcīnītajām medaļām, kausiem un citiem sasniegumiem. „Rezultāti bijuši visu laiku, bet, ai, kas tad tur, nav jau olimpiskais sporta veids. Tā līdz šim domājuši daudzi.

 

Bet, atrodoties Slavas zālē, nodomāju, vai pēdējos 50 gados ir vēl kāds sporta veids, kurā bijuši tik augsti sasniegumi kā šiem puikām. Piesaistot jaunatnes uzmanību nopietniem sasniegumiem, tas ir ārkārtīgi liels solis viņu motivācijā kaut ko darīt," stāsta Latvijas BMX riteņbraukšanas klubu apvienības prezidents.

 

Viņš uzsver, ka jebkurā darbā ir vajadzīgs ieguldīt milzīgu darbu. Olimpiskās zelta medaļas īpašniekam Mārim Štrombergam tas esot bijis 16 gadu ilgs darbs.

 

Arī Smiltenes pusē Silvā BMX aktivitātes sākās 80. gadu beigās. Pavisam klubu vadījuši pieci prezidenti - Vairis Krauklis, Gatis Kursītis, Jānis Rezins, Daiga Kalniņa, bet pēdējos trīs gadus "Silvas ziķeru" valdes priekšsēdētājs ir Ģirts Kātiņš.

 

Viņš pastāstīja, ka tagad klubā ir 15 licencēti sportisti. "Vienmēr jau var vēlēties vairāk, tāpēc gaidām arī jaunus BMX piekritējus. Mēs sadarbojamies ar Smiltenes pilsētas bērnu un jaunatnes sporta skolu, tāpēc interesenti droši var doties tur un uzzināt vairāk par BMX aktivitātēm," stāsta "Silvas ziķeru" valdes priekšsēdētājs un treneris.

 

Šo gadu laikā BMX velotrase Silvā regulāri tiek uzlabota. "Jāiet līdzi laikam. Sporta veids kļūst dinamiskāks un ātrāks, tāpēc tam attiecīgi jāpielāgo trase," saka Ģ. Kātiņš.Zīmīgi, ka tieši "Silvas ziķeri" 2006. gadā sāka ieviest vienotas kluba formas. Tagad to praktizē jau vairāki Latvijas BMX klubi. "Izdomāju, ka ar vienotajām formām ir jāsāk, tāpēc izveidojām mūsu kluba simbolu - lūsi. Viņš ir ātrs un viltīgs, un tieši tādam ir jābūt arī sportistam BMX," skaidro Ģ. Kātiņš.

 

"Ziemeļlatvijas" laikraksta lasītājiem 13. septembra numurā būs iespēja iepazīt pirmā olimpisko spēļu čempiona BMX riteņbraukšanas vēsturē Māra Štromberga 16 gadus ilgo ceļu līdz olimpiskajam zeltam, viņa attieksmi un mīlestību pret BMX. Arī to, kā pirmie treniņi pagāja stāvot un raudot trases malā.

Komentāri 1

Ēēeee

Un tika godināti cilvēki, kas veikuši īpašu atbalstu šim sporta veidam, jau sākot no tā pirmajiem soļiem! Starp citu, arī no mūsu puses!

pirms 12 gadiem, 2008.09.11 11:15

Sports