Latvijas petanka čempione Lelde Stūre godalgas neskaita un vēlas turpināt izaugsmi

Lelde Stūre aizvadītā gada vasarā kļuva par Latvijas čempioni petanka sportā. Šovasar, ja visi apstākļi labvēlīgi sakritīs, Lelde dosies pārstāvēt Latviju pasaules čempionātā Taizemē.

“Ar petanku pirmo reizi sastapos pirms gadiem četriem pieciem,” atceras Lelde. “Bieži apmeklēju dažādus sporta pasākumus un vienā no tādiem bija sacensības ar petanka elementiem. Man jau no pirmās reizes šī spēle padevās – spēlējot ar sievieti, kas bija trenējusies, pirmajā reizē nospēlēju neizšķirti, bet otrajā mēģinājumā uzvarēju.”

Turnīri ir labākie treniņi

Tomēr tūlītējas aizraušanās ar šo spēli Leldei nebija. Savu lomu šī sporta veida izvēlē nospēlēja Leldes draudzene.
“Lai arī man petanks padevās, tomēr sākumā man tas šķita garlaicīgs, taču manai draudzenei tas ļoti iepatikās, tāpēc viņa nolēma veidot komandu un pierunāja mani,” par saviem pirmsākumiem petankā stāsta Lelde. “Kad sāka sanākt un veikties, tad arī man šī spēle iepatikās. Šobrīd ar petanku aktīvi nodarbojos jau četrus gadus.”

Šī Vidusjūras reģiona sporta spēle nav pirmā Leldes saskare ar sportu.

“Esmu izmēģinājusi daudzus sporta veidus,” atklāj Lelde. “Pamatskolas laikos trīs vai četrus gadus nodarbojos ar futbolu, esmu spēlējusi galda tenisu, novusu, galda hokeju.”

Lelde atklāj, ka petanka spēlē liela nozīme ir stipriem nerviem.

“Spēlējot petanku, spēlētājam ir jābūt stresa noturīgam, jo, tuvojoties spēles izšķirošajiem notikumiem, var parādīties uztraukums, kas var patraucēt,” skaidro Lelde. “Spēle nav prognozējama, tajā svarīga stratēģija, acumērs un arī precizitāte.”

Jautāta, kā notiek petanka treniņi, Lelde stāsta, ka sezonas laikā sacensību ir tik daudz, ka treniņiem neatliek laika.

“Katru nedēļu otrdienās braucu uz sacensībām Igaunijā, ceturtdienās notiek sacensības Ērģemē, citur   Latvijā – arī brīvdienās, līdz ar to nedēļā trīs vai četras dienas spēlēju dažādos turnīros, tie arī ir labākie treniņi.”

Izaugsmes iespējas ir neierobežotas

Aizvadītais gads Leldei ir bijis īpaši veiksmīgs – viņa izcīnīja Latvijas čempiones titulu sieviešu vienspēlēs un kopā ar Jekaterinu Soiku arī dubultspēlēs, bet, sīvā konkurencē uzvarot sieviešu trijnieku sacensībās kopā ar komandas biedrenēm Lauru un Gintu Miglānēm, kā arī Jekaterinu Soiku, izdevās izcīnīt iespēju startēt 2021. gada pasaules čempionātā, kam vajadzētu notikt Taizemē.

“Vēl nevar zināt, vai izdosies aizbraukt uz pasaules čempionātu, ņemot vērā situāciju ar koronavīrusu pasaulē,” vēsu prātu saglabā Lelde.

Izcīnītās godalgas Leldei galvu nav sagrozījušas, un viņa atklāj, ka balvas neskaita.

“Es nezinu, cik man to ir. Regulāri piedaloties sacensībās, esmu izcīnījusi ļoti daudz balvu, bet es tās neuzskaitu,” paskaidro Lelde.

Mācījusies Ērģemes pamatskolā un Jāņa Cimzes Valkas ģimnāzijā, šobrīd Lelde mācās Valsts robežsardzes koledžā un nākotni saista ar šo atbildīgo un patriotisko profesiju.

Runājot par nākotnes plāniem petankā, Lelde atklāj, ka iespējas augt un pilnveidoties ir ļoti plašas.

“Izaugsmes iespējas ir neierobežotas, tāpēc vēlos ar katru gadu augt meistarībā un pilnveidot spēles prasmi.”

Viena no talantīgākajām Latvijā

Sporta kluba “Petanks Ērģeme” vadītājs Mārtiņš Kreilis, raksturojot Leldi, ar labiem vārdiem neskopojas: “Lelde ir apņēmīga, mērķtiecīga, viņa ir ļoti centīga, grib uzvarēt un vienmēr gatava ieguldīt darbu, lai pilnveidotos. Lelde šobrīd ir viena no Latvijas labākajām, talantīgākajām spēlētājām.”

Mārtiņš Kreilis atzīmē, ka Leldei, dodoties mācīties citur, daudz kas būs atkarīgs no tā, cik laika viņa veltīs petankam.

“Viņas turpmākajā karjerā daudz kas būs atkarīgs no tā, cik daudz laika viņa veltīs šim sporta veidam. Šobrīd viņa mācās koledžā citā pilsētā, tomēr esam runājuši, ka Lelde brauks pie mums un pārstāvēs mūsu klubu, kad to atkal drīkstēs darīt.”

Uz jautājumu, kāpēc pagājusī sezona klubam “Petanks Ērģeme” veiksmīgāka bijusi tieši sieviešu konkurencē, kluba vadītājs iemeslus meklē treniņos ieguldītajā laikā.

“Mēs neviens šeit neesam profesionāļi, katram no mums petanks ir vaļasprieks un rezultāts ir tieši saistīts ar to, cik daudz laika tiek ieguldīts sagatavošanās procesā, treniņos. Vīriešiem mūsu klubā pavasarī un vasarā, kad ir galvenie lauksaimniecības darbi, atliek mazāk laika pievērsties petanka spēlēšanai, tāpēc meitenēm rezultāti ir labāki – viņām šim vaļaspriekam atliek vairāk laika, sieviešu kolektīvs mūsu klubā ir spēcīgāks.”

Ikvienam interesentam, kas vēlas pamēģināt petanka spēli, to ir iespējams izdarīt Ērģemē, petanka sporta centrā, kurā ir izveidoti šai spēlei piemēroti āra laukumi, kā arī bijušā Ērģemes veikala telpās, kur, īstenojot projektu, izveidoti ērti un apsildāmi iekštelpu laukumi.

“Kad atkal drīkstēs sportot, katrs interesents, iepriekš sazinoties, var atbraukt izmēģināt petanka spēli mūsu kluba laukumos. Ja cilvēks izrāda ieinteresētību, regulāri brauc spēlēt un labi sanāk, viņam ir iespēja kļūt par mūsu kluba biedru,” stāsta Mārtiņš Kreilis.

Sporta kluba “Petanks Ērģeme” aktualitātēm iespējams sekot kluba “Facebook” mājaslapā, savukārt tiem, kam radusies interese par šo spēli, pēc ierobežojumu beigām jāzvana kluba trenerim Imantam Zvirbulim (tālrunis 29327499), lai vienotos par laiku, kad iespējams iemēģināt roku šajā aizraujošajā spēlē.

Uzziņai

Petanka spēles mērķis ir tāds – divu komandu spēlētāji 15x4 metru laukumā pārmaiņus met metāla bumbas, cenšoties piemest pēc iespējas tuvāk mazai koka bumbiņai – “cochonet”. Mačā piedalās divas komandas. Ja komandas sastāvā ir viens spēlētājs, notiek spēle viens pret vienu 

(tête-à-tête), ja divi, tad precizitātē mērojas pāris pret pāri, bet, ja trīs spēlētāji, tad norisinās pasaulē populārākās sacensības – “triplet”. 

Tiek uzskatīts, ka petanku tā mūsdienu formā 1907. gadā ieviesa francūzis Žils Lenuārs. 

Provansas dialektā “les ped tanco” apzīmē jēdzienu “kājas kopā”. Tas ir galvenais noteikums, kas jāievēro spēlētājiem – metot metāla bumbas, kājām jābūt kopā.

Petanks kā sporta veids ir atzīts Starptautiskajā Olimpiskajā komitejā. Ar šo sporta veidu nodarbojas vairāk nekā 80 valstīs visos kontinentos. Petanks ir iekļauts Vidusjūras, Pasaules, Klusā okeāna un Āzijas spēļu programmās.

Pēc Latvijas petanka sporta federācijas mājaslapā pieejamās informācijas, Latvijā ir deviņi petanka klubi, kuros visās vecuma grupās kopumā spēlē 190 spēlētāji.

Sports