Pēc kritiena skeitparkā Kristaps Fedins četras dienas atradās komā 10

Pēc nelaimīgā kritiena Smiltenes skeitparkā Kristaps Fedins (17 gadi) četras dienas gulēja komā Vidzemes slimnīcas reanimācijas nodaļā, jo krītot guva smagu galvas traumu. Tagad jaunietis visiem braucējiem iesaka obligāti likt galvā ķiveri.

 

Todien, 10. augustā, Kristaps devās uz skeitparku, lai izmēģinātu jaunos ratus savam BMX velosipēdam. Pārgalvīgs triks - lēciens no rampas vienas konstrukcijas uz otru, kas pirmajā reizē izdevās, otrreiz beidzās ar kritienu ar galvu pret asfaltu. Ķiveres galvā Kristapam nebija.

 

"Biju nopircis ritenim jaunus ratus un ielaidis riepās pārāk daudz gaisa. Pārlecu pāri, bet aizmugurējais rats aizķērās un mani atsita atpakaļ no rampas konstrukcijas. Kritu pret asfaltu," Kristaps nav aizmirsis notikušo.

 

Viņš vēl atceras, kā atbrauca draugu izsauktā neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīna. Tad atslēdzās un atmodās jau Vidzemes slimnīcā. Pēc operācijas Kristapa galvā ir liela rēta. "20 šuves," komentē jaunietis.

 

Tagad Kristaps turpina ārstēšanos Vidzemes slimnīcas traumatoloģijas nodaļā, kur pagaidām viņam noteikts gultas režīms. Ārsti teikuši, ka slimnīcā obligāti vēl jāpavada divas nedēļas.

 

Septembrī Kristaps sāks mācīties Smiltenes tehnikumā un cer, ka atkal varēs braukāt ar savu BMX velosipēdu. "Tagad tiešām tikai ar ķiveri galvā. Skeitparkā konstrukcijas katru dienu nav tīrītas. Braucot var paslīdēt, nokrist un ar galvu atsisties pret asfaltu vai skrūvi, kuras dažām konstrukcijām iznākušas ārā. Un arī piesardzīgāk braukšu, ne tik pārspīlēti, kā līdz šim, kad lecu lielā augstumā," saka Smiltenes jauniešu aprindās laba, bet pārgalvīga braucēja slavu ieguvušais Kristaps. Viņš agrāk domājis, - "ar mani nekas nenotiks, tāpēc ķiveri nelikšu". Taču nelaime varot piemeklēt jebkuru.

 

Kristaps atceras nejaušu sakritību, - tieši todien, kad pirka jaunus ratus velosipēdam, veikala "Velobode Nr. 1" īpašnieks Andis Lapiņš viņam piedāvāja nopirkt arī ķiveri. "Naudiņas bija aptrūcies. Negribēju palikt parādā un nepaņēmu. Tagad gan pirkšu," sola Kristaps.

 

Mediķi aicina arī vecākus būt atbildīgiem par savu bērnu drošību. "Jebkura galvas trauma atstāj sekas uz visu mūžu, un neviens ārsts nevar prognozēt, kā tās izpaudīsies," "Ziemeļlatvijai" atzīst Vidzemes slimnīcas ārsts traumatologs Egīls Freimanis.

 

Seku var arī nebūt, bet, ja tās ir, tad izpaužas ļoti individuāli. Var uznākt epilepsijas lēkmes, cilvēks var palikt par invalīdu, var būt pat letāls iznākums. Var būt arī ļoti stipras galvas sāpes, kuras nepakļaujas ārstēšanai. Turklāt sekas var izpausties daudzus, pat 10 līdz15 gadus pēc traumas iegūšanas. Šie ir vispārināti piemēri no mediķu pieredzes.

 

Vidzemes slimnīcas ārsti rosina pieaugušos ar savu piemēru mācīt bērnus, kā pasargāt sevi no nelaimes, piemēram, pašiem, braucot ar velosipēdu, likt galvā ķiveri, vai piesprādzēties, braucot automašīnā. "Vecāki nopērk bērnam dārgu velosipēdu, bet nepadomā par ķiveri, kas maksā tikai aptuveni15 latus. Ja notiks nelaime, ārstēšana izmaksās daudz dārgāk, turklāt jārēķinās ar nopietnām sekām veselībai," mediķu sacīto citē Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila.

 

Kaut arī par pusaudžu drošību Smiltenes skeitparkā atbild viņu vecāki vai to likumiskie pārstāvji, vai paši nepilngadīgie, sasniedzot 14 gadu vecumu, pēc negadījuma skeitparks nokļuvis policijas uzmanības lokā.

 

"Policisti skatīsies, kas notiek skeitparkā, braucot garām, vai arī ieradīsies tad, ja viņus palīgā lūgs pilsētas domes amatpersonas. Taču klāt pusaudžiem policisti nesēdēs un speciāli braucējus bez ķiverēm skeitparka teritorijā neķers," informē Valkas rajona policijas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Māris Bisenieks.

 

Viņš uzsver, ka vispirms par savu bērnu drošību jārūpējas viņu vecākiem. Vecāki pēc savas iniciatīvas var pat organizēt dežūras skeitparkā, vai tādas var rīkot arī, piemēram, Smiltenes jauniešu dome, rosina M. Bisenieks.

Komentāri 10

Valža

Notika brīnums-puisis sveiks un vesels.
Lai izdodas!

pirms 12 gadiem, 2008.08.20 14:52

trakais

Domei patiesībā ir vienalga. Nesaprotu tikai kāpēc tos grafiti meistarus bija kādreiz jāsoda?

pirms 12 gadiem, 2008.08.24 19:00

pecha_biketrial

prieks, ka ar cilvēku viss kārtībā.

ķivere-katra paša atbildība, vai vēlas atstāt daļu no galvaskausa sastāva uz asfalta

pirms 12 gadiem, 2008.08.25 01:16

turks

Kaut kur esot bijis rakstīts, ka tikai tas lieto ķiveri, kam esot zem tās ko sargāt.

pirms 12 gadiem, 2008.08.25 20:37

es

katrs nu pats izvēlas vai vilkt ķiveri vai nē. ja dome to sāktu vaktēt ko tad Jūs paši teiktu!!!!

pirms 12 gadiem, 2008.08.26 14:51

trakais

Piekrītu. Tomēr kāda jēga tad tam uzrakstam ka braukāt bez ķiverēm skeitparkā ir AIZLIEGTS. Tad jau uzrakstam, ka braukšana bez attiecīga ekipējuma aizliegta nav, bet katrs lai pats atbild par sekām. Kāda JĒGA kaut ko aizliegt, ja tas netiek kontrolēts. Tas būtu kā CSN ierakstīts ka dzērumā braukt aizliegts, bet neviens nekontrolētu. Ja kaut ko aizliedz, tad jāpārbauda vai to kāds arī pilda.

pirms 12 gadiem, 2008.08.26 21:03

Sports