Popularizē trimdas latviešu mākslu

Trimdas latviešu mākslinieku darbus var apskatīt Valkas muzejā

Valkas novadpētniecības muzejā līdz 6. decembrim apskatāma pasaules latviešu mākslas darbu izstāde "Tēvu zemei - Latvijai". Tā ir veidojusies sadarbojoties Valmieras novadpētniecības muzejam un Pasaules latviešu mākslas savienībai.

 

"Uz Latviju ir atceļojuši 94 mākslas darbi. Valkas novadpētniecības muzejā eksponēti 23 autoru 24 darbi. Tai skaitā divu novadnieku - Vitauta Sīmaņa un Arnolda Sildega - gleznas," informē muzeja darba speciāliste Ligita Drubiņa.

 

Mākslas darbi pieder Pasaules latviešu mākslas savienībai, un uz laiku ir deponēti Valmieras novadpētniecības muzejam. Šīs savienības mērķis ir popularizēt pasaules latviešu mākslu Latvijā un iegūt atbalstu diasporas mākslas centra izveidošanai Latvijā.

 

Pēc Otrā pasaules kara un tā traģiskajām sekām liels skaits latviešu, starp tiem daudzi mākslinieki, bija spiesti atstāt Latviju kā politiskie bēgļi. Apmetoties citās zemēs un kontinentos, šie mākslinieki centās pielāgoties svešām kultūrām un valodām, tajā pašā laikā saglabājot savu etnisko identitāti. Daudzi valcēnieši noteikti atceras Vitauta Sīmaņa gleznu izstādi Valkā tolaik, kad te atmodas laikā strādāja viņa dēls Mārtiņš.

 

V. Sīmanis darbojās abstraktā ekspresionisma manierē un viņa darbiem nemēdz būt nosaukumi. "Māksla ir brīvības izpausme. Esmu bijis abstraktā ekspresionisma un manas dzīves notikumu iespaidots, un adu darbus, kas nav savienojami ar reāliem objektiem vai idejām.

 

 

Nevēlos, lai skatītājs meklētu jebkādus salīdzinājumus ar kaut ko ārpus manas gleznas. Maniem darbiem nav nosaukumu, kas var maldināt un likt skatītājam meklēt nemeklējamo. Krāsas un virsmas apdare abstraktajā vizuālajā sniegumā ir manas mākslas pamats," savu daiļradi raksturoja Čikāgā dzīvojušais mākslimieks. Arnolds Sildegs pārstāvēts ar kluso dabu.

 

 

"Mūsu etniskās patstāvības saglabāšana un tās nākotne ir cieši saistīta ar latviešu mākslinieku gan apzinot un saglabājot senās vērtības, gan pilnveidojot un bagātinot tradīcijas ar jaunām atziņām, kuras saderas ar mūsu gara dzīvi un tās īpatnējo raksturu," rakstījis šā darba autors. V. Sīmanis šo pasauli atstāja 2003. gadā. Šā gada 3. oktobrī viņš svinētu 90. dzimšanas dienu. A. Sildegs arī miris 2003. gadā 88 gadu vecumā.

 

"Ar trimdas latviešu sabiedrības atbalstu mākslinieki turpināja savu darbību, dibināja mākslinieku organizācijas: tajā skaitā Kanādas latviešu mākslinieku apvienību "Latvis", Amerikas latviešu mākslinieku apvienību "ALMA" un Austrālijas latviešu mākslinieku apvienību "ALMA"," komentē Pasaules latviešu mākslas savienības prezidente Lelde Alīda Kalmīte.

 

No 2008. gada novembra līdz 2010. gada decembrim Valmieras novadpētniecības muzejs pasaules latviešu mākslinieku darbu izstādi piedāvā arī citiem Latvijas muzejiem un izstāžu zālēm, lai ar šo ekspozīciju varētu iepazīties visos mūsu valsts novados.

 

Svētku laikā Valkas novadpētniecības muzejam būs īpašs darba laiks. 17. novembrī tas būs slēgts, bet 18. novembrī muzejs gaida apmeklētājus no pulksten 10.00 līdz 16.00 un ieeja bez maksas

Sports