Vairis Aļeksējevs: Bez moča nu nekādi

Sešpadsmit gadi ir tas vecums, kad jaunieši bieži savu brīvo laiku izvēlas pavadīt draugu pulkā un ballītēs. Smiltenes ģimnāzijas 9.b klases skolnieks Vairis Aļeksējevs no saviem vienaudžiem atšķiras.

Viņam ne prātā nenāk pēc mācībām skolā apmeklēt tusiņus un dauzīties apkārt. Šad tad Vairis no savām mājām Brutuļos ar riteni atbrauc uz Smilteni. Draugi puisim ir. Ar tiem viņš laiku mēdz pavadīt kopā salīdzinoši reti, jo ir aizņemts ar ko citu. Vairi jau piecus gadus disciplinē motoports.

 Jaunais sportists trasē dodas ar saviem mērķiem. 16 gadus vecais jaunietis startē daudzās pašmāju trasēs, ir devies iekarot Eiropu un pasaules plašumus. Lai gan motosportā iegājis vēlu, mērķi - Latvijas čempiona titulu - viņš sasniegšot. Līdz šim augstākais sasniegums ir Latvijas vicečempiona titula izcīnīšana 2007. gadā.

Aļeksējevu ģimenē ar motosportu amatieru līmenī savulaik nodarbojies Vaira tēvs Dainis. Pirms gandrīz desmit gadiem viņš kopā ar motosporta entuziastu grupu Blomes pusē izveidojis motokrosa trasi, kuru vēl šobrīd paši uztur kārtībā.

Vairis par motosportu sācis interesēties, jo tēvs ar to nodarbojās. Kaut gan tobrīd pats vēl aktīvi brauca BMX. "Piecus gadus braucu BMX. Kāpēc? Ar šo sporta veidu nopietni aizraujas mana māsīca Sandra Aleksejeva, tāpēc arī es gribēju pamēģināt. Man patika, bet sapratu, ka tuvāks sirdij ir motosports. Neviens mani nepiespieda no BMX pāriet uz motosportu, pats to ļoti vēlējos," stāsta V. Aļeksējevs.

Latvijā ir divas motosporta organizācijas - viena Latvijas Alternatīvā motosporta asociācija, bet otra Latvijas Motosporta federācija. Jaunais sportists ir otrajā. "Federācija skaitās stiprāka, bet asociācija ir vairāk hobija līmenī. Motosportā ienācu ar lielu nokavēšanos, bet tagad tajā visā esmu diezgan dziļi iekšā. Viss brīvais laiks aiziet treniņos un sacensībās. Vasaras sezonā tās notiek katru nedēļas nogali," saka motokrosists.

Pirms kāda laika Vairis atgriezās no treniņnometnes Itālijā, kuras ietvaros piedalījās Ungārijas čempionāta vienā posmā. Pašu mājās viņš startē Latvijas čempionātā MX2 klasē. Šī sezona puisim iesākusies ne visai veiksmīgi, bet ar katrām nākamajām sacensībām izdodas arvien labāk. Viņa tēvs Dainis teic, ka dēls ir pārāk pieklājīgs un kulturāls.

Pietrūkstot nekaunības, kas šajā sporta veidā ir nepieciešama. Pats motosportists atklāj, ka parasti grozās labāko desmitniekā. Ir gan veiksmes, gan neveiksmes. "Manā klasē braucēji ir sākot no 14 gadu vecuma un vecāki. Vecumam ierobežojuma nav. Veco tur ir maz. Vairāk mana gada, kuri ir diezgan spēcīgi. Viņi ir soli priekšā, jo ar motosportu nodarbojas sen," tā V. Aļeksējevs. Viņš šajā klasē esot ar vismazāko pieredzi.

Vairi tāpat kā daudzus citus motosporta aprindās zināmus cilvēkus ir izskolojis treneris Andris Bārbalis no Ādažiem. Ļoti daudz palīdz arī tēvs - gan ar padomu, gan sarāj, kad tas bijis pelnīti. Ģimnāzista brīvais laiks paiet treniņos. Tie notiek teju vai pa visu Vidzemi, visbiežāk Rēveļos Gulbenes rajonā un pašu trasē.

Vaicājot par izklaidēm, puisis atbild, ka tās nemaz nav prātā. Vispār tusiņi Vairi pagaidām neinteresējot saprot? "Tie vienaudži, kas saprot manu aizraušanos ar dzelzs rumaku, atbalsta. Bet daudziem nav ne jausmas, ko īsti es daru. Viņiem šķiet, kas tad tur tāds, uzsēdies uz moča un brauc. Uzdod gāzi un aiziet. Bet nav jau nemaz tik viegli," stāsta sportists.

Vairis lepojas ar to, ka motosports viņu pieradina pie disciplīnas. "Fiziskie treniņi ir bieži. Tad daudz jāvingro un jāskrien. Ir daži vienaudži, kuri sporto, bet daudz vairāk ir to, kuri labāk iedzer vai uzpīpē," apgalvo jaunietis.

Sacensībās jaunā sportista lielākie atbalstītāji ir vecāki un, protams, suns. "Tēvs visu laiku brauc līdzi un pēdējā laikā arī mamma iesākusi mani atbalstīt, esot klāt. Arī suns, kuram ļoti patīk sabiedrība. Viņš dzīvojas pie busiņa, kur visi suni mīļo un dod ēst," stāsta Vairis.

Patlaban motosportists gatavojas nākamajām sacensībām, kas notiks jaunnedēļ Igaunijā. Viņš ar savu "Hondu" ir gatavs kaimiņzemes trasē cīnīties par Igaunijas kausu. Jaunieti nebaida ne traumas, ne neveiksmes. Negaidiet, viņš tik drīz mierā neliksies! Gluži pretēji, parādīs uz ko ir spējīgs motokrosā, kaut arī apritē iegāja ar lielu nokavēšanos.

Vairis Aļeksējevs

 

> Nodarbošanās: skolnieks, motosportists> Bez sporta labprāt: klausās mūziku, sērfo internetā vai braukā ar riteni> Panākumi: 2007. gadā Pasaules junioru čempionātā 24. vieta, Latvijas vicečempions un Igaunijas čempionāta 3. vietas ieguvējs> Mērķis: iegūt Latvijas čempiona titulu> Motosportists Rihars Spilva par Vairi: Ļoti apņēmīgs un izpalīdzīgs. Trasē ir ļoti ātrs, strādā ar lielu atdevi un augstiem mērķiem.

Sports