Valcēnietim mērķis - iekļūt pasaules stiprāko spēkavīru elitē 2

Ja valcēnietim spēkavīram Ritvaram Novikam piedāvātu piedalīties šovā "Dejo ar zvaigzni", viņš kļūtu domīgs, jo jaunietim labāk patīk dziedāt. Tomēr no piedāvājuma Ritvars neatteiktos, jo radis pieņemt visus dzīves izaicinājumus.

 

Viņš pašlaik aktīvi trenējas pie spēkavīra - šovu zvaigznes Raivja Vidža, apgūst sporta skolotāja amatu Sporta akadēmijas 3. kursā, ir smagatlētikas vecākais treneris, kā arī pagūst vēl nopelnīt iztiku kā apsargs un glābējs Līvu akvaparkā.

 

Ritvars pamatizglītību ieguva Valkā, pēc tam Murjāņu sporta ģimnāzijas Jūrmalas filiālē mācījās un trenējās airēšanā. Ar šo sporta veidu jaunietis profesionāli nodarbojās trīs gadus. Ritvars atceras, ka mamma viņu astoņu gadu vecumā aizveda uz Valkas sporta skolu nodarboties ar cīņas sportu. Ar to arī viņa liktenis bija izlemts.

 

Šovasar augusta beigās Ritvars savai pilsētai un tās iedzīvotājiem noorganizēja pirmās spēkavīru sacensības. Organizators atzīst, ka pasākums izdevās. Viņš sevi apliecināja, ka ar vietējo sponsoru un draugu atbalstu ir spējīgs noorganizēt interesantu sportisku pasākumu. Puisis ir apņēmības pilns sacensības rīkot arī nākamajos gados.

 

"Latvijā spēkavīru sacensības kļūts aizvien populārākas, jo tas ir skatāms sporta veids, kurā ne vien dalībnieki, bet arī skatītāji izdzīvo dažādas emocijas," ir pārliecināts Ritvars.

 

Uz jautājumu, vai uz viņu attiecināms sakāmais - nedod ēst, dod pasportot, spēkavīrs atjoko: "Viņš gan daudz ēdot, gan arī sportojot." Pašlaik 21 gadu vecais un metru deviņdesmit viens centimetru garais sportists sver 116 kilogramu, bet viņam jāsasniedz 140 kilogrami liels svars - jo cilvēks lielāks un smagāks, jo spēcīgāks.

 

 

Ja normāls cilvēks pusdienās apēd vienu, tad Ritvara rekords ir piecas porcijas. Viņam jāēd ik pēc pusotras stundas, arī ēstgriba esot lieliska. Sportista ēdienkartē 70 procentu ir maltītes no gaļas. Ritvaram bērnībā mamma iemācīja gatavot, un viņam tas pat sagādā prieku.

 

 

Bērnībā Ritvaram garšoja maltās gaļas mērce ar kartupeļiem, bet spēkavīriem to ēst nav veselīgi, tāpēc tagad sportists vislabprātāk ēd visādos veidos pagatavotu vistas fileju kopā ar rīsiem, griķiem vai kartupeļiem. "Spēkavīriem ir jāēd pilnīgi viss, bet taukainus ēdienus gan neizvēlos," atklāj sportists.

 

Ritvars ar spēkavīru sportu nodarbojas jau pusotru gadu pie trenera Raivja Vidža. "Mēs esam labi draugi. Raivis nemaz nav lecīgs un dusmīgs, kā šķiet pirmajā momentā, bet gan vienkāršs un labsirdīgs cilvēks. Viņš gan neļauj citiem sev kāpt uz galvas," savu treneri raksturo Ritvars. Viņš atklāj, ka spēkavīru sportā viņa etalons ir viens no pasaules stiprākajiem vīriem - polis Mariušs Pudzinovskis.

 

Šogad Latvijas čempionātā spēkavīriem amatieru līgā sešos posmos no 18 dalībniekiem Ritvars izcīnīja 3. vietu. Savukārt Cēsu čempionātā valcēnietis kļuva par absolūto čempionu. Šīs sacensības ir demokrātiskas, jo var piedalīties, sākot no 16 līdz pat 50 un 60 gadiem, ja vien atļauj veselība un sportiskā forma.

 

 

Sacensībās Ritvaram vislabāk patīk un arī padodas riepas velšana. Svarīgi ir tehniski pareizi to izpildīt un, ja tas izdodas, tad nav problēmu velt 320 kilogramus smago gumijas gabalu. Ritvaram treniņi ir piecas reizes nedēļā. Treneris puisim iegalvojis, ka ar smagu darbu un lielu gribasspēku var sasniegt izcilus rezultātus. Ritvars tam svēti tic un ir gatavs turpināt iesākto, jāatzīst - ne vieglo sportista dzīvi.

 

Sportists jokodamies sevi dēvē par darba rūķi, jo spēj visas nodarbes apvienot. Diemžēl brīva laika gandrīz nav nemaz. Ja paliek kāda brīva pusstunda, tad Ritvars vislabprātāk nosnaužas. Tas spēkavīriem ir nepieciešams, jo miegā visaktīvāk notiek vielmaiņa un aug muskuļu masa. Sportists pēdējo reizi smēķējis septiņu gadu vecumā, bet alkoholu vispār nelieto. "Sevi spēju kontrolēt, un man ir vīrišķīgs raksturs," atklāj Ritvars.

 

Treniņos viņam nav tikai jāceļ smagumi, ir arī jāskrien. Pārējie treniņi notiek manēžā. Spēkavīrs no zemes spēj pacelt 250 kilogramus smaguma, bet viņam ir kur tiekties, jo ar savu augumu un svaru jāceļot vairāk.

 

 

Sportists cer, kam viņa izdosies spēkavīra karjera, bet ja liktenis būs lēmis citādāk, viņš varēs strādāt par pedagogu vai treneri. Nebūtu slikti atvērt arī savu trenažieru vai fitnesa klubu. To atļaus darīt iegūtā augstākā izglītība, jo Ritvaram ir svarīgi būt izglītotam sportistam.

Komentāri 2

Sports