Valkas novada populārākais sportists Mareks Cibuļskis – par savu dzīvi futbolā

Pagājušā gada Valkas novada populārākā sportista balvu līdzjutēju balsojumā saņēmis Valkas pusē plaši pazīstamais futbolists Mareks Cibuļskis. “Ziemeļlatvija” sazinājās ar Mareku, lai parunātu par viņa gaitām futbolā, vaļaspriekiem un skatījumu, kāpēc Latvijas futbols šobrīd piedzīvo bēdīgus laikus.

Mareks atklāj, ka futbolu bērnībā sācis spēlēt pagalmā: “Tas bija, šķiet, pirmajā klasē, kad ar puikām katru dienu spēlējām futbolu. Trenēties sāku 10 gadu vecumā – aizgāju līdzi klasesbiedriem, kas jau trenējās futbolā. Mans pirmais treneris bija Johans Ioss ‒ ļoti stingrs, bet arī ļoti labs treneris, pie viņa trenējos līdz 15 gadiem. Pēc tam pāris gadus izlaidu, jo mūsu treneris pārcēlās uz ārzemēm un nebija neviena cita, kas mūs trenētu. 17 gadu vecumā atgriezos futbolā un sāku spēlēt pieaugušo līmenī.”

Mareks Cibuļskis futbolista karjerā spēlējis Latvijas trešajā, otrajā, arī pirmajā līgā, bet par savas karjeras spožāko mirkli uzskata spēli Valgas “Warrior” rindās Igaunijas augstākajā līgā.

“Pārsvarā mana karjera aizritējusi Valkā vai tās tuvumā. Sāku spēlēt 1994. gadā komandā “Valkas meži”, kas spēlēja Latvijas otrajā līgā. Pēc tam četrus gadus spēlēju Igaunijā, pēc kā pārcēlos uz Sedas komandu “Akora”, kuras kodols bija valcēnieši. Ar Sedas komandu uzvarējām Latvijas otrajā līgā un vienu sezonu spēlējām arī pirmajā līgā, astoņu komandu konkurencē ieņēmām 7. vietu. Pēc tās sezonas komanda beidza pastāvēt un es pārcēlos spēlēt Valgas komandā,” atceras Mareks.

Par Sedas komandas treneri 2001. gadā strādāja dānis Jens Hedemarks, kuru Mareks Cibuļskis atceras pēc Latvijai atšķirīgās pieejas futbolam.

“Ar draugu palīdzību Dānijā atradu šo treneri, pie kura nedaudz biju trenējies jau 1995. gadā. Viņš vadīja “Akora” komandu, kad spēlējām pirmajā līgā,” atceras Mareks. “Ļoti interesants treneris ar pilnīgi citādāku pieeju futbolam nekā vietējiem treneriem.”

Pēc Sedas komandas pastāvēšanas beigām Mareks ar draugiem Agni Kārkliņu un Ģirtu Kriķi karjeru turpināja Valgas “Warrior” komandā, kurā 2006. gadā Mareks piedzīvoja, kā pats atzīst, savas karjeras augstāko punktu.

“Mēs pārsvarā spēlējām dublieru komandā un laiku pa laikam kādu no mums izsauca uz pirmo komandu, kas spēlēja Igaunijas augstākajā līgā. Tā nu arī es sagaidīju savu iespēju un aizvadīju nepilnu spēli pret nākamajiem Igaunijas čempioniem – Tallinas “Levadia”,” atmiņās dalās Valkas novada populārākais sportists.

2006. gadā Valkā veidojās sava futbola komanda, tāpēc 2007. gadā Mareks atgriezās dzimtās pilsētas futbolā, kuras rindās, spēlējot apvienotajā “Valka/Valmiera” komandā, divreiz izdevies uzvarēt Latvijas čempionāta otrās līgas Vid­zemes zonā. Ar 60 vārtu guvumiem Mareks Cibuļskis ir futbola kluba “Valka” visu laiku otrais rezultatīvākais spēlētājs.

“Komandā vēl esam palikuši daži veterāni, kas spēlējam. Arī pagājušajā sezonā aizvadīju dažas spēles,” stāsta Mareks. “Valkas futbola kluba problēma ir tā, ka daudzi, kas trenējas futbolā skolas laikā, pēc tās absolvēšanas dodas studēt uz citām pilsētām un vairs nebraukā spēlēt uz Valku.”

Vaicāts par iemesliem, kāpēc Latvijas futbols šobrīd atrodas dziļā bedrē, Mareks Cibuļskis kā vienu no iemesliem min nesakārtoto futbola sistēmu valstī.

“Domāju, problēma radās laikā, kad notika pāreja no vecās futbola sistēmas, pēc kuras strādāja padomju laikos, uz mūsdienīgāku,” prāto Mareks. “Lielākajai daļai spēlētāju, kas izlases rindās aizbrauca uz 2004. gada Eiropas čempionātu, pamati bija ielikti vēl vecajā sistēmā. Mūsdienu jaunieši arī nav tādi, kādi savulaik bijām mēs, viņiem ir cits raksturs, cita attieksme, citas intereses. Mēs savulaik gan pirms, gan pēc treniņiem, gan arī starp treniņiem spēlējām futbolu, bet tagad bieži vien jaunietis aiziet divas reizes nedēļā uz treniņu, un tas ir arī viss.”

Tomēr Mareks cer, ka Latvijas futbols atkopsies no krīzes un pārvarēs to: “Šobrīd futbolā ienāk daudz jaunu treneru, kuriem ir mūsdienīgs skatījums uz futbolu. Viņiem ir iespējas augt un attīstīties, apmeklējot dažādus kursus un izmantojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas.”

Ārpus futbola Mareks nodarbojas ar guļbūvju ražošanu un uzstādīšanu Valkas uzņēmumā “Alfa Log Houses”, kā arī strādā celtniecībā.
Par savu hobiju Mareks uzskata hokeju: “Apmeklēju Rīgas “Dinamo” un Latvijas izlases spēles, esmu braucis atbalstīt izlasi uz Pasaules čempionātiem gan Dānijā 2018. gadā, gan Slovākijā 2019. gadā. Pats gan hokeju nespēlēju, man labāk patīk skatīties un just līdzi.”

“Nedomāju, ka biju pelnījis saņemt šo balvu, noteikti Valkas novadā ir sportisti, kas pagājušajā gadā izdarījuši un sasnieguši vairāk par mani,” par saņemto godalgu runā Mareks. “Es cenšos daudz palīdzēt Valkas futbola klubam, esmu autoritāte, piedalos dažādās aktivitātēs, tāpēc acīmredzot esmu populārs. Tomēr esmu pateicīgs tiem, kas par mani nobalsoja, balvu saņemt ir patīkami!”

Sports