Valkas sporta vēsture. 4. daļa

Kopš Valkas sadalīšanas 1920. gadā, Latvijas Valka aktīvi auga un attīstījās, auga tās iedzīvotāju skaits un viņu labklājība. Pilsētā auga arī interese par sportu, tika dibinātas sporta biedrības. Sporta dzīve pilsētā nav rimusi šajos 100 gados, tāpēc laikraksts “Ziemeļlatvija” sadarbībā ar Valkas novadpētniecības muzeju turpina šķetināt Valkas sporta vēsturi un populārākos sporta veidus pilsētā cauri gadiem.

Basketbols

Pie Valkas Sporta biedrības (V.S.B.) nodibinātā sporta spēļu sekcija pirmās Latvijas brīvvalsts laikā popularizēja arī basketbola spēli, kuras sacīkstes tika aizvadītas Valkas tautas nama zālē. Populārs basketbols Valkā kļuva trīsdesmito gadu otrajā pusē, spēles gars neapsīka pat kara laikā – 1943. gadā Valkas meistarsacīkstēs piedalījās 7. Valkas aizsargu pulka sporta klubs, J. Cimzes Valkas valsts ģimnāzijas, Valkas valsts tautskolas komandas.

Pēc kara basketbola attīstību pilsētā sekmēja 1955. gadā izbūvētais sporta spēļu laukums, kuru izmantoja vasarās, kamēr ziemā līdz pat sešdesmito gadu beigām spēlējot kultūras nama zālē. Piecdesmitajos gados Valkā tika rīkotas Latvijas PSR II grupas meistarsacīkstes, kurās Valkas komanda 1955. gadā savā grupā izcīnīja otro vietu. 1957. gadā vīriešu basketbola komanda izcīnīja BSB “Vārpa” čempiona nosaukumu, bet sieviešu komanda ierindojās 2. vietā. Šajā gadā tika aizvadītas arī pirmās Valkas pilsētas meistarsacīkstes. 1964. gadā pēc Latvijas Valsts fiziskās kultūras institūta absolvēšanas Valkā ieradās Andris Stolbovs un sāka strādāt par treneri Valkas rajona Bērnu – jaunatnes sporta skolā (VBJSS). A. Stolbova vadītā basketbola komanda guva labus panākumus Latvijas PSR meistarsacīkstēs.

Pēc neatkarības atgūšanas augstākajā līmenī basketbols Valkā netika spēlēts līdz pat 2015. gadam, kad tika izveidota apvienotā “Valka/Valga” basketbola komanda, kas līdz pat tās likvidēšanai 2020. gadā spēlēja Latvijas un Igaunijas apvienotajā līgā, kā arī Latvijas Basketbola līgā, kur augstākais sasniegums bija 2017./2018. gadu sezonā izcīnītā piektā vieta. 

2019. gadā pēc Valkas pašvaldības vadītāja Venta Armanda Kraukļa iniciatīvas, lai dotu iespēju augt un attīstīties vietējiem spēlētājiem un treneriem, tika izveidota “VEF basketbola akadēmija Valkā”.

Volejbols

Pie V.S.B. nodibinātā sporta spēļu sekcija, kas popularizēja dažādas komandu sporta spēles, popularizēja arī volejbolu. Volejbols Valkā neguva tik lielu popularitāti kā futbols, tomēr šo spēli iecienīja sievietes. Volejbolu pirmskara Valkā spēlēja galvenokārt ģimnāzijas audzēkņi, kuri sacentās pārsvarā ar citām Vidzemes mācību iestādēm, piemēram, Rūjienas ģimnāziju.

Populārāks volejbols Valkā kļuva pēc Otrā pasaules kara, volejbola komandas bija Valkas skolām un dažām iestādēm. Tomēr stabilas volejbola spēles tradīcijas tā arī neiedibinājās. 

2010. gada maijā Valkā pazīstamais volejbola treneris Kārlis Raudiņš dibināja volejbola klubu “Valka”, kopš 2019. gada komandas treneris ir K. Raudiņa domubiedrs un kolēģis Jānis Bomiņš. Valkas volejbola klubs ir jauno talantu kalve, kluba komanda piedalījusies Latvijas Nacionālajā un Entuziastu līgās.

Slēpošana

Lai gan sporta slēpes Latvijā sāka lietot tikai pēc Pirmā pasaules kara, tomēr slēpošana ātri ieguva popularitāti. Pie V.S.B. slēpotāju sekciju nodibināja 1931. gadā, vēlāk to pārdēvēja par ziemas sporta sekciju. Kopš dibināšanas brīža sekcija organizēja slēpošanas apmācības un kopējus izbraukumus, tomēr plašāka mēroga sacensībās Valkas slēpotāji izcilus panākumus neguva.

Pirmajos gados pēc Otrā pasaules kara slēpotāju meistarība bija zema. Ievērojams notikums slēpošanas attīstībā bija 1960. gadā rīkotā Latvijas PSR I ziemas olimpiāde. Piecdesmitajos un sešdesmitajos gados Valkā savas sporta gaitas sākuši vairāki teicami slēpotāji, piemēram, Mudīte Kraukle, Aija Lāce, Ludis Kačerovskis, Andrejs Kreilis, Zigurds Heinols un citi. Par PSRS sporta meistariem kļuva Zigrīda Pole, Inārs Kušķis, Ainis Blūms.

Valkas slēpotāji ir aktīvi, ik gadu piedalās Tartu maratonā, kā arī citās sacensībās. Valcēnietis Andris Dainis piedalījies 30 Tartu slēpošanas maratonos.

Rokasbumba

Rokasbumba Valkā bija populāra pagājušā gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados. Spēcīgas bija gan sieviešu, gan vīriešu komandas. 1958. gadā Valkas vīriešu rokasbumbas komanda ieguva Latvijas PSR čempionu nosaukumu. Komandas sastāvā bija arī Jānis Induss, kurš vēlāk kļuva par sporta meistaru un republikas izlases dalībnieku. Sieviešu komanda 1961. gada LPSR čempionātā ierindojās otrajā vietā, komandas spēlējošā trenere bija Inta Pētersone, galvenās “bombardieres” bija Astrīda Kampe un Berta Ansone. Tomēr, gadiem ejot, rokasbumbas popularitāte Valkā noplaka un sporta veids pilsētā vairs nav pārstāvēts.

Florbols

Florbols Valkā ienāca 2003. gadā ar Venta Armanda Kraukļa gādību, kad durvis vēra jaunuzceltā Valkas ģimnāzijas sporta halle. Kopš tā laika katru gadu tiek organizēts Valkas atklātais čempionāts florbolā, kopš 2007. gada maija Valkā tiek rīkots starptautisks turnīrs “Robežkauss”. 2008. gadā tika dibināta biedrība “Florbola klubs “Valka””, kopš 2010. gada Valkas BJSS darbojas florbola treniņgrupas. Valkas florbola komanda regulāri piedalās Latvijas meistarsacīkstēs.

Badmintons

Badmintonam Valkā nav senu tradīciju un dziļu sakņu, tomēr, pateicoties šī sporta veida entuziastiem, Valkas badmintona vārds ir izskanējis visā Latvijā un aiz tās robežām. Badmintona spēlēšanas ideju uz Valku 2006. gadā no ārzemju komandējuma atveda Vents Armands Krauklis, kura iniciatīvai atsaucās Vjačeslavs Baskovs, vēlāk viņam pievienojās arī Salvis Lozda un Aleksandrs Božeņeckis. 2009. gadā tika aizvadīts pirmais Valkas dubultspēļu turnīrs, bet 2010. gadā dzima Valkas badmintona klubs “Lotos”. Sporta veids pilsētā, pateicoties Vjačeslava Baskova rīkotajiem dubultspēļu turnīriem un Aleksandra Božeņecka trenera darbībai, iekarojis popularitāti, ko 2020. gadā novērtēja arī Latvijas Badmintona federācija.

Valkas rajona Bērnu un jaunatnes sporta skola

Valkas pilsētas Bērnu sporta skola tika dibināta 1956. gadā, tajā sākotnēji darbojās trīs nodaļas – vieglatlētikas, slēpošanas un basketbola. 1959. gadā atvēra riteņbraukšanas nodaļu. 1964. gadā par treneri sāka strādāt Andris Stolbovs, tika izveidota brīvās cīņas nodaļa. 1967. gadā sporta veidu klāstam pievienojās šahs. 1972. gadā par sporta skolas direktoru sāka strādāt Andris Stolbovs, kurš skolu vadīja līdz pat 1999. gada beigām. Deviņdesmito gadu sākumā skolā pasniedza loka šaušanu, 1997. gadā – džudo. Šobrīd Valkas novada bērnu – jaunatnes sporta skolā iespējams trenēties futbolā, florbolā, vieglatlētikā, ložu šaušanā, šahā un basketbolā.

Daudz skolas sportiskajā izaugsmē ieguldījuši treneri Ilga un Ivars Eisleri, Ligija Rainbaha, Vsevolods Dudzinskis, Māris Koops, Jevģēnijs Ivanovskis, Jānis Alksnis, Pēteris Cakuls, Viktors Vostrikovs, Leons Peļņa, Līga Kokarēviča, Nadežda Blūma, Vasilijs Maļko, Māris Stabiņš, Aldis Lapiņš, Kārlis Lečmanis, Valērijs Kriviņš.

Valkas sporta skolas audzēkņi un absolventi guvuši panākumus gan Latvijas PSR, gan Latvijas Republikas sacensībās, kā arī pārstāvējuši pilsētu olimpiskajās spēlēs.

2020. gadā Valkas novada bērnu – jaunatnes sporta skola pārcēlās uz jaunām telpām Valkas stadionā Rīgas ielā 41, uz vietu, kur 1922. gada vasarā dzima Valkas sporta dzīve, kur tika dibināta pirmā Valkas sporta apvienība – Valkas Sporta biedrība. 

Nepilnos simts gados Valka piedzīvojusi dažādas valsts iekārtas, vairākas varas maiņas, pār to plīvojuši dažādi karogi, taču gandrīz ne brīdi nav rimusi pilsētas sporta dzīve – visos laikos valcēnieši ir sportojuši, attīstījuši un pilnveidojuši sporta infrastruktūru un sasnieguši vērā ņemamus rezultātus, un arī pēc simts gadiem Valkā sportu mīl, ar sportu nodarbojas un Valkas sportisti godam nes Valkas vārdu pasaulē.

Raksts tapis sadarbībā ar Valkas novadpētniecības muzeju, muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāju Ligitu Drubiņu, muzeja galvenā krājuma glabātāju Aiju Priedīti, kā arī ilggadējo Valkas sporta aktīvistu Andri Daini.

Sports