Vasara – laiks rūdīties!

Parasti, kad mūs piemeklē pirmās rudens saaukstēšanās, jautājam – kā uzlabot savu imunitāti, lai mazāk slimotu? Viena no atbildēm – sākt rūdīties jau vasarā. Rūdīšanās stiprina mūsu ķermeni un uzlabo imunitāti, turklāt visvieglāk iesākt rūdīšanos ir jau vasarā – pakāpeniski pieradinot savu ķermeni. Par to, kā pareizi iesākt rūdīšanos un ko tā sniedz mūsu veselībai, stāsta BENU Aptiekas pieaicinātā eksperte, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas klīnikas vadītāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Dzintra Vāvere un BENU Aptiekas vadītāja un farmaceite Anda Konone.

Vai tiešām jāsāk vasarā?

Kā stāsta Dz.Vāvere – patiesībā, lai sāktu rūdīties, piemērots ir jebkurš gadalaiks un jebkurš vecums. Tikai vasarā ir vieglāk saņemties, jo pati daba nāk mums pretī ar silto un gaišo laiku un saule veicina mūsu imunitātei svarīgā D vitamīna veidošanos organismā. Mājās veikto norīvēšanos, kontrasta dušu vai citu imunitāti stiprinošu procedūru efektu papildinās peldēšanās upē, ezerā, jūrā, āra dušas ar vēsu ūdeni, pastaigas ar basām kājām un fiziskās nodarbības svaigā gaisā. Vasarā mūsu organisms kļūst stiprāks. Norūdīšanās ar ūdeni un gaisu viena otru ļoti labi papildina un lieliski stiprina organismu.

Tādēļ svarīgāka ir nevis sezona, kad sākt rūdīšanos, bet ieteikums katrā sezonā veikt vienu norūdīšanās veidu, lai tas cilvēku pamazām padara fiziski un emocionāli stiprāku un nākamajā sezonā, piemēram, rudenī, var sākt citu – augstākas pakāpes – norūdīšanos.

Ar ko sākt?

Gaisa peldes – pietiekami iedarbīgs norūdīšanās veids, sākot no pirmajiem dzīvības mēnešiem līdz sirmam vecumam. Ļaujamies tām kaili vai tikai apakšveļā. Vēlams, lai gaisa temperatūra telpā ir plus 17 līdz 23 grādi, pakāpeniski to pazeminot. Tikai būs maz dzīvokļu, kur iespējams mainīt temperatūru. Lai gan, ja no rīta atver logu, gaiss ir dzestrs. Sākumā gaisa peldi veic piecas minūtes dienā, pēc laika pakāpeniski palielina līdz pusstundai vai stundai dienā. To laikā vēlams vingrot, kustēties un – domāt pozitīvi. Tikai nedrīkst būt caurvējš!

Norīvēšanās. To vislabāk darīt pēc rīta dušas, jo tad norīvējoties āda labāk elpo. Kārtīgi norīvējamies ar sausu frotē vai lina dvieli, vai cimdiņu, līdz āda kļūst rozā. Arī roku, kāju pirkstu starpas – tajās ir tūsku mazinoši punkti. Parīvējam ausu ļipiņas, galvas ādu ar pirkstiem un plaukstas vienu pret otru (labāk ir pat aplaudēt). Pēc norīvēšanās uzreiz nevajadzētu ģērbties, bet kādu laiku ļauties gaisa peldei istabas temperatūrā, iesaka Dz.Vāvere.

Kā turpināt?

Ja kādu laiku esat cītīgi darbojušies ar norīvēšanos, var pāriet uz nākamo rūdīšanās posmu – kontrasta procedūrām. Piemēram, ikrīta dušas ūdens temperatūru soli pa solim maina uz vēsāku un tad atkal siltāku; 3 sekundes vēsāku un 6 sekundes – siltāku. Tā kādas trīs četras dienas 5–6 reizes pamaina temperatūras starpību, pabeidz ar vēso. Nedēļas laikā temperatūru kontrasta dušai var pazemināt par 3–5 grādiem, pakāpeniski temperatūras intervālu palielinot līdz tādam, ko ķermenis vēl spēj izturēt. Pēc tam vajag norīvēties ar frotē vai lina dvieli virzienā no perifērijas uz centru. Ādā ieziež ķermeņa eļļu vai krēmu.

Adatu paklājiņš

Ārste iesaka – laba ir gulēšana uz adatu jeb Kuzņecova paklājiņa. Sākumā mugurā atstāj krekliņu, pēc tam jau guļ ar kailu muguru. Sāk ar piecām minūtēm, pēc tam laiku palielina līdz 10, 15 un 20 minūtēm dienā, tas ir optimāli. Piemēram, cilvēkiem ar vāju asinsriti parasti grūti sākt rūdīšanos, bet gulēšana uz šāda adatu paklājiņa masē muguru, pastiprina asinsriti, kā rezultātā var izturēt lielāku temperatūras starpību un fizisko slodzi. Ja nav adatu paklājiņa, var ar basām kājām pastaigāt pa iepriekš salasītiem kastaņiem, akmentiņiem, paripināt ar pēdām, plaukstām gumijas ezīšus. Šāda norūdīšanās labi stabilizē veģetatīvo nervu sistēmu.

Cik ātri gaidāms efekts?

Pirmo norūdīšanās rezultātu parasti jūt pēc mēneša vai diviem, skaidro ārste. Savukārt, noturīgs efekts parādās apmēram pēc triju mēnešu rūdīšanās. Tā kā, ja tagad sāksiet rūdīties, tieši rudenī, kad sākas šņaukāšanās, jūsu imunitāte būs stipra vai vismaz stiprāka nekā tad, kad nerūdījāties. Tāpat jāņem vērā, ka, pārtraucot norūdīšanos, efekts pakāpeniski mazinās.

Farmaceita padoms

BENU Aptiekas farmaceite Anda Konone uzsver – ja esat nolēmis rūdīties, jo ir vāja imunitāte, ieteicams vienlaikus lietot arī antioksidantus, piemēram, selēnu, un neaizmirst arī par vitamīnu bagātību, kas ir dārzā. Tāpat, lai stiprinātu imunitāti, noderēs probiotiķi, kas satur labvēlīgās baktērijas un stiprina kuņģi un zarnu traktu. Ieteicams arī pārbaudīt D vitamīna līmeni, jo, lai gan vasarā vairāk uzturamies saulē, daudziem ir D vitamīna trūkums un jāturpina tā lietošana profilaktiski arī vasarā. Savukārt pēc staigāšanas basām kājām noderēs pēdu kopšanas līdzekļi. Labi ir tie, kas satur urea un palīdz atveseļot ādu. Pēc norīvēšanās, lai āda būtu mīksta, vēlamas ķermeņa eļļas.

Sports