Saramotinam dienas atrāviens un ļoti augstā 13. vieta “Parīze – Rubē”, Smukulim kritiens

Par Pasaules prestižā vienas dienas velobrauciena "Parīze – Rubē" uzvarētāju svētdienas pievakarē kļuva Vācijas riteņbraucējs Džons Degenkolbs, kurš savu panākumu nodrošināja vien trekā, No Latvijas riteņbraucējiem Aleksejs Saramotins iesaistījās lielajā dienas atrāvienā, bet arī finišēja augstajā 13. vietā. Gatis Smukulis krita un no sacensībām izstājās.

Pavasarīgajos laika apstākļos Francijā jau 113. reizi norisinājās viens no gada gaidītākajiem notikumiem riteņbraukšanā – "Parīze – Rubē". Šis prestižais velobrauciens, kurā uzvarēt ir sapnis jebkuram klasiku braucējam vai sprinterim, smagās distances dēļ ir iesaukts arī par ziemeļu elli. Sacensības notiek Francijas ziemeļu daļā netālu no Beļģijas robežas.

Kopumā šī gada velobraucienā 200 dalībnieki no 24 komandām veica 253 kilometru garu distanci. Tajā tika iekļauti arī 27 bruģa un zemesceļu sekcijas, kas arī padara šīs sacensība tik īpašas un gaidītas riteņbraukšanas interesentiem un līdzjutējiem, kamēr pašiem braucējiem šis velobrauciens prasa nopietnu gatavošanos, jo veicamā distance ir ļoti smaga. Liels darbs gan pirms sacensībām, gan arī to laikā ir riteņu ražotājiem un mehāniķiem, kuriem ir jāpielāgo velosipēdi distances īpatnībām. Tikmēr sacensību laikā ļoti bieži dalībniekus skar tehniskas problēmas, visbiežāk velosipēdiem plīsušas riepas.

Vadošo riteņbraucēju vidū pirms nozīmīgajām sacensībām izveidojās atbirums. Citos velobraucienos gūto savainojumu dēļ, startēt nevarēja tādas riteņbraukšanas leģendas kā Toms Boonens un Fabians Kančellara. Boonens finišu Rubē trekā ir šķērsojis pirmais četras, bet Kančellara trīs reizes. Latviju šajā prestižajā velonotikumā pārstāvēja Gatis Smukulis un Aleksejs Saramotins.

Visas dienas garumā laika apstākļi distancē bija silti. Lietus vietā riteņbraucējiem nelielas grūtības sagādāja vietām lielie putekļi. Pirmā sacensību stunda pagāja ļoti ātri, vidējam ātrumam pārsniedzot 50 kilometrus stundā. Tās laikā izveidojās arī dienas atrāviens. Kopumā no peletona aizbēga deviņi riteņbraucēji. Par prieku Latvijas līdzjutējiem, viņu vidū bija arī 33 gadus vecais daudzkārtējais Latvijas čempions grupas braucienā Aleksejs Saramotins. Bez viņa šajā kompānijā brauca arī 2013. gada Eiropas U23 čempions Sīns De Bai ("Lotto Soudal"), Gregorijs Rasts ("Trek Factory Racing"), Ādams Blaiths ("Orica – GreenEdge"), Aleksis Gougerds ("Ag2r – La Mondiale"), Pjērs Luks Perišons ("Bretange- Seche"), Tims Deklērs ("Topsport – Vlaanderen"), Frederiks Beckeirts ("Wanty Groupe Gobert") un Ralfs Matzka ("Bora Argon 18").

Pirmie bruģa sektori, jeb paves, sākās 100 kilometrus pēc starta. Līderu devītnieks, kurā bija arī Saramotins, atradās vairāk nekā sešu minūšu pārsvarā pār lielo grupu, kuras priekšgalā aktīvi brauca "Sky", "Katusha" un pagājušā gada uzvarētāja Nikija Terpstras pārstāvētā beļģu vienība "Etixx – Quick Step". Pamanāms peletona priekšgalā bija arī otrs mūsu dalībnieks šajās sacensībās – Gatis Smukulis. Masveidīgā sekotāju grupa bēgļu pārsvaru sāka deldēt jau no pirmajiem sektoriem.

Diemžēl kritienu vienā no sektoriem piedzīvoja Gatis Smukulis, kurš uzreiz saķēra sāpošo atslēgas kaulu. "Katusha" komanda bija spiesta palikt bez viena no saviem pamatspēkiem. Gatis no sacensībām izstājās.

Negaidīts moments lielai daļai dalībnieku radās piee dzelzceļa pārbarauktuves, kur aiztaisījās barjeera, tuvojošā vilciena dēļ. Daļa dalībnieku tomēr pārbrauca sliedēm, lai arī tas bija pret UCI sacensību noteikumiem. Šis incidents vēl tiek izskatīts. Iespējamas arī sankcijas.

Viena no leģendārākajām vietām "Parīze – Rubē" ir Arenbergas mežs, kas bija desmitais no 27 sektoriem. Kā pirmais no riteņbraucējiem mežā devās tieši Aleksejs Saramotins. Mūsu sportists kopumā bija aktīvākais no līderu grupas, ne tikai daudz strādājot priekšā, bet arī parādot savu individuālo ātrumu. Ar katru bruģa posmu pārsvars pār trakojošo peletonu ruka. Tika piedzīvoti arī vairāki kritieni un daudzas tehniskas problēmas. No zināmajiem sportistiem krita Džeraints Tomass, bet tehnika pievīla Francijas čempionu Arnaudu Demarē.

Saramotina grupu, sekotāji, kuru vidū bija arī Kristofs, Seps Vanmarke ("LottoNL – Jumbo"), Peters Sagans ("Tinkoff – Saxo"), Nikijs Terpstra un citi sportisti, panāca 22 kilometrus pirms finiša, kad bija atlicis veikt vēl sešus bruģa sektorus. Aleksejs turpināja cīnīties. Viņš spēja turēties līdzi vadošajai grupai. Pēdējie 20 kilometri iesākās ļoti aizraujošā cīņā. Sekoja viens atraušanās mēģinājums pēc otra.

Izšķirošie notikumi sākās 16 kilometrus pirms finiša. Vispirms solo izrāvienā devās "Lotto Sudal" riteņbraucējs Jurgens Roilands, kurš ieguva 20 sekunžu pārsvaru pār sekotājiem. Jo tuvāk sportisti bija finišam, jo plānākas palika sekotāju rindas. Roilanda izrāviens tika likvidēts 13 kilometrus pirms finiša. Tālāk jau notika bezkompromisa cīņa. Divatā atrauties izdevās vienam no galvenajiem favorītiem – Gregam Van Avermetam un "Etixx – Quick Step" braucējam Aijsam Lampertam. Drīz vien viņiem pievienojās arī šī gada "Milāna – Sanremo" uzvarētājs Džons Degenkolbs. Trijotne, kurā strādāja tikai Van Avermets un Degenkolbs, piecus kilometrus pirms finiša bija priekšā 11 sekundes četru braucēju sekotāju grupai, kurā atradās arī Lars Booms ("Astana") un Zdeneks Štribārs ("Etixx – Quick Step"). Abas līderu grupas neilgi pirms iebraukšanas trekā sabrauca kopā. Viss izšķīrās pēdējos metros taktiskā cīņā jau trekā, kur braucēji veica pusotru apli. Savas sprintera īpašības spēja apliecināts Vācijas riteņbraucējs Džons Degenkolbs, kurš arī izcīnīja spožu uzvaru. Otrajā vietā finišēja Štibārs, bet trešajā Van Avermets.

Lieliskas sacensības aizvadīja Aleksejs Saramotins. Neskatoties uz to, ka viņš vairāk nekā 200 kilometrus pavadīja atrāvienā, rīdzinieks spēja noturēties vadošajās grupās, izpelnoties apbrīnu un cieņu no vadošajiem riteņbraukšanas apskatniekiem un vienkāršiem līdzjutējiem. Finišu Aleksejs šķērsoja augstajā 13. vietā, kas ir izcils sasniegums, ņemot vērā paveikto darbu distances laikā. Jāizceļ arī viņa komandas biedra Martina Elmigera izcīnītā piektā vieta.


Parīze - Rubē:

1. John Degenkolb, Vācija,Team Giant-Alpecin, 05:49:51

2. Zdenek Stybar, Čehija, Etixx - Quick-Step, +00:00:00

3. Greg Van Avermaet, Beļģija, BMC Racing Team, +00:00:00

4. Lars Boom, Nīderlande, Astana Pro Team, +00:00:00

5. Martin Elmiger, Šveice, IAM Cycling, +00:00:00

6. Jens Keukeleire, Beļģija, Orica GreenEdge, +00:00:00

….

13.Aleksejs Saramotins, Latvija, IAM Cycling, +00:00:31

DNF, Gatis Smukulis, Latvija, Katusha,

Auto/Moto/Velo