Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aveņogu audzētāji šajās nedēļās piedzīvo karstāko darba laiku 8

Variņu pagasta zemnieku saimniecības "Kļavas" laukā cita pie citas rindojas kastes ar sarkanām, smaržīgām ogām projām vešanai uz tirgu Rīgā. Latvijā ir sākusies aveņu sezona.

"Kļavu" saimnieki Inta un Armands Elstiņi ogas lasa jau otro nedēļu un paredz, ka punktu šim darbam varēs pielikt 10. augustā. Aveņu sezona ilgst apmēram četras nedēļas.

Dārzkopji secina, ka šovasar ogu garšu iespaidojis lietainais laiks. "Mitruma ir par daudz, un avenēm nedaudz zūd kvalitāte. Ogas nav tik saldas un sāk pūt. Toties šogad tās ir aromātiskākas, nekā citus gadus. Mājās smaržo viss pagalms," saka A. Elstiņš.

Zemnieku saimniecība "Kļavas" ir viena no lielākajām un arī pirmajām aveņu audzētājām bijušā Valkas rajona teritorijā.

Elstiņu ģimene pirmos 500 stādus savā laukā iestādīja 1995. gadā. Tagad aveņu stādījumi "Kļavās" aizņem 3,2 hektārus. Saimniecība jau ir ieņēmusi savu vietu Latvijas tirgū, piedāvājot pircējiem svaigas aveņogas. Visu ražu saimnieki pārdod vairumā un tikai Rīgā.

Aveņu sezona Elstiņiem ir ļoti aizņemts laiks, jo ikdienā abi arī strādā algotu darbu Variņu pagasta lauksaimniecības uzņēmumā "Palsa": Inta ir agronoma palīdze - dispečere, Armands - galvenais inženieris.

"Galvenais, mums pašiem patīk audzēt avenes. Tas ir arī liels atspaids, lai varētu izskolot meitas," saka I. Elstiņa. "Kļavu" saimnieku atvases Ieva un Baiba mācās Rīgas Celtniecības koledžā, bet vasarā palīdz vecākiem aveņu laukā. Palīgā nāk arī Armanda mamma Skaidrīte Andrupe.

Bijušā Valkas rajona teritorijā avenes lielās platībās audzē tikai Variņu pagastā, kur šo nišu izvēlējušās pat vairākas saimniecības, un arī Smiltenes pusē.

"Parasti ir tā, ka cilvēki skatās, ko dara kaimiņš, un tāpēc ir jomas, kas koncentrējas vienā vietā. Variņu pusē arī audzē daudz zemeņu," saka Valda Empele, Vidzemes lauku attīstības biroja lauku attīstības speciāliste.

Viņa teic, ka tagadējā Smiltenes, Strenču un Valkas novadā cilvēki ogas lielās platībās audzē diezgan maz. Smiltenes, Vijciema un Ērģemes pagastā vēl ir jauni krūmmelleņu stādījumi.

"Ogu audzēšana ir ļoti darbietilpīga, jo ražas novākšanā vajag piesaistīt daudz cilvēku, turklāt produkcija vienlaicīgi ir jārealizē. Cilvēkam ir jābūt akurātam un uzņēmīgam, lai darītu tādu darbu," domā V. Empele.

Elstiņu ģimene piekrīt teiktajam par darba apjomu. Avenāju plantācijā ir, ko darīt arī tad, kad nav jālasa ogas: regulāri jāpļauj zāle, garajās stādu rindās jāravē nezāles, rudenī jāizgriež vecie dzinumi, avenājiem jādod minerālmēsli un jāmiglo pret slimībām.

Jārēķinās arī ar dabas kaprīzēm.

"Vienu gadu pavasarī visi avenāji nosala. Tad gan sirds sāpēja. No trijiem hektāriem nolasījām tikai aptuveni divus kilogramus aveņu. Citreiz uznāca liels sausums. Toreiz vēl uz lauka nebijām ierīkojuši laistīšanas sistēmu, un stādi nokalta. Atkal nebija ogu," atceras Elstiņi.

Tomēr nu jau vairāk nekā 10 gadus viņi palikuši uzticīgi avenēm, ieguvuši lielu pieredzi to audzēšanā un citu nodarbi savā 4,2 hektārus lielajā zemnieku saimniecībā vismaz pagaidām nedomā uzsākt.

A. Elstiņš iesaka kaut ko jaunu sākt ar mazumiņu, lai nav jāriskē ar paša vai bankas aizdotu naudu gadījumā, ja iecerētais neizdodas.

Smiltenes ielu tirdzniecības vietā "Ziemeļlatvija" vakar sastapa trīs aveņogu pārdevējas. Viena no viņām - blomēniete Zenta Lāce - tirgoja pašas lasītās meža avenes, lai nopelnītu kādu latu. "Darba nav, bet līdz pensijai vēl jāgaida divi gadi," stāsta sieviete.

Cirsmās šogad meža avenes esot izaugušas saldas, taču ogu esot maz, turklāt daudzas - bojātas un birstot. Divatā ar paziņu viņa piecās stundās salasījusi tikai piecus litrus.

Par litru meža aveņu blomēniete prasīja vienu latu un 50 santīmus. Lētāk tirdziņā vakar maksāja mājas avenes - viens lats un 50 santīmi par kilogramu. Mājas avenes piedāvāja dārzkopes no Smiltenes un Variņu pagasta.

Komentāri 8

zemene

pats labaakais ,kaa man liekas ir tie foršie krekliņi!!! cool!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.07.26 13:17

Novados