Cēsu novada mednieki centīsies ierobežot Āfrikas cūku mēra izplatību 3

Šodien, 14.augustā, Cēsu novada Vaives pagasta pārvalde tiksies ar septiņu vietējo medību kolektīvu vadītājiem, lai informētu par valdības noteikto ārkārtas situāciju vairākos Vidzemes un Latgales novados saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatību, aģentūru LETA informēja Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs Kārlis Pots.

Kā norāda Vaives pagasta pārvaldes vadītāja Valda Zaļaiskalna, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina izšaut mežacūkas, jo tās ir slimības pārnēsātājas."Problēmas pamatā ir lielais mežacūku blīvums mežos, kas vairo cūku mēra izplatību. Ja cūkas nenomedīs, tās turpinās inficēt cita citu un mājlopus un beigās tāpat aizies bojā," skaidro Zaļaiskalna.

Vaives pagasta medniekiem ir iespēja saņemt AS "Latvijas Valsts meži" dāvinājumu - dzesēšanas kameru, kas paredzēta nomedīto dzīvnieku uzglabāšanai, kamēr tiek veikta to pārbaude.Valdības izsludinātā ārkārtas situācija nosaka, ka PVD var brīvi iekļūt saimniecībās un pārliecināties par biodrošības pasākumu ievērošanu cūkkopībā. 

Vienlaikus dzīvnieku īpašniekam ir tiesības saņemt zaudējumu kompensāciju par mēra uzliesmojuma apkarošanas laikā radītajiem zaudējumiem - piespiedu kārtā nokautajiem un iznīcinātajiem dzīvniekiem, iznīcināto dzīvnieku barību, dezinfekcijas izdevumiem u.tml.Pēc Vaives pagasta pārvaldes vadītājas teiktā, Vaivē ir vairākas saimniecības, kurās tiek audzētas cūkas. Līdz šim pagastā mājas vai mežacūkām saslimstība ar Āfrikas cūku mēri nav konstatēta - tuvākie gadījumi bijuši Madonas un Valkas novadā. 

Cēsīs nav saimniecību, kurās audzē cūkas.Ministru kabineta grozītie noteikumi "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" nosaka Āfrikas cūku mēra ārkārtas situācijas teritorijas paplašināšanu, līdz ar to ārkārtas zona noteikta 21 novadā - Vārkavas, Līvānu, Viļānu, Cēsu, Amatas, Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, Gulbenes, Cesvaines, Ērgļu, Madonas, Lubānas, Kokneses, Pļaviņu, Krustpils, Varakļānu, Salas, Viesītes, Jēkabpils, Aknīstes un Ilūkstes novadā.

Komentāri 3

anna

Nesaprotu,kapēc turot divus sivēnus,ja nav slimi,jāizkauj šajā karstajā laikā līdz 7. sept.?

pirms 6 gadiem, 2014.08.15 00:12

XXX

Kamēr PVD neizrādīs vēlmi ierobežot sērgu, tikmēr mednieku pūles īpašus rezultātus nedos.

pirms 6 gadiem, 2014.08.15 09:01

mednieks

Tas kas tagad notiek ir viens vienīgs ārprāts, medniekiem it kā ir jāmedī mežacūkas, bet nav jau izveidota infrastruktūra, nav ne to dzesēšanas kameru, ne vetārstu, kas noņemtu analīzes, to jau visu vajaga tagad, nevis pēc mēneša vai diviem, pēc tam jau cūkas varēs atdzesēt arī bez tām kamerām, kuras nu it kā dāsni dāvina as Latvijas valsts meži...Vispirms vajaga sakārtot sistēmu un pēc tam izdot pavēles un norādījumus, savādāk prasot, kā lai to visu tagad izdara, atbilde ir "nu tikat paši kaut kā galā, mēs, domāts (mežniecībaun pvd) nevaram izdarīt", ko tad lai pasāk mednieks, kuram tā mežacūka jānomedī, jānoņem analīzes, jāapstrādā mežacūka, jāiznīcina blakusprodukti, jāatrod, kur tās trīs dienas uzglabāt liemeni, jāaizved analīzes un vēl uz darbu jāpaspēj????????

pirms 6 gadiem, 2014.08.17 11:51

Hobiji