Jau trešo gadu Vidzemes reģiona upēs tiks izlaisti 20 tūkstoši strauta foreļu mazuļu   1

Turpinot 2011.gadā aizsākto strauta foreļu atjaunošanas projektu „Miljons foreļu atgriešanās”, arī šogad 10.jūnijā Gaujas upes  baseinā tiks ielaisti 20 tūkstoši strauta foreļu mazuļu, bet pavisam Latvijas upītēs šogad tiks ielaisti  - 250 tūkstoši zivju mazuļu. Šis ir trešais no četriem projekta „Miljons foreļu atgriešanās” realizācijas gadiem, un Latvijas upes šogad būs papildinātas ar 750 tūkstošiem foreļu mazuļu. Projektu realizēt palīdz biedrība „Mēs Zivīm”.

 

Projekta ietvaros šogad jau izlaisti 100 tūkstoši strauta foreļu Juglas un Pededzes upju baseinos – katrā pa 50 tūkstošiem mazuļu. Zivju izlaišana norisināsies vēl Gaujas, Lielupes, Ventas, Engures un Ogres upju baseinos, sasniedzot kopējo šogad izlaisto zivju mazuļu skaitu – 250 tūkstoši. Projekta „Miljons foreļu atgriešanās” ietvaros četru gadu laikā Latvijas upēs pavisam tiks ielaisti miljons foreļu mazuļu.

Projekta krusttēvs un dabas pētnieks Māris Olte pauž gandarījumu, ka līdz ar projektu divos gados veiksmīgi augušas un dažādos upju baseinos Latvijā iedzīvojušās pirmās "Miljons foreļu atgriešanās" strauta foreles. Tās sasniegušas nārsta vecumu un gatavas dabīgā ceļā vairot strauta foreļu populāciju Latvijā. Savukārt pērn ielaistās zivtiņas sasniegušas vairāk nekā 10-15 cm garumu. Taču būtiskākais, pēc Māra Oltes vārdiem, ka līdz ar šādu projektu un tā radīto rezonansi mainās arī sabiedrības attieksme pret zivīm kā Latvijas dabas bagātību kopumā.

Projekta iniciators un "Skonto Būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis īpaši pateicas visām projektā ietverto upju baseinu pašvaldībām, biedrībām un vides inspektoriem, kuri ikdienā rūpējas, lai strautu foreles netraucēti augtu laikā, kad apkārt tik izplatīta maluzvejniecība un zivīm nedraudzīga makšķerēšana.

Biedrības „Mēs Zivīm” valdes priekšsēdētājs Ivars Dubra atzīst, ka viņu ikdienas darbs ir dabas un zivju resursu aizsardzības pasākumi. Pēdējo gadu laikā sabiedrības izpratne par upju un zivju aizsardzību ir augusi, par ko liecina arī nelegālās makšķerēšanas samazināšanās, piemēram, izņemto tīklu skaits utml.

Strauta foreļu mazuļu izlaišanas vietas izvēlētas vadoties pēc zinātniskiem Latvijas upju izpētes datiem, lai atjaunotu strauta foreļu populāciju upēs, kuras ir piemērotas strauta forelēm, bet tajās to nav vai ir ļoti maz, un to turpmākā attīstība apdraudēta.

No Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta "BIOR" 2011.gadā tika saņemta atļauja ielaist strauta foreļu mazuļus 7 Latvijas upju baseinos un 37 izlaišanas vietās. Foreļu ielaišanas vietas četru gadu laikā  nemainās, lai, ņemot vērā strauta foreļu dzīves ciklu, pēc projekta īstenošanas tās noteiktajās upēs spētu vairoties jau dabīgā ceļā.

Strauta foreļu mazuļus pēc "Skonto Būve" pasūtījuma izaudzē trīs Latvijas zivju audzētavas - "BIOR" zivju audzētava "Tome", SIA "Faps" un Z/s "Sillakas".

Komentāri 1

No Strenču novada

Mūsu Strenčupīte izskatās izmirusi. Vai arī tur nevarētu kaut ko ielaist?

pirms 7 gadiem, 2013.06.07 20:18

Hobiji