Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas rajona Glūdas pagastā nošauts ar trakumsērgu slims vilks

Vakar, 6.februārī, Jelgavas rajona Glūdas pagastā nošauts ar trakumsērgu slims klaiņojošs vilks, kas aizvadītās nedēļas nogalē paguvis pabūt vairākās pagasta saimniecībās un, iespējams, sakost suņus. Slimnīcā ievietoti un vakcinēti vairāki ar slimo dzīvnieku kontaktā bijuši cilvēki.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Jelgavas pārvaldes vadītājs Arnolds Žilvinskis aģentūru LETA informēja, ka, iespējams, slimais vilks Glūdas pagastā ieklīdis no Tukuma puses mežiem. Tā kā vilks ir bijis vairākās zemnieku saimniecībās, kur, visticamāk, kontaktējies ar suņiem, patlaban ar suņu īpašniekiem tiek veiktas pārrunas par suņu, arī pret trakumsērgu vakcinēto, likvidāciju.Žilvinskis uzsvēra, ka situāciju vēl bīstamāku padarījis tas, ka mednieks, kurš vilku nošāvis, nav ievērojis drošības pasākumus, bet vilkam novilcis ādu un nodevis ģērētavā, radot draudus savai un citu cilvēku veselībai un dzīvībai. Mednieks un trīs ģērētavas strādnieki ievietoti slimnīcā, lai saņemtu vakcināciju. Sabiedrības veselības aģentūras Jelgavas filiāle turpina apzināt arī citus ar slimo vilku un suņiem, kuriem tas uzbrucis, kontaktā bijušos cilvēkus.

Glūdas pagasts izsludināts par trakumsērgas skarto zonu, un tur tiek veikti nepieciešamie drošības pasākumi.

Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) Jelgavas filiāles vadītāja vietniece Elvīra Brūvere aģentūru LETA informēja, ka patlaban slimnīcā neesot ievietots neviens cilvēks, kas bijis kontaktā ar trakumsērgu slimo vilku, bet apzināti 13 cilvēki, kuri kontaktējušies ar vilku vai snieguši palīdzību saviem no vilka uzbrukuma cietušajiem suņiem.

Lielākā daļa šo cilvēku jau sākuši vakcināciju pret trakumsērgu. Mednieks un ģērētavas strādnieki tiekot vakcinēti pēc tādas pašas shēmas kā citi cietušie vai kontaktā bijušie cilvēki.

Situācija tiek kontrolēta, SVA speciālisti apbraukājot mājas, lai apzinātu, cik cilvēku tur dzīvo un kādā pakāpē viņi kontaktējušies ar vilku vai saviem suņiem, uz kuru spalvas varētu atrasties ar trakumsērgu slimā vilka siekalas ar slimības ierosinātāju, skaidroja Brūvere.

PVD Tukuma pārvaldes vadītāja Sarmīte Eisaka aģentūrai LETA pastāstīja, ka esot no medniekiem dzirdējusi, ka Tukuma rajona mežos dzīvojot vilki, taču trakumsērgas gadījumi vilku vidū, to uzbrukumi mājdzīvniekiem vai cilvēkiem pēdējo 10 gadu laikā neesot bijuši. Tukuma rajonā pērn meža dzīvnieku vidū reģistrēti tikai lapsu un jenotsuņu trakumsērgas gadījumi. Viņa atzina, ka Glūdas pagastā notikušais esot Latvijā ļoti rets gadījums.

Saslimšana ar trakumsērgu gan cilvēkam, gan dzīvniekam vienmēr beidzas ar nāvi, bet no saslimšanas var pasargāt tikai laikus uzsākta vakcinācija.

Slimības inkubācijas jeb slēptais periods ir no 10 dienām līdz pat vienam gadam, bet visbiežāk - no viena līdz trim mēnešiem. Visīsākais slēptais periods vērojams, ja infekcija ķermenī sāk izplatīties caur galvas vai plaukstu rajonu, kā arī tad, ja ir daudz dziļu kodumu. Inficētie dzīvnieki var būt par infekcijas avotu jau pēdējās četrās līdz desmit inkubācijas perioda dienās, tātad - vēl pirms slimības pazīmju izpausmēm, kā arī visā slimības periodā.

Nekādā gadījumā nedrīkst skarties klāt atrastiem mirušiem dzīvniekiem vai arī ļaut to darīt saviem mājdzīvniekiem. Par šādiem "atradumiem" nekavējoties jāziņo veterinārārstam.

Ja iespējami inficētais dzīvnieks sakodis vai saskrāpējis cilvēku, brūce jāmazgā ar spēcīgu ūdens strūklu, pēc tam - ar 20% ziepju vai 70% spirta šķīdumu, nekavējoties jāapmeklē ārsts un jāsāk vakcinācija.

Hobiji