Mednieku biedrība aicina nemedīt cūku mēra skartajā teritorijā; norāda uz informācijas trūkumu 2

Lai neradītu risku tālākai Āfrikas cūku mēra vīrusa izplatībai, Latvijas Mednieku savienība aicina medniekus nedoties medībās uz tām teritorijām Latgalē, kur izsludināta ārkārtējā situācija, kā arī no šīm teritorijām neizvest meža cūku gaļu vai tās izstrādājumus, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Mednieku biedrības vadītājs Jānis Baumanis.

"Pastāv augsta varbūtība, ka, neievērojot higiēnas noteikumus un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) norādījumus, tieši cilvēks pārnesīs tālāk slimības ierosinātājus ar mednieka apģērbu, aprīkojumu utt.," sacīja Baumanis.Tāpat viņš norādīja uz informācijas trūkumu saistībā ar bīstamās kaites profilaksi un izplatību.

"Situāciju vēl sarežģītāku padara arī informācijas trūkums ne tikai to iedzīvotāju un mednieku, kas dzīvo un medī ārkārtējās situācijas noteiktajās teritorijās, bet arī pārējo mednieku vidū," sacīja Baumanis.Mednieku savienība arī aicina medniekus ievērot PVD norādījumus - neatstāt mežā medījumu iekšējos orgānus un ādas, neizbarot medījumu blakusproduktus un atliekas mājdzīvniekiem, mazgāt un dezinficēt medību aprīkojumu, apavus, apģērbu un autotransportu, neveikt medījumu pirmapstrādi un uzglabāšanu fermās, lietot pārtikā tikai termiski apstrādātu mežacūkas gaļu.

Tāpat biedrība atgādina - ja mežacūka tiek nomedīta vai atrasta Āfrikas un klasiskā cūku mēra karantīnas teritorijā, medniekiem obligāti jāsazinās ar PVD vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai. Tālākos norādījumus par vēlamo rīcību sniegs PVD speciālists vai veterinārārsts.

Latvijas Mednieku savienība dibināta 2011.gadā, tajā iesaistījušies 330 mednieku klubi, kas apvieno 9000 medniekus.Kā ziņots, arī Eiropas Komisijas (EK) inspektors Āfrikas cūku mēra jautājumos Klauss Depners intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja, ka saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanu PVD tehniski rīkojies atbilstoši regulām, tikmēr lielākā problēma tālāko draudu novēršanā var izrādīties nevis mežacūkas, bet gan cilvēku neinformētība.

Kā ziņots, ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.Pēc nedēļas, slimībai izplatoties, Saeima izsludināja ārkārtas situāciju, kas no 2.jūlija līdz 1.oktobrim noteikta Daugavpils novada Ambeļu pagastā, Biķernieku pagastā, Demenes pagastā, Dubnas pagastā, Laucesas pagastā, Maļinovas pagastā, Naujenes pagastā, Salienas pagastā, Skrudalienas pagastā, Tabores pagastā, Vecsalienas pagastā, Višķu pagastā, Aglonas novadā, Krāslavas novadā, Dagdas novadā, Zilupes novadā, Rēzeknes novada Kaunatas pagastā, Mākoņkalna pagastā, Pušas pagastā, Ludzas novada Brigu pagastā, Isnaudas pagastā, Istras pagastā, Nirzas pagastā, Ņukšu pagastā, Pildas pagastā, Rundēnu pagastā un Ciblas novadā.

Par darbības koordināciju ārkārtējās situācijas laikā atbildīgs PVD, kura amatpersonām ir tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem, bet fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.

Komentāri 2

XXX

Kā parasti - raksta nosaukums neatbilst raksta tekstam. Medīt vajag, pat intensīvi, bet jāizvairās no viesmedīb\am, jo tā infekciju var pārnest tālāk.

pirms 6 gadiem, 2014.07.08 15:11

nazis

Tas nav informācijas trūkums. Tas ir informācijas vakuums. Prese un masu informācijas līdzekļi tikai ziņo par atklātajiem gadījumiem, bet šī karantīnas zona negarantē sērgas nenonākšanu, teiksim, Smiltenes vai Valkas mežos. Es praktiski dzīvoju mežā un manu kartupeļu lauciņu cūkas regulāri pārbauda. Bet es nezinu, kā rīkoties, ja pēkšņi savā dārzā vai tuvējā mežā ieraugu beigtu mežacūku. Es protams atradīšu informāciju, bet tas būs vēlāk, kad es var būt šo infekciju jau būšu aizvazājis tālāk. Būtu pareizi, ja visi cilvēki zinātu uzreiz, kas jādara un ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt. Pašlaik simtiem cilvēku ar ogu ķemmējamām mašīnām dodas uz mežiem, ņem sev līdz pusdienu maizītes ar nezināmas izcelsmes cūkgaļas izstrādājumiem, no kuriem daļa tur pat paliks, jo sūnās iekritušu speķa šķēli nez vai kāds iedomāsies pacelt. Tas ir tikai viens no riskiem. Cilvēku kustība ir nekontrolējama un mēra vīruss ļoti izturīgs.
Cilvēki ir jāinformē par šo problēmu un šīs informācijas nevar būt par daudz. Cilvēkiem ir jāapzinās stāvokļa nopietnība un katrā gadījumā jāprot izvēlēties pareizā rīcība. Šeit Latvijas masu informācijas līdzekļiem ir milzum daudz jāstrādā, jo tā ir viņu galvenā funkcija - informēt sabiedrību, nevis meklēt sensācijas.

pirms 6 gadiem, 2014.07.09 10:17

Hobiji