PVD šodien sāk trakumsērgas vakcīnu izvietošanu Latvijas teritorijā

Lai turpinātu trakumsērgas apkarošanu, šodien Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, sāks trakumsērgas vakcīnu izvietošanu no gaisa visā Latvijas teritorijā.

 

Kā aģentūru LETA informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītājas vietniece Anna Joffe, vakcīnu izvietošana sāksies no Kurzemes piekrastes un turpināsies valsts austrumu virzienā. Darbu plānots veikt mēneša laikā, ja būs lidojumiem labvēlīgi laika apstākļi.

 

 

Vakcinācijai izmantos dzīvu novājinātu trakumsērgas vīrusu SAD B 19 celmu saturošu vakcīnu "Fuchsoral". Vakcīnas iestrādātas zivju miltu, tauku un parafīna maisījumā, tādēļ meža dzīvnieki - lapsas un jenotsuņi, kas ir galvenie trakumsērgas izplatītāji, - ēsmu var sajust no liela attāluma.

 

 

Visā Latvijas teritorijā vienmērīgi tiks izvietotas 20-23 vakcīnas devas uz vienu kvadrātkilometru. Tā kā lapsām patīk klaiņot apdzīvotu vietu tuvumā, kur vieglāk atrast barību, vakcīnas tiks izsviestas arī ļoti tuvu pilsētām.

 

 

 Ja kāda vakcīna, kas izskatās kā brūngans kubiņš un ir nedaudz mazāka par sērkociņu kastīti, nokritusi māju tuvumā, to vajadzētu nogādāt ārpus pagalma, taču, neaiztiekot ar kailām rokām, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

 

 

Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarē ar vakcīnu - tā nonākusi acīs vai brūcē, PVD rekomendē vērsties pie ārsta. Šī iemesla dēļ PVD ir informējis Sabiedrības veselības aģentūru par plānoto vakcināciju, lūdzot informēt mediķus par rīcību gadījumos, ja personai ir bijis tiešs kontakts ar trakumsērgas vakcīnu.

 

 

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama, dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība, kura ir izplatīta visā Latvijas teritorijā. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt - lapsas un jenotsuņi.

 

 

Mājdzīvnieki, visbiežāk suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums mājdzīvniekiem ir savlaicīga vakcinācija pret trakumsērgu, kas jāveic vienreiz gadā.

 

 

Vakcīna ir izstrādāta īpaši lapsām un jenotsuņiem, un ar to nevar vakcinēt mājdzīvniekus, taču tas nav bīstami, ja suns vai kaķis apēd ēsmu.

 

 

PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tos nekādā gadījumā vakcīnas neaiztikt. Bērniem jāatgādina, ka gadījumos, ja tomēr tās nācies nejauši aizskart, nekavējoties jāziņo pieaugušajiem.

 

 

Trakumsērgas vakcīnas no gaisa, izmantojot lidaparātus, PVD izvieto kopš 2005.gada. Šī ir astotā šāda veida vakcinācijas kampaņa. Kopš vakcinācijas uzsākšanas trakumsērgas gadījumu skaits ir samazinājies trīs reizes. Ierobežotā finansējuma dēļ šogad PVD no medniekiem iepirks mazāk nošauto lapsu, kuras izmantoja, lai pārbaudītu vakcinācijas efektivitāti.

 

 

PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi Eiropas Komisija. Trakumsērgas apkarošana ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm.

Hobiji