Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

PVD uzsāk trakumsērgas vakcīnu izvietošanu

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, šodien no Cīravas lidlauka uzsāk trakumsērgas vakcīnu izvietošanu no gaisa visā Latvijas teritorijā, aģentūru LETA informēja PVD preses sekretāre Solveiga Smiltene.

 

Vakcinācijai izmanto dzīva novājināta trakumsērgas vīrusa celmu saturošu vakcīnu "Fuchsoral". Vakcīnas iestrādātas zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē, tādēļ meža dzīvnieki - lapsas un jenotsuņi, kas ir galvenie trakumsērgas izplatītāji, - ēsmu var sajust no liela attāluma.

 

 

Visā Latvijas teritorijā vienmērīgi izvietos 20-25 vakcīnas devas uz vienu kvadrātkilometru. Tā kā lapsām patīk klaiņot apdzīvotu vietu tuvumā, kur vieglāk atrast barību, vakcīnas tiks izsviestas arī ļoti tuvu pilsētām.

 

 

Ja kāda vakcīna, kas izskatās kā brūngans kubiņš un ir nedaudz mazāks par sērkociņu kastīti, būs nokritusi māju tuvumā, to vajadzētu nogādāt ārpus pagalma, taču, neaiztiekot ar kailām rokām, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

 

 

Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarē ar vakcīnu, kas ēsmas iekšpusē ir šķidra, tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta.

PVD ir informējis Sabiedrības veselības aģentūru par plānoto vakcināciju un izteicis lūgumu izskaidrot mediķiem rīcību gadījumos, ja personai ir bijis tiešs kontakts ar trakumsērgas vakcīnu.

 

 

PVD aicina pieaugušos informēt par vakcināciju bērnus un lūgt tos nekādā gadījumā vakcīnas neaiztikt. Bērniem jāatgādina, ka gadījumos, ja tomēr vakcīnas nācies nejauši aizskart, nekavējoties jāziņo pieaugušajiem.

 

 

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību apdraudoša infekcijas slimība, kas ir izplatīta Latvijā. Mājdzīvnieki, visbiežāk suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vakcīna ir izstrādāta īpaši lapsām un jenotsuņiem un ar tām nevar vakcinēt mājdzīvniekus, taču, tas nav bīstami, ja suns vai kaķis apēd ēsmu.

 

 

"Šī būs jau septītā vakcinācijas kampaņa kopš 2005.gada, un šai laikā trakumsērgas gadījumu skaits Latvijā ir samazinājies par 75%," sacīja PVD ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Kristīne Lamberga.

 

 

Vakcīnu izvietošana sāksies no Rīgas jūras līča Kurzemes piekrastes un turpināsies valsts austrumu virzienā. To plānots pabeigt līdz oktobra beigām, protams, pastāvot lidojumiem labvēlīgiem laika apstākļiem.

 

 

Jau ziņots, ka trakumsērgas vakcīnu iegādes iepirkuma konkursa rezultātus Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) apstrīdēja "ImmCont GmbH", kuras piedāvājumu PVD noraidīja bez izskatīšanas.

IUB uzdeva PVD atkārtoti izvērtēt atklātā konkursā "Par bioloģiskā preparāta - vakcīnas iegādi un vakcīnu automātisko izmešanas iekārtu nomu PVD 2008.-2010.gadam", kā rezultātā pavasara vakcinācija tika nokavēta.

 

 

Trakumsērgas apkarošanas programmu 2008.-2010.gadam Latvijā Eiropas Komisija apstiprināja 2007.gada 30.novembrī, piešķirot ES līdzfinansējumu visam periodam 2 693 600 latus.

 

 

Vienā gadā pavasara un rudens vakcinācijai bija plānots iegādāties 3 200 000 devu. PVD par vakcīnu izmešanu no lidaparāta jau ir noslēdzis līgumu ar SIA "Mežu īpašnieku konsultatīvais centrs".

 

Hobiji