Vēžotāji šovasar Salacā noķēruši pat 3000 vēžu

Salacas upē šovasar rīkotajā signālvēža izķeršanas kampaņā atsevišķu vēžotāju guvums ir pat 3000 vēžu, aģentūrai LETA pastāstīja projekta "Bioloģiskās daudzveidības aizsardzība Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā" sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Jakubovska.

Viņa informēja, ka absolūtais līderis vēžu ķeršanā šogad bijis salacgrīvietis Oļeģs Sumčenko, kas ieguvis 3242 signālvēžus 34 vēžošanas reizēs, bet otrajā vietā ir Aleksandrs Rozenšteins ar 2961 signālvēzi 46 vēžošanas reizēs. "Vēžotāju panākumi bija dažādi - bija licences, kuras saņēma atpakaļ ar uzrakstiem "Te vēžu nav!". Bet signālvēžu Salacas upē ir daudz, to pierāda citu vēžotāju guvums," sacīja Jakubovska.

Viņa informēja, ka akcijā kopumā 99 vēžotāji noķēruši 7167 signālvēžus.

Visprasmīgākie vēžotāji ir bijuši 18 "Vēžošanas sezonas licences" īpašnieki, kuri noķēruši 6981 signālvēzi. Savukārt 69 "Vēžošanas vienreizējās licences" īpašnieki kopā noķēruši 123 signālvēžus un 11 "Vēžošanas ģimenes licenču" īpašnieki - 63 signālvēžus.

"Pirmā sezona ir pierādījusi, ka vēžu ķeršana tikai izskatās vienkārša, tādēļ jau šoziem plānots sākt sarunas ar vietējiem lauku tūrisma pakalpojumu sniedzējiem par iespējām organizēt vēžošanas pasākumus nepieredzējušiem vēžotājiem," piebilda projekta pārstāve.

Jakubovska pastāstīja, ka Salacas upes lejtecē šovasar pirmo reizi mērķtiecīgi notika svešās jeb invazīvās sugas - Amerikas signālvēža - izķeršana. Jebkuram Latvijas iedzīvotājam, iegādājoties licenci, bija iespēja izmēģināt savus spēkus vēžošanā un pārliecināties par savām spējām iegūt pārtiku upē tāpat, kā to darījuši cilvēki jau pirms tūkstošiem gadu.

Salacgrīvas pilsētas ar lauku teritoriju dome atsaucās Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta speciālistu ierosinājumam īstenot Zivju resursu aģentūras zinātnisko pētījumu gaitā iegūtos secinājumus un "Latvijas vēžu un zivju audzētāju asociācijas" pieredzi Latvijai unikālas akcijas īstenošanai - Latvijā ievestās Amerikas signālvēžu sugas izķeršanai Salacas upes lejtecē.

Vēžu ķeršana laikā no 1.jūlija līdz 30.septembrim bija licencēta, un tās mērķis ir atbrīvot upi no svešās sugas un, ja akcija būs veiksmīga, atkal ielaist upē Latvijas vietējo sugu - platspīļu vēzi.

Salacas pilsētas ar lauku teritoriju dome pirmo reizi Latvijā ieviesa ģimenes licenci, un pierādījās, ka vēžošana ir brīnišķīgs veids, kā bērniem kopā ar vecākiem pavadīt laiku, iepazīt dabas likumus un gūt priekšstatu par supermārketiem alternatīvu pārtikas ieguves veidu. Tāpat vēžošanas licencētās aktivitātes upes lejtecē ir ļoti palīdzējušas novērst maluzvejniecību - zivju inspektori atzīst, ka licencētie vēžotāji Salacas upes ielokos ir aizbiedējuši lašu un nēģu nelikumīgos ķērājus, uzsvēra Jakubovska.

Signālvēži jeb vēl tā dēvētie Amerikas vēži Latvijā raksturojami kā agresīva invazīvā jeb ievestā suga, kas pamazām izspiež no dabiskā izplatības areāla vietējos pašmāju vēžus - platspīļu un šaurspīļu vēžus. Amerikas signālvēzi Latvijā cilvēki ieveda 1983.gadā, un kopš tā laika atkal ar cilvēku palīdzību tie izplatījās gan ezeros, gan upēs. Tā kā signālvēzis ir agresīvāks, labāk panes piesārņojumu un slimības, kā arī pats pārnēsā tā dēvēto "vēžu mēri", tad signālvēža ierašanās kādā ūdenstilpnē ir nāves spriedums vietējām vēžu sugām, norādīja Jakubovska.

Tā kā vēžu populācijai ir ļoti lēns atjaunošanās cikls - pieci līdz septiņi gadi - , tad šāda masveida izķeršana ir nopietns trieciens svešajai sugai.

No vēžošanas licenču pārdošanas iegūtos līdzekļus ieskaitīs Zivju resursu aģentūras budžetā un Salacgrīvas pilsētas ar lauku teritoriju domes kontā - līdzekļi tiks izmantoti Salacas upes labā - par to tiks atjaunotas zivju nārsta vietas, ielaisti zivju mazuļi.

Hobiji