Valmieras skolēni apzinājuši zirgkastaņas pilsētā 1

22.maijā, kad visā pasaulē atzīmē Starptautisko bioloģiskās daudzveidības dienu, Valmieras skolēni apkopojuši pilsētā augošo parasto zirgkastaņu pētījuma rezultātus. 

Septiņu skolu skolēni kastaņu izpēti pilsētā uzsāka aprīļa beigās, kad tik tikko no pumpuriem bija izšķīlušās nelieli kastaņu lapu stari, un pabeidza mēnesi vēlāk - skaistajā kastaņu ziedēšanas laikā.Iecere par Latvijas Dendrologu biedrības pasludinātā 2014.gada koka - parastās zirgkastaņas apzināšanu Valmierā radās, gan dēļ intereses apzināt, cik populārs šis dekoratīvais koks ir Valmieras pilsētas stādījumos, gan lai iesaistītu skolēnus pilsētas dabas izzināšanā.

Lai izpētītu parastās zirgkastaņas izplatību, ar lielu aizrautību Valmieras pilsētas ielās, devās 120 vides pētnieki no 6 skolām: Valmieras Pārgaujas sākumskolas 1. b un 1.e klase, Valmieras sākumskolas vides pulciņš „Pīlādzītis” (2. – 4. klases skolēni), Pārgaujas ģimnāzijas 10.f klase, Valmieras Valsts ģimnāzijas 7.b klase, Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolas – attīstības centra 5. un 7.a klase un Valmieras Viestura vidusskolas 7. tās klases skolēni kopā ar savām skolotājām.

 Pētījuma dalībnieki mērīja kataņkoku apkārtmērus, noteica vainaga projekcijas rādiusu, mērīja koka augstumu, raksturoja novērotās īpatnības, kā arī tikās ar iedzīvotājiem, lai izzinātu to vecumu un stādīšanas vēsturi. Bērniem vislielāko jautrību sagādāja koku augstuma mērīšana, kas bijusi ļoti amizanta. Tāpat viņi ļoti priecājās, ka daudzi iedzīvotāji jau bija dzirdējuši par pētījumu un labprāt iesaistījās sarunās, kā arī ar interesi gaidīja savu koku mērījuma rezultātus. 

Pārgaujas sākumskolas bērni kokiem devuši arī vārdus, piemēram, Pūciņa un Zirnekļkastanis.Pētījuma laikā tika noskaidrots, ka Valmierā aug gandrīz 300 parastās zirgkastaņas. Lielākā daļa no kokiem ir stādīti senāk un sasniedz jau 50 līdz 100 centimetrus lielu apkārtmēru. Valmierā kastaņi ir iestādīti gan privātmāju, uzņēmumu, mācību iestāžu, daudzdzīvokļu namu pagalmos, ielu, parku malās un kapos, gan Gaujas ielejā. 

 Tie lielākoties stādīti pa vienam, taču jaunieši atklājuši arī 2 zirgkastaņu koku rindas. Viena no tām ar 13 kokiem stādīta gar uzņēmuma teritorijas robežu.Visdiženāko un apbrīnas vērtāko Valmieras pilsētas kastani 3,10 metri apkārtmērā 30 centimetru augstumā, (jo koks tālāk sazarojas) Meža ielā privātmājas pagalmā atklājuši Valmieras sākumskolas skolēni. Savā pētījumā viņi raksta, ka koks iestādīts 1952. gadā: „Tas varēja izaugt tik varens, jo tā saimnieki ļoti par to rūpējas.

 Koks vairākās vietās bija sastiprināts kopā, lai nešķeltos. Tā īpašnieki ar lepnumu stāsta par savu koku”. Netālu no savas skolas varenu kastaņkoku atklāja arī Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolas – attīstības centra skolēni. Tā apkārtmērs ir 250 centimetri. Tāpat Valmieras jaunie vides pētnieki pētījumā konstatēja, ka pilsētā ir salīdzinoši maz jaunu kastaņu. Iespējams, jaunākie no tiem ir 2014.gada 10.maijā stādītie kastaņi pie Valmieras sākumskolas.

 Projekta noslēgumā pētījuma dalībnieki saņēma īpašu dāvanu - hibrīdo zirgkastaņu no Latvijas Dendrologu biedrības, kā arī saņēma ielūgumus uz Nacionālā botāniskā dārza stādu gadatirgiem Salaspilī. Skolēni dāvināto kastaņu 22.maijā kopīgi iestādīja Vienības laukumā Rīgas ielā. Lai pateiktos par ieguldījumu pilsētas bioloģiskās daudzveidības izzināšanā, Valmieras pilsētas pašvaldība katrai skolai dāvinās parastās zirgkastaņas stādu.

Zirgkastaņa ir ļoti dekoratīvs koks. Pat ja to iestāda privātmājas teritorijā, tā priecē gan garāmgājējus, gan kaimiņus. Projekta noslēgumā tiks izveidota pilsētas karte ar skaistākajām zirgkastaņu vērošanas vietām, lai ikviens iedzīvotājs vai pilsētas viesis zirgkastaņu ziedēšanas laikā vēl varētu paspēt iepazīties ar 2014.gada koku – parasto zirgkastaņu.

Komentāri 1

nav ko darīt

Nu un tagad lai apzina un piefiksē visus zirgābolus Valmierā un apkārtnē.

pirms 7 gadiem, 2014.05.26 07:46

Hobiji