Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dārzkopis Smiltenē siltumnīcās audzē 30 šķirņu stādus 4

Smiltenes mūzikas skolas skolotāja un pūtēju orķestra diriģenta Pētera Vilka mazmeita Alise jau nogaršojusi vectēva audzētos pirmos gurķus.

 

Pagaidām tie vēl ir maziņi, tomēr jau ļauj izbaudīt gurķu garšu un smaržu. Otrā apkurināmās siltumnīcas galā dažiem tomātu ceriem aizmetušās zaļas ogas. Pirmo ražu saimnieks prognozē pirms Jāņiem.

 

Tomātu un to stādu audzēšana ir Pētera vaļasprieks daudzu gadu garumā. To viņš mantoja no savas tantes padomju laikā un lietderīgi izmantoja, kad Latvijā sākās pārmaiņas un ar mūzikas skolotāja algu bija grūti izdzīvot.

 

 

No Daces un Pētera Vilku ģimenes siltumnīcām nākušie tomātu dēsti pārceļoja uz daudzu smilteniešu mazdārziņiem. Pircēju netrūka.

 

Arī tagad smiltenieši novērtē jau zināmu mantu. "Visu laiku tomātu stādus ņemu tikai no skolotāja Vilka. Viņam ir ļoti labas šķirnes, kas arī labi padodas," saka pensionāre Aija Meldere.

 

Savā mazdārziņā viņa jau iesējusi zirņus, burkānus un bietes, un iestādījusi sīpolus, bet pie tomātiem grasās ķerties maija nogalē.

 

P. Vilks drošina mazdārziņu saimniekus tomātu dēstus stādīt līdz pat vasaras saulgriežiem. Tikai tad jārēķinās, ka raža ienāksies vēlāk. Savās siltumnīcās Pēteris iesēja tomātu sēklas jau marta vidū.

 

"Mana tante teica, - ja viss ir izdarīts pareizā laikā, tad sēdi kaut virsū, bet tomāts augs tāpat," smej dārzkopis. Galvenie nosacījumi tomātu audzēšanai ir sabalansēta augsne un pareizs mēslojums, laicīgi izpiķēti un iestādīti dēsti un piemēroti augšanas apstākļi. Tomātiem patīk, ja tiem piekļūst vējš, un tie mīl arī sausumu. Bieži laistīt nevajag, bet, ja aplej, tad pamatīgi.

 

Pēteris audzē aptuveni 30 šķirņu tomātus, lai ir dažādība un prieks redzēt izaugam ko citādāku. To novērtē arī radi un paziņas un citi dārzkopji.

 

Vislabāk tomātu audzētājam garšo šķirnes 'Aladina lampa' ogas. Tās ir oranžā krāsā un vizuāli atgādina bumbieri.

 

Šopavasar Pēteris atsācis audzēt saldu, gandrīz melnu tomātu šķirni, ko dārzkopji dēvē par morīšiem. Tie ļoti garšojot znotam, un ir pirmie, pie kā viņš ķeras, vasarā ieejot siltumnīcā. Tāpat Vilku ģimenes siltumnīcā atkal aug padomju laikā iecienītā 'Peremoga' un tā dēvētais "apelsīnu tomāts".

 

Pēteris atzīst, ka dārzkopība viņam sagādā prieku un ir iespēja ikvienam uzņēmīgam cilvēkam papildināt ģimenes budžetu, tikai jārēķinās ar laika patēriņu un jāmīl dārza darbi.

Komentāri 4

pircēja

Pēterim tomātu stādi tiešām kvalitatīvi, iepērkos tikai pie viņa.
Veiksmi!

pirms 11 gadiem, 2009.05.08 18:29

Aija

Jūsu audzētie tomātu un gurķu stādi ļoti labi. Lai veicas!

pirms 11 gadiem, 2009.05.08 22:33

l

Cien. Redakcija – tas ir reklāmas raksts par konkrētu stādu audzētāju (kaut gan visu cieņu viņam)– tieši stādu pirkšanas laikā!

pirms 11 gadiem, 2009.05.11 16:54

pavars

Palidziet ludzu iesacejam ar stadiem! Gribu pats audzet pirmo gadu. Paldies

pirms 10 gadiem, 2010.02.19 23:35

Novados