Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Edgars Irklis krūmmellenes audzē jau vairākus gadus 10

Zemeņu laiks jau tikpat kā beidzies, bet Valkas apkaimē pazīstamajam zemeņu audzētājam, Ērģemes pagasta "Vīciepu" saimniecības zemniekam Edgaram Irklim jaunas rūpes - sāk gatavoties krūmmellenes.

Saimnieks cer, ka to raža būs dāsnāka nekā zemenēm. "Iepriekšējos gados ir bijis, ka no hektāra iegūstu gandrīz 10 tonnas zemeņu, bet šovasar iznāca tikai nepilnas četras. Es nezinu, kāds neražai ir galvenais iemesls, vai vainojami skābie lieti vai kas cits, bet ne jau man vienīgajam šovasar ogu mazāk, zemeņu ražas bija zemas visā Eiropā," stāsta E. Irklis.

Tomēr nav sliktuma bez sava labuma. Zemeņu trūkums neļāva kristies to cenai. Turklāt Valkā, neraugoties uz augsto cenu, zemeņu pieprasījums pārsniedza piedāvājumu. Par to liecināja garās rindas pie ogu tirgotājiem.

"Cena tiešām ir laba. Agrāk man ar zemenājiem bija apstādīti četri hektāri, bet, tā kā nepietika darbaspēka, tad platību samazināju līdz hektāram. Ja tagad man būtu agrākais lauks, tad šo vasaru varētu saukt pat par ļoti veiksmīgu," saka zemnieks. Tagad viņš plāno atkal palielināt zemeņu lauku, ir iegādājies jaunas šķirnes, ja tikai varētu paļauties uz strādniekiem. Ir arī čakli talcinieki, bet daļa ogu lasītāju pazūd, tiklīdz saņem pirmo samaksu.

"Visur daudzina, ka ir liels bezdarbs, bet es esmu novērojis, ka daudzi negrib strādāt. Strādnieku vajadzētu vairāk, bet viņu nav. Daži zemenes lasa, kamēr mežā sākas ogu laiks, un tad ir projām. Nav atbildības," secina ogu audzētājs.

Saimniecībā drīz sāksies krūmmelleņu lasīšana. Pašlaik mellenāju krūmiņi ir pilni ar ogām. "Kaut nu tikai mazinātos tas karstums, citādi daļa ogu var nobirt," bažas neslēpj zemnieks. Irkļu ģimene krūmmellenes kopj jau sešus gadus. Ideja audzēt šīs ogas, kas ir lielākas nekā mellenes Latvijas mežos, radās gluži nejauši. Pirms vairākiem gadiem lauksaimniecības izstādē Rāmavā zemnieks satika saimniekus, kuri jau labu laiku nodarbojās ar krūmmelleņu audzēšanu un ieinteresēja arī "Vīciepu" saimnieku.

"Viņi pastāstīja, ka stādus esot dabūjuši no Amerikas. Arī es no viņiem tos iegādājos un iestādīju savā zemē. Tagad man krūmmellenes aug pusotra hektāra platībā," stāsta E. Irklis.

Viņš piebilst, ka tikai šogad parādījusies īsta raža. Pirmos piecus gadus vajadzēja ieguldīt līdzekļus, bet atdeves nebija. "Daži mani varbūt uzskatīja par traku, skatoties, ka grūžu iekšā naudu, bet pretim neko nesaņemu. Melleņu tīrumā esmu ieguldījis 10 tūkstošus latu. Bija jāpērk stādi, tad vajadzēja veidot sētu, nācās arī sagatavot ogu krūmājiem atbilstošu augsni. Pirku kūdru, no apkārtējiem saimniekiem iegādājos skaidas. Ar krūmmellenēm jāauklējas. Zemenes iestāda, un tās aug, bet šie ogulāji ir ļoti kaprīzi," skaidro E. Irklis.

Tomēr pūliņi atmaksājas, jo pieprasījums pēc ogām ir liels. "Mēs zemenes un mellenes visbiežāk tirgojam Valkā. Kādreiz ogas vedu arī uz Rīgu, Alūksni un Smilteni, bet tagad tas nav izdevīgi dārgā benzīna dēļ. Turklāt Rīga ir pilna ar poļu zemenēm, tādēļ arī uz lielu pircēju pulku nevar cerēt," saka zemnieks.

E. Irklis uzskata, ka ogu audzēšana ir izdevīga lauksaimniecības nozare. "Ja jau nebūtu peļņas, tad es to pārtrauktu. Pašlaik nedomāju vēl kaut ko citu audzēt. Pirmais uzdevums ir palielināt zemeņu lauku, un tad jau laiks rādīs, kā veiksies un ko darīt tālāk," saka E. Irklis.

Komentāri 10

zizuu

"Daži zemenes lasa, kamēr mežā sākas ogu laiks, un tad ir projām. Nav atbildības," ....varbūt vaina jāmeklē atalgojumā?

pirms 10 gadiem, 2010.07.14 08:23

zizuu

"Daži zemenes lasa, kamēr mežā sākas ogu laiks, un tad ir projām. Nav atbildības," ....varbūt vaina jāmeklē atalgojumā?

pirms 10 gadiem, 2010.07.14 08:23

inga

nav taču nevienam noslēpums, ka ogojot mežā var nopelnīt ļoti labi... kaut gan šogad mežos nav tik daudz melleņu, cena jau ir 0,85 ls/kg...

pirms 10 gadiem, 2010.07.14 11:52

Ingai

nedēļu vai divas var labi nopelnīt, bet pēc tam - ha - gaidam jauno ražu:)

pirms 10 gadiem, 2010.07.14 15:57

re

Tiešām lielāko tiesu visi grib lai gandrīz par velti pie viņiem strādā un tad sūdzas,ka nav kas dara.Saprotams, ir kas nodzeras, bet ne jau visi un visur.

pirms 10 gadiem, 2010.07.14 19:07

Inga

krūmmellenes jau visu gadu arī nelasa... tad arī jāizdara izvēle - lasīt pie zemnieka vai ogot mežā...

pirms 10 gadiem, 2010.07.14 22:07

par irkli

Mans milakais deputatu kandidats Riga: http://www.cvk.lv/cgi-bin/wdbcgiw/base/komisijas2010.CVKAND10.kandid2?NR1=5&cbutton=84114336048

pirms 10 gadiem, 2010.08.13 13:00

laila

divus gadus atpaka'l iest'adiju,bija viss labi,bet 'sogad plaukst lapi'nas gandr'iz baltas,kas j'adara?

pirms 7 gadiem, 2013.05.17 08:27

Novados