Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lai vasaru gaidītu tikai saulainu, pietrūkst lāstekas un piliena

"Ziemeļlatvija" ar laika vērotāju Emīliju Stepanovu par gaidāmo ziemu runājās rudenī un tad viņa paziņoja, ka šī ziema salīdzinājumā ar iepriekšējām būs bargāka.

 

Kaut citi laika prognozētāji apliecināja, ka ziema būs tāda pati kā iepriekšējā, E. Stepanova palika pie savas pārliecības un viņai izrādījās taisnība.

 

Viņa skaidroja, ka pārlieku daudz norāžu liecinājis, ka sals šoziem būs. To rādījusi gan ozolzīļu, gan pīlādžogu bagātīgā raža.

 

"Trīs ziemas bija siltas un trīs vasaras - slapjas. Pēc tā vien varēja nojaust, ka daba ziemas raksturu mainīs, un tā arī bija. Tas nozīmē, ka varam gaidīt arī siltāku un sausāku vasaru," secina E. Stepanova.

 

Viņai ir arī savs redzējums par gaidāmā pavasara un vasaras raksturu. "Ziemas saulgriežu dienā, 21. decembrī, nebija sarmas, bet naktī uz rīta pusi sāka snigt. Lai varētu gaidīt ar ražu bagātu vasaru, sarmai ziemas saulgriežos vajadzēja pieturēties trīs dienas.

 

Tomēr uzkritušais sniegs ļauj domāt, ka arī šogad vasara būs diezgan dāsna, turklāt Miķeļos, 29. septembrī, nebija miglas," saka E. Stepanova.

 

Pēc viņas novērojuma, pavasaris iestāsies pavēlu un ieilgs. "Lapām pēc ierastās kārtības dabā vajadzēja nobirt līdz Miķeļiem, bet tas pilnībā notika tikai novembrī. Tātad iekavēsies arī pavasaris. Tam ziema savas pozīcijas atdos marta beigās. Arī Lieldienas šogad ir vēlāk, bet daba ar tām iet roku rokā.

 

 

Turklāt, pēc manām domām, vēl snigs. Ja cīrulis dzied, kad turas sniegs, tā vēl labu laiku netrūks. Tāds ir novērojums. Kas attiecas uz atlidojušajiem putniem, tie jābaro, citādi putni sasalušajā zemē nevarēs atrast barību un nosals. Tā bija pirms 20 gadiem, kad atlidojušie gājputni sildījās uz šoseju asfalta," atgādina laika vērotāja.

 

Pavasaris būšot vēss, jo alkšņiem ir kuplas galotnes. Ledus iešana sākšoties marta pēdējā un aprīļa pirmajā nedēļā. "Tad apritēs tieši 20 nedēļas no pirmā sala. Tā tas bijis kopš laika gala. Ar stādīšanu labāk nesteigties, bet pagaidīt, lai viss sazied," saka E. Stepanova.

 

Arī šovasar, kaut būšot siltāks, laika apstākļi varētu būt mainīgi. "Jevdokijas diena, 14. marts, sākās ar skaidru laiku un saulīti, bet vēlāk apmācās un kļuva vēss. Šī diena, pēc tautas ticējuma, norāda uz vasaras raksturu," norāda E. Stepanova.

 

 

Ja gaidāma lielākoties jauka un saulaina vasara, tad Sveču dienā, 2. februārī, vajag būt jaukam laikam, ar lāsteku un pilienu galā. Šogad Sveču dienā laiks gan bija jauks, bet bez lāstekas.

Novados