Gaismas pilij durvis atvērtas 11

Šodien, 29. augustā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas dibināšanas 95. gadadienā, svinīgi tiks atklāta Gaismas pils. Jau visu šo nedēļu notika dažādi atklāšanas pasākumi, kas noslēdzās vakar ar Novadu dienu. 

Tūkstošiem cilvēku Gaismas pili sev jau ir atklājuši, tostarp mūsu novadu bibliotekāri, kultūras un muzeja darbinieki, arī interesenti, kas izmantoja uzaicinājumu nākt un savām acīm lūkot jauno, vērienīgo ēku, kurai jākļūst par ievērojamu kultūras, izglītības un zinātnes centru Latvijā. Gaismas pili vakar pēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadības uzaicinājuma atklāja arī "Ziemeļlatvija". Piedalījāmies ne tikai izdevēju un mediju vadītāju pieņemšanā, bet arī Novadu dienā.

Novadu dienā bija ļoti plaša programma, un katrā stāvā cilvēki no malu malām rādīja, ko māk. Skanēja dzeja, bija tikšanās ar ievērojamiem novadniekiem, tika spēlēts un dziedāts, vārdu sakot, katrs prezentēja labāko, kas ir. Valcēnieši uz Rīgu veda izstādi par Jāni Cimzi un arī Cimzes dzīves mirkļu tēlojumu, novada literātu apvienība lasīja dzeju un prozu, uzstājās Jērcēnu dzejas teātris. Smiltenes novadu pārstāvēja lauku mājas “Donas”. 

Visemocionālākā Novadu dienā, šķiet, bija novadu sadziedāšanās, kad visa Gaismas pils skanēt skanēja. Notika arī trīs Liepājas simfoniskā orķestra bezmaksas koncerti, un orķestrantu vidū "'Ziemeļlatvija" pamanīja mūsējo – Janeku Niklaviču.

 Paralēli Novadu dienas pasākumiem izdevēji un mediju vadītāji tika aicināti uz  ēkas augstāko stāvu, kur, piedaloties kultūras ministrei Dace Melbārdei  un Nacionālās bibliotēkas direktoram Andrim Vilkam, simboliski tika atzīmēta Gaismas pils atklāšana. Tikām vesti arī ekskursijā, tāpēc varam jums parādīt, kā izskatās ne tikai publiskajā zonā, bet arī dažā apmeklētājiem slēgtā telpā, kur glabājas grāmatas un laikraksti.

 Patiess prieks bija redzēt laikraksta "Ziemeļlatvija" pirmos numurus. Kā ziniet, mūsu laikraksts iznāk jau kopš 1925. gada. Visa Latvijā un trimdā izdotā periodika ir pieejama un saglabāta nākamajām paaudzēm. Vecākie drukas izdevumi gan ar rokām aptaustāmi nebūs, tos bibliotēka piedāvā lasīt tikai digitāli, lai pasargātu no bojāejas. Latvijas Nacionālās bibliotēkas fondos ir ikviena Latvijā izdotā grāmata. Noteikums par obligāto eksemplāru, kas nododams bibliotēkai glabāšanā, ieviests jau 1588. gadā, bet kopš 1919. gada tas apstiprināts ar likuma spēku.

 Viens no zīmīgākajiem objektiem Gaismas pilī ir tautas grāmatu plaukts. Pie tā piekļūt, tāpat kā pie Dainu skapja, apmeklētāji nevar, tas aplūkojams vien caur stiklu. Gaismas pilī savdabīgu optisko mānu un vēl lielāku plašuma sajūtu rada daudzie spoguļi un stikls. Arī tautas grāmatu plaukts izskatās, ka ir pa vairākiem stāviem, taču patiesībā 4 tūkstoši grāmatu ietilpuši divos stāvos.

 Vispieprasītākais apskates objekts Gaismas pilī ir pēdējais – 12. – stāvs, bet tas pieejams apmeklētājiem vien tad, ja 11. stāvā nav kāds organizēts pasākums. Oficiāli skaitās, ka ēkā ir 13 stāvi, jo pieskaitīts arī pagrabstāvs. Ēka ir 68,3 metrus augsta un 170 m gara. Bibliotēka dienā spēšot apkalpot 3 tūkstošus cilvēku un tajā strādā 400 cilvēku.

 Bibliotēkas durvis ir atvērtas.

Komentāri 11

Viktorija

Durvis atvērtas, bet kam?
Vai lauku vecim, kurš gribētu savā mājā pie sava datora priecāties par latviešu bagātībām, kas sakrātas Nacionālajā bibliotēkā? Nē, lai viņš iet uz savu bibliotēku.
Pompa atklāšanā ir milzīga, kā visur kur piedalās jauno laiku tautieši. Ikdiena būs citāda, diemžēl.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 13:51

atvertas

tas ir fikcija. vajagot atvert un viss. galvenais iemesls bija - zagt. un to paveica labi. nevienu neinterese kas bus talak.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 15:08

....

Tieši tā, durvis atvērtas arī tam lauku vecim pie datora. pieregistrējies LNB mājas lapā un lasi.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 16:42

Viktorija

Tam, kurš ....
Paskaties periodiku, no skanētā tikai mazs sīkumiņš pieejams mirstīgajiem.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 16:59

bibliotekāre

Jā, arī lauku vecim un večiņai , izskatās ,ka Jūsu bibliotekāre nav pastāstījusi, kas ir Gaismas pils un ko mēs varam tagad iegūt un saņemt, skumji .....

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 17:39

Viktorija

Bibliotekārei - Jūs tiešām varat, es arī bibliotēkā esmu diezgan pie datora sēdējusi un dabūjusi, kaut vai avīzes pēckara, bet mans večuks tikai mājā spēj datorēt, viņš septīto daļu nedabū no tā ko Jūs.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 17:56

Aina

Nekāda jēga no tā lauku cilvēkam nebūs, jo grāmatas tur kaut kur glabāsies un apskatīt tās arī turpat vien varēs. Neviens neko uz laukiem nevedīs, tāpat, neviens tās skanēt netaisās, lai būtu pieejamas elektroniski.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 14:38

logiski tak

ari nebija ieceres skenet. so proektu muza neuzceltu, jo visiem bija galva uzp leciem. sis ir trekno gadu piemineklis. nebus Latvija vairs nekad tadas buves kulturai.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 15:12

Aina

un par trekniem gadiem vēl neesam neko atmaksājuši p a s a u l e s b a n k a i, tikai p ā r k r e d i t ē j u š i e s! (ZL, kuri šeit ir aizliegties vārdi, ka neļauj pievienot?)

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 16:00

XXX

Pie lauku veča mājas nacionālā bibliotēka nav jāceļ. Visticamāk, ka tam lauku vecim, vietējā bode ir svarīgāka par bibliotēku. Kas gribēs, tas pats aizbrauks uz Rīgu, savukārt mūsu bērniem, kas mācīsies Rīgā, bibliotēka būs piejama.

pirms 6 gadiem, 2014.08.29 20:11

..

Lauku bibliotēkās tikai lubenes, kuras veči tiešām nelasa. Man atkal radās doma, cik prātīgi vienā vietā visu salikt, tas nav droši.

pirms 6 gadiem, 2014.08.30 15:02

Hobiji