Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Matuļu dabas takās no brīnumiem acis paliek platas un kājas - naskas 5

Tas viss esot sācies uz dullo. "Vai tu mani atbalstīsi?" kādu dienu Laimonis Matulis noprasīja sievai Dacei. Viņa uzklausīja vīru un piekrita. Tā nu pērn visu vasaru Matuļu ģimene cītīgi strādāja, un rezultātā Bilskas pagasta Mēru pusē, vecu, lielu koku ieskautā zemnieku saimniecībā "Asari", ir tapusi pasaku zeme - Matuļu dabas takas.

Taku ir daudz, - Milžu, Kukaiņu, Fantāzijas, Koka Kluča Konstantīna, Tumšā un vēl citas, un tās cilpu cilpām ved pa nelielu, skraju mežu. Ejot jābūt vērīgiem un jālūkojas uz visām pusēm, jo mežā ir daudz brīnumu. Tur mīt, piemēram, ragana un Saknīšu vīrs, un noslēpumainas būtnes, kuras pašas nerādās, bet atstāj milzu pēdas vai ligzdā izdētu milzīgu olu.

Drosmīgākie var ielūkoties, kas dzīvo mājiņā uz vistas kājas vai lielajā putnu būrī, kā arī paglaudīt lāci, kurš ērti iekārtojies žagaru kaudzē. Gājējus jauni atklājumi gaida gandrīz ik uz soļa. Pļavā, kas plešas līdz apvārsnim, var uzkāpt skatu platformā un ar binokļa palīdzību censties saskatīt dzērves, ik vasaras pastāvīgās "Asaru" iemītnieces.

Veidojot takas, saimnieki vairāk domājuši par ģimenēm ar bērniem. Tur ir daudz lietu, par ko mazajiem sajūsmināties, un kā izzināt dabu. Piemēram, Kukaiņu takas malā apmetusies milzīgā skudra un zirneklis esot precīza īsto kukaiņu kopija.

Visi takās redzamie koka tēli ir Laimoņa Matuļa roku darbs. Viņš pieturas pie sava stila un skulptūras veido ar motorzāģi. Kaltu rokās ņemot tikai retu reizi, lai šo to uzlabotu.

"Sākumā tas bija mans hobijs, bet punktu uz i salika pagājušās vasaras krīze. Man kā mežiniekam nebija darba, un varēju ķerties klāt vaļaspriekam," stāsta Laimonis. Saviem darbiem viņš paņem no dabas, cik vien var. Ja, piemēram, vajadzīgas auklas, tad tās būs pakulu, nevis sintētiskās.

Arī Daces mamma Daina Brūzīte papildina takas ar saviem darbiņiem. Tieši viņai radās ideja par pašu pirmo, Fantāzijas taku, kurā ikviens var ļauties iztēlei. Savukārt 13 gadus vecajam saimnieku dēlam Ērikam ir padomā Žagariņu ciems.

Matuļu dabas taku apmeklējumam vēlams pieteikties iepriekš (koordinātes var uzzināt Smiltenes novada tūrisma informācijas centrā). Saimnieki smej, ka laiku apskatei iepriekš nevar saplānot. Vieni staigājot trīs stundas, bet citi izskrienot 20 minūtēs. Šopavasar "Asaros" atvērta arī senlietu un Daces dabas fotogrāfiju izstāde.

Komentāri 5

Asja

Biju Matuļu takās, apbrīnoju saimnieku izdomu, pacietību un dabas mīlestību. Ir tieši tā, kā aprakstīts, tikai dzīvajā tas viss vēl skaistāk...tikai šķūnis vēl nebija. Nu ko, tas nozīmē, ka atkal visi Vidzemes ceļi vedīs uz Smiltenes pusi!!! Un saimnieki ir tik viesmīlīgi, ka viņu pasakainos īpašumus gribas redzēt atkal un atkal! Jo redzu, ka pa šo laiciņu daudz kas ir klāt nācis!!!

pirms 10 gadiem, 2010.07.10 13:51

Latvietis

Aiz daudz briva laika ko tik nepaveiksi.

pirms 10 gadiem, 2010.07.11 16:30

vēl viens viesis

Ļoti patika! Bravo saimniekiem! :)

pirms 10 gadiem, 2010.07.16 11:54

Novados