Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Maziem un lieliem dabas izzinātājiem

Katru dienu mērojam ierastos ceļus un takas, zinām darāmos darbus, dzirdam pazīstamās skaņas, un redzam iemīļotos dabas skatus. Viss notiek...tik dažreiz piefiksējam, ka šogad grieze negriež kā citu gadu, stārķu pāris ir ieradies agrāk. Tas viss uzzibsnī mūsu prātā un piemirstas, bet, ja mēs to pierakstītu, tad varētu pārliecināties par reālajām izmaiņām mūsu apkārtnē.

„Aicinām dodies dabā ikvienu, lai veicot novērojumus, saredzētu izmaiņas dabā savā tuvākajā apkārtnē, tādējādi izprotot savu un citu cilvēku saistību un rīcības ietekmi uz vidi," norāda Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedriskā monitoringa programmas vadītāja Inta Soma.

Viņa uzsver, ka iespēja ir, jo jebkurš - gan vecs, gan jauns - pirmsskolnieks, skolēns, students, pensionārs, strādājošais jebkurā nozarē, vecāki vai vecvecāki kopā ar bērniem un mazbērniem var darboties dabā praktiski, liekot lietā savas prasmes un teorētiskās zināšanas. To var ikviens, iesaistoties Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedriskā monitoringa programmā jeb dabas novērojumos.

Katrs no mums, patīkami pavadot laiku dabā, var dot savu artavu un palīdzēt . Novērojumu dabā lietderībai par pierādījumu ir jau apkopotie dati Ziemeļvidzemes pusē. Piemēram, • par to, ka 2009. gadā griezes, tiešām, grieza mazāk, bet 2010. gadā atkal viņu dziesma bija dzirdama,• par to, ka baltajam stārķim 2005 gadā, pārsvarā, izauga 2 mazuļi, bet turpmākajos gados baltajiem stārķiem ligzdās bija līdz pat 3 mazuļiem, bet no citām ligzdām olas tika izmestas. • par to, ka lauku cīrulis Ziemeļvidzemē 2006. gadā pavasara pusē ieradās 24. martā, bet 2008. gadā jau 21. februārī, bet 2010. gadā atkal sev ierastākajā laikā 18. martā• par to, ka baltais stārķis pie mums ierodas marta beigās - 2005. gadā 25. martā, 2010. gadā 26. martā.

„Šie ir tikai daži piemēri, taču ar visiem piecu gadu laikā iegūtajiem datiem var iepazīties Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā www.daba.gov.lv, sadaļā „sabiedrības līdzdalība". Tajā ikviens var iepazīties ar Sabiedriskā monitoringa rokasgrāmatu un izvēlēties sev tīkamāko novērojuma jomu, kā arī sākt vērojumus tagad. Novērojumus var veikt visos gadalaikos - ir vajadzīga tikai vēlme to darīt. Lai jūs nebiedē zināšanu trūkums, jo šajā mājas lapā atradīsiet informāciju arī par atsaucīgajiem sabiedriskā monitoringa koordinatoriem - sazinoties ar viņiem varēsiet iegūt atbildes uz nezināmajiem jautājumiem," norāda I. Soma.

Viņa atzīmē, ka veicot novērojumus, iegūsim objektīvus datus, kas būs interesanti un noderīgi gan pašiem pētniekiem - katram no mums, gan metodisko materiālu autoriem un dažādu jomu speciālistiem. Lielākais ieguvums būs gandarījums pēc padarītā un apjausma, ka katrs no mums darbojoties veido mijiedarbību cilvēks - daba. Iespējams, tas liks mazliet redzīgāk paskatīties uz dažām jau zināmām, bet steigā piemirstām lietām un norisēm dabā.

„Aicinām smelties enerģiju uzsākt un turpināt novērojumus dabā, tādējādi iegūstot pozitīvu pieredzi caur izzināšanas prieku!" saka I. Soma.

Novados