Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ivars Balodis: “Krīze būs iespēja, kurā mēs beidzot izveidosim labu un stabilu sistēmu.”

Valkas rajona biedrība "Atbalsts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām" vienkopus Smiltenē pulcēja dažādu nevalstisko organizāciju un izglītības iestāžu pārstāvjus, lai viņus iepazīstinātu ar Apvienoto Nāciju Organizācijas konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām pirms ratifikācijas Saeimā.

 

"Galvenais, ko mēs gribējām, ir sniegt informāciju par to, ka pasaulē, Eiropas Savienībā ir viens ļoti aktuāls dokuments, kas valstīs tiek pieņemts, tostarp arī Latvijā. Tā ir Apvienoto Nāciju Organizāciju (ANO - red.) konvencija par cilvēku ar invaliditāti tiesībām.

 

 

 Atšķirībā no citiem saistošiem dokumentiem, kas nav likumīgi, šis būs likumīgi saistošs Latvijai. Šajā dokumentā ir noteiktas ārkārtīgi daudzas tiesības cilvēkiem ar invaliditāti, neatkarīgi no tā, kāds ir konkrētajā valstī finansiālais stāvoklis," stāsta invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis.

 

Tikšanās organizatori uzsver, ka konvencija cilvēkam ar invaliditāti jebkurā vecumā paredz tiesības uz nodarbinātību, izglītību, veselības aprūpi, sociālo nodrošinājumu un daudzām citām lietām, kuras daudziem skaidri zināmas.

 

 

 "Zināmas ir, bet daudzi atļaujas nedarīt, aizbildinoties ar naudas trūkumu. Bet šī konvencija ir dokuments, kas strikti nosaka, ka neatkarīgi no tā ir vai nav līdzekļu, valstij ir jānodrošina paredzētais. Tas nozīmē, ka mums visiem kopā jādomā, kā sabiedrību padarīt tādu, lai invalīdi varētu realizēt tās tiesības, ko ikviens no mums," saka I. Balodis.

 

Valkas rajona biedrības "Atbalsts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām" (ATBALSTS) valdes priekšsēdētāja Diāna Vītola paskaidro, ka ANO konvencijā nav nekādas īpašas cilvēku ar īpašām vajadzībām iegribas vai tiesības. Būtiskākais ir neizšķirt un neatdalīt šos cilvēkus, tieši pretēji pastiprināt tiesības, lai viņus aizvien vairāk iekļautu sabiedrībā.

 

Smiltenē ar ANO konvenciju iepazinās nevalstisko organizāciju, izglītības iestāžu un pilsētas domes pārstāvji. Smiltenes pilsētas domes pārstāvji vēstīja arī savu redzējumu topošajā novadā, to, cik daudz ir un būs paredzētas iespējas cilvēkiem ar invaliditāti.

 

 

Tomēr nereti "Ziemeļlatvijai" nācies uzklausīt invalīdu neticību par to, ka viņu sociālais un ekonomiskais stāvoklis uzlabotos. Bieži vien šie cilvēki pauž neticību augstākstāvošajiem. "Protams, nebūs jau tā, ka rīt pēcpusdienā visas tiesības tiks ievērotas. Valstij kopumā ir jābūt vīzijai, kā mēs darbosimies, lai šos mērķus sasniegtu pēc iespējas pilnīgākus, un cilvēkiem tas ir jāzina. Loģiski, neticība ir ārkārtīgi liela," atzīst "Apeirona" pārstāvis.

 

 

Viņš stāsta, ka sākumā visi solījumi ir bijuši jauki, bet beigu beigās ir iznācis čiks. "Man liekas, ka ir pienācis beidzamais laiks, kad kaut kam ir jāmainās, jo kad tad vēl, ja ne tagad. Tad, kad mēs patiešām esam kaut kādā krīzē un tā nav tikai finansiāla, bet arī vērtību un cilvēcības krīze, ir jārīkojas. Krīze būs iespēja, kurā mēs beidzot izveidosim labu un stabilu sistēmu," domā I. Balodis.

 

ATBALSTS valdes priekšsēdētāja tic, ka šī konvencija tiks ievērota. "Cilvēkos ar invaliditāti gadu gadiem ir iesakņojusies neticība, bet ceru, ka tā mainīsies. Ne velti pēdējos gadus esmu ļoti pūlējusies un iestājusies par cilvēku ar invaliditāti tiesībām," atzīst D. Vītola. Ikviens cilvēks ar šo konvenciju var iepazīties mājas lapā www.atbalsti.lv

Novados