Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Radošā aizraušanās – lilijas

Sestdien, 17. jūlijā, Smiltenes novada svētku ietvaros, baznīcā būs apskatāma selekcionāra Andra Krūmiņa liliju izstāde. Ziedus būs iespējams aplūkot arī Rīgā dabas muzeja izstādē. Krāšņo puķu audzēšana kļuvusi par A. Krūmiņa un viņa sievas Ilonas vaļasprieku.

Selekcionāram ir grūti nosaukt mīļāko no krāšņo ziedu šķirnēm, jo 25 gadu laikā, kopš viņš aizrāvies ar liliju audzēšanu, A. Krūmiņš audzējis vairāk kā 200 dažādas lilijas. Apmēram 30 no tām viņš krustojis pats. Sestdien izstādē baznīcā būs apskatāmas apmēram 50 no A. Krūmiņa audzētajām šķirnēm. Gatavošanās izstādei sākās jau otrdien. Palīgā veidot liliju kompozīcijas atbraukusi arī floriste no Krimuldas baznīcas ar kuru Krūmiņiem izveidojusies veiksmīga sa­­darbība.

Ar liliju audzēšanu viņš aizrāvies laikā, kad Latvijā bija populāra dažādu ziedu audzēšana. Pirmās sēklas iedevis liliju audzētājs Jānis Vasarietis, un A. Krūmiņam ziedu audzēšana iepatikusies. Laika gaitā viņš pakāpeniski papildinājis kolekciju.

„Liliju kolekciju visu laiku var papildināt. Ir kāda skaista šķirne - sakrustojam to ar citu, un tiek radīta vēl skaistāka, neparastāka. Varu radoši izpausties un vienmēr ir aizraujoši gaidīt, kāds būs rezultāts," skaidro A. Krūmiņš.

Katrai jaunajai šķirnei pēc tam tiek dots vārds. I. Krūmiņa pastāsta, ka bieži jaunās šķirnes nosaukums vienkārši iešaujas prātā, savukārt citreiz paiet ilgs laiks, kamēr izdomā ko piemērotu. Kādreiz vīra kolekcijā bijusi arī viņas vārdā nosaukta šķirne, taču I. Krūmiņa jokojot saka, ka vēl nav izaugusi tik skaista šķirne, lai sauktu to viņas vārdā.

Liliju audzētājs atzīst, ka ziedu audzēšana ir ļoti precīzs darbs un visa svarīgākā informācija jāpieraksta, lai neko nesajauktu. Svarīgi atcerēties, kur iestādīji, ar ko krustoji, kādas šķirnes krustoji. Laika gaitā selekcionārs uzkrājis pieredzi un to papildinājis, lasot literatūru, kura pārsvarā pieejama angļu valodā.

Krūmiņu saimniecībā „Sirmiņi" lilijas aug gan siltumnīcā, gan uz lauka. Saimnieki pastāsta, ka siltumnīcā aug ziedi, kas paredzēti izstādei, kā arī tālākai apputeksnēšanai. Ilgās ziedu audzēšanas laikā viņi novērojuši, ka lilijām nepatīk ilgstošs lietus, savukārt tās mīl sauli un siltumu.

Līdz ar lilijām Krūmiņi audzē arī liliju grupas puķes - dienziedes. I. Krūmiņa stāsta, ka tās ir savdabīgas puķes - dienā uzzied viens zieds, tad tas nozied, bet nākamajā dienā zied nākošais.

Nākamajā gadā A. Krūmiņš plāno liliju šķirņu skaitu samazināt, atstājot tikai interesantākās un efektīvākās šķirnes.

Liliju audzētāji ievērojuši, ka cilvēkiem vislabāk patīk smaržīgās lilijas, piemēram „Senatne" un „Bagātniece". Viņi arī norāda, ka Latvijā liliju audzēšana ir populāra. Aktīvi selekcionāri gan ir tikai apmēram desmit, taču liliju audzētāju ir daudz.

Krūmiņi labprāt saimniecībā „Sirmiņi" uzņem arī ciemiņus, kas vēlas tuvāk aplūkot krāšņos ziedus. Pirms tam vēlams iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 26539071. Rudenī ir iespējams nopirkt vasarā nolūkoto liliju sīpolus.

Novados