Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sievietes atsaucas Tradicionālo prasmju skolas aicinājumam

Smiltenē ir sākušās Tradicionālo prasmju skolas nodarbības, kurās ikviens interesents bez maksas var mācīties aust prievītes jeb audenes.

Pagaidām iespēju izmanto vidēji 10 sieviešu. Nākamā nodarbība notiks šo sestdien, 13. novembrī, Smiltenes kultūras un sporta centrā, bet pēc tam - 20. novembrī."Man tā ir meditācija," atzīst viena no nodarbību apmeklētājām, Smiltenes bērnudārza "Pīlādzītis" vadītāja Santa Rudzīte. Kamēr tiek austa prievīte, viņai galvā nav citu ikdienas domu, jo aušanas process prasa visu uzmanību.

Mācās visā VidzemēSmiltene ir viena no 16 vietām Vidzemē, kur četras sestdienas pēc kārtas meistari nodod savas prasmes un zināšanas dažādos amatos mācekļiem. Māceklis ir ikviens interesents, kurš vēlas iemācīties ko jaunu.Prievīšu aušanu Smiltenē māca Tautas lietišķās mākslas studijas "Smiltene" vadītāja Inese Kauliņa. Viņai palīdz Zinaida Bērza.

Par materiāliem nav jāraizējas. Tos nodarbībās dod bez maksas."Mēs aužam audenes, izmantojot rullīti un nītis, bet Siguldā šajā projektā auž celaines," uzsver I. Kauliņa un skaidro, ka austās jostas un prievītes darina dažādās tehnikās. Prievītes ir viens no latviešu tekstilmākslas senākajiem audumu veidiem. Tās tiek austas un pītas gan praktiskām, gan rotāšanas vajadzībām, piemēram, zeķu apsiešanai un dažādu saiņu sasiešanai.

Lai gan prievītes ir mazas, to darināšana prasa lielu pacietību. Pirmajās nodarbībās I. Kauliņa māca vienkāršāku tehniku, bet šo sestdien rādīs, kā jāauž sarežģītākās ziedainās prievītes. Taču uz nodarbību droši var nākt arī jaunas dalībnieces, jo viņas vispirms apgūs vienkāršākos pamatus.

Nodarbības šo un nākamo sestdien notiks Smiltenes kultūras un sporta centrā no pulksten 11.00 līdz 15.00 otrajā stāvā, kora mēģinājumu telpā.

Uzņems noslēguma pasākumuTradicionālo prasmju skolu Latvijā rīko Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra. Šī skola ir Etniskās kultūras apzināšanas un dokumentēšanas programma un Latvijā darbojas kopš 2009. gada rudens.

"Tā ir ļoti laba lieta. Cilvēki uzzina vairāk. Kad studijā izsludinām jaunu dalībnieku uzņemšanu, nenāk tik daudz. Varbūt nesaprot, ko mēs darām," pieļauj TLMS "Smiltene" vadītāja.

Tradicionālo prasmju skolas apmeklētājas prievīšu aušanā iegūtās zināšanas pēc tam varēs izmantot arī jostu aušanā.

Z. Bērza informē, ka Smiltenes kultūras un sporta centrā 27. novembrī notiks visas lielās Tradicionālo prasmju skolas noslēgums: amatu demonstrējumi, koncerts un meistaru godināšana. Uzvedums sāksies pulksten 12.00, bet jau no pulksten 10.00 varēs skatīt amatnieku darinājumus.

Novados