Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tendence: Valentīna dienu teju nesvinēs vispār vai gluži pretēji - darīs to ar plašāku vērienu

Salīdzinot ar 2009.gadu, pieaudzis to cilvēku skaits, kuri Valentīna dienu šogad nesvinēs vispār vai atvēlēs ļoti minimālas summas. Vienlaikus lielākā daļa to respondentu, kuri tomēr plāno atzīmēt šo dienu, atvēlēs lielākas naudas summas nekā pērn. Šāda informācija iegūta Naudas plānošanas centra veiktajā pirmssvētku aptaujā.

Šogad teju katrs trešais aptaujātais (36%) svētku noskaņojuma radīšanai iecerējis tērēt vairāk nekā 20 latu, 2008.gadā šādu summu bija gatavs tērēt aptuveni katrs desmitais (9%). Turpretī mazāk nekā 1 latu šogad plāno tērēt 33% respondentu. 2008.gadā šādi apgalvoja vien 5%.

Ir pieaudzis arī to skaits, kas svētkus šogad nesvinēs vispār - 53,5% salīdzinājumā ar 39% 2008.gadā.

„Kā redzams, tad aptaujā atspoguļojas samērā pretēji viedokļi. Tas ir skaidrojams ar to, ka daļa sabiedrības vēlas savu ikdienu papildināt ar svētkiem, sagādājot pozitīvas emocijas gan sev, gan saviem tuvākajiem.

Savukārt daļa atkal tiecas kontrolēt un mazināt savus tēriņus. To, protams, vieglāk ir izdarīt nesvinot tādus svētkus, kuri vēl nav kļuvuši par neatņemamu kultūras daļu neskaitāmās paaudzēs," skaidro Signe Bierande, Naudas plānošanas centra vadītāja. "Ja tomēr ir vēlēšanās savus mīļos iepriecināt, tad pieredze liecina, ka visbiežāk tam nav nepieciešami lieli tēriņi - pietiek ar kādu pašdarināti dāvaniņu vai otram veltītu laiku sarunām."

Teju 15% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju svētkiem, savukārt, atvēlēs 1 līdz 20 latus. Proti, 1 līdz 5 latus tērēs 6%, 5 līdz 10 latus - 6 %, bet 10 līdz 20 latus - 4% respondentu.

Tas izskaidro arī to, kādēļ ir samazinājies to aptaujāto skaits, kuri apgalvo, ka šogad svētkus pavadīs kopā ar mīļoto kādā izklaides pasākumā (3,3%, salīdzinot ar 9% 2008.gadā), ieturēs romantisku maltīti ārpus mājām (6,4%, salīdzinot ar 9% 2008.gadā) vai pavadīs romantiski vakaru kopā ar mīļoto mājās (11,4%, salīdzinot ar 15% 2008.gadā).

Likumsakarīgi, ka līdz ar to, lai arī nedaudz, tomēr ir pieaudzis to cilvēku skaits, kas svētkus īpaši nesvinēs, tikai apsveiks mīļoto ar ziediem vai dāvaniņu. Ja 2008.gadā šādi rīkojās 10% respondentu, tad šogad jau 11,5%.

Naudas plānošanas centrs jau iepriekš ir norādījis - savu līdzcilvēku iepriecināšanai ne vienmēr ir nepieciešami lieli naudas līdzekļi, tādēļ piedāvā vairākus ekonomiskus risinājumus savu mīļoto iepriecināšanai (skatīt nākamajā lapā). Dāvanas tapušas Naudas plānošanas centra akcijas „Dāvini no Sirds!" laikā.

Naudas plānošanas centra aptauja tika veikta no 2010.gada februārī vortālā ManaGimene.lv un portālā Delfi Woman. Kopumā uz aptaujas jautājumiem atbildēja 842 respondentu.

 

Naudas plānošanas centra piedāvātās idejas mīļoto iepriecināšanai:

Dāvana un ziedi vienā - "Konfekšu pušķis" (~ Ls 2,50)

Pagatavošanai nepieciešama līme (vislabāk - līmes pistole), ciets kartons, kreppapīrs, konfektes, sizālis, dāvanu lentes (2 krāsas, 2 metri), klūgas, tievāka un resnāka stieple, mākslīgais zieds.

No kartona izgrieztam aplim (diametrs ~ 15 cm) vidū izveido diametrā aptuveni 5 cm lielu caurumu. Apli aptin ar kreppapīra strēmelēm, to galus pielīmējot pie apļa. Caurumu aizpilda ar sizāli un no kreppapīra izveidotu pušķi.

Tievāko stiepli sadala vairākos posmos (tik garos, lai stieples vēlāk varētu aptīt ap pušķa kātu), katru no tiem pietin konfektei. Stieples sprauž apļa vidū, veidojot konfekšu pušķi. Izveidoto Jūsu pārlūkprogrammā šis attēls varētu nebūt redzams. kompozīciju rotā ar mākslīgu ziedu, piestiprina lentes.

Pēc tam sagriež klūgas kāta garumā. Tās piestiprina pie pušķa, aptinot ap klūgām tievās stieples, pēc tam - resnāko. Stieples nosedz, aptinot kātu ar kreppapīru.

Dāvana mīlestības apliecināšanai un veselības profilaksei - "Mīļotā sirsniņa"

(~ Ls 1,00)

Pagatavošanai nepieciešama burciņa ar dzērvenēm, mākslīgā kažokāda (var izmantot arī, piemēram, vati), filcs, līme.

Uz burciņas vāciņa līmē mākslīgo kažokādu, pēc tam no filca izgriezto sirsniņu. Saldai mīlestībai var uzdāvināt arī gardu ievārījumu, piešķirot tam maģiskas spējas un pievienojot „lietošanas pamācību".

Saldiem sapņiem - "Rožu spilvendrāna" (~ Ls 1,50)

Pagatavošanai nepieciešams audums un organza. Sašuj spilvendrānu. Sagriež vēlamajā lielumā organzu, ar sveci apkausē maliņas, veido ziedus. Piešuj pie spilvendrānas.

Dāvanu kastīte sirds formā (~Ls 0,20) Pagatavošanai nepieciešams sarkans papīrs, līme, šķēres, lente vai aukliņa. Uz papīra uzzīmē kastītes trafaretu, izgriež to un salīmē. Kastītes sānu platumu izvēlas pēc nepieciešamības. Kastītē var ielikt gan mīlestības vēstuli, gan saldumus. Kastīti aizsien ar lenti vai aukliņu.

Jūsu kopbilde pogu foto rāmītī (~ Ls 0,50) Pagatavošanai nepieciešams kartons, biezāks papīrs, pogas, līme. Uz kartona uzzīmē un izgriež foto rāmja vēlamo formu nepieciešamajā izmērā, no kartona izgriež arī foto rāmja kāju. Uz rāmja salīmē pogas. No biezākā papīra izgriež rāmja aizmugures daļu. Ievieto mīļbildi un pielīmē no papīra izgriezto aizmugures daļu pie rāmja, savukārt pie aizmugures - kāju. Pogu vietā var izmantot arī citus materiālus, piemēram, gliemežvākus vai rožlapiņas.

Svečturis romantiskam vakaram (~ Ls 0,80)

Pagatavošanai nepieciešams stikla trauks, mežģīnes, rotājumi, līme.

Traukam ar līmi pielīmē mežģīnes, pēc tam dekorē ar izvēlētajiem rotājumiem. Svečturi var dāvināt kopā ar traukam atbilstošu sveci.

Dāvanu autori: Svetlana Spalviņa, Evita Jermacāne, Daina Dudko, Aivija Gribuška, Gaida Kumačeva, Inese Skudra 

Novados