Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tērpiem jaunas “odziņas”, bet pašām - prieks

Vairākas palsmanietes savu garderobi papildinājušas ar šallēm, par kurām droši zina, - tādas nebūs nevienai citai. Tas ir pašu roku darbs, turklāt ne parasti adīts vai tamborēts, bet tapots.

Arī līdz Palsmanei nokļuvusi Latvijā šobrīd populārā tapošana jeb adīšana ar rokām, palīgā ņemot grābekli. Tā ciematā nomainījusi citu aizraušanos - pērlīšu vēršanu.

Atrod jaunu vaļaspriekuPalsmanes pagasta rokdarbnieces uz tapošanas nodarbībām savās telpās sapulcina vietējā sieviešu biedrība "Spēkavots", savukārt skolotāja pieteicās pati. Uz Palsmani tapošanu brauc mācīt Inese Puriņa no Raunas.

"Laikam zināja, ka mūsu pusē ir čaklas, talantīgas sievas, kas prot gan skaisti adīt un tamborēt, gan izšūt. Jau redzu, ka vairākas palsmanietes staigā elegantās šallēs ar skaistu rakstu. Tas ir tapošanas rezultāts. Skolotāja mūs pamatīgi iekārdinājusi," smaida sieviešu klubiņa "Spēkavots" vadītāja Birute Mežale.

Viņa šai nodarbei nav izbrīvējusi laiku, toties priecājas par citām rokdarbniecēm. Palsmanes pamatskolas skolotāja Līga Treisnere jau secina, ka uz kādu laiku atradusi jaunu vaļasprieku. Pirmo šalli viņa tapo sev, bet nākamās varbūt izmantos dāvanai. Tas ir skaisti, praktiski un nav arī salīdzinoši dārgi.

Līdz rudenim jāstrādā mājāsPavisam trīs pašas tapotas šalles draudzenēm un māsai jau uzdāvinājusi Palsmanes pagasta bibliotēkas vadītāja Vingra Bērtiņa. Sev viņa pagaidām paturējusi vienu šallīti. "Patīk tapot. Tas ir kaut kas jauns un citādāks. Interesanti," atzīst V. Bērtiņa.

Viņas dāvinātā elegantā šallīte pasteļtoņos jau iepriecinājusi Palsmanes kultūras nama vadītāju Aiju Zeiboti. Aija to domā izmantot gan kā košu akcentu svētku tērpam, gan arī valkāt praktisku apsvērumu dēļ. Neraugoties uz savu gaisīgumu, šalle ir ļoti silta.

Kārtējās tapošanas nodarbībās gandrīz 20 palsmanietes satikās arī šonedēļ. Tagad līdz septembrim būs pārtraukums. Skolotāja sadevusi rokdarbniecēm gana daudz dzijas, lai netrūktu izejmateriāla, ar ko strādāt.

Šovasar, iespējams, augustā, klubiņš "Spēkavots" tomēr pacentīsies vēl reizi atraut palsmanietes no mājas un dārza darbiem un aizvest uz Balviem pieredzes apmaiņā pie turienes sieviešu klubiņa "Rudzupuķe". "Balvēnietes strādā ļoti aktīvi. Jau esam tikušās Latvijas Lauku sieviešu apvienības pasākumos, un viņas uzaicināja mūs ciemos," stāsta B. Mežale.

"Spēkavots" šad un tad piedāvā doties ekskursijās, lai sievietes redzētu ko jaunu, iegūtu jaunus iespaidus un noderīgas lietas. Pēdējais brauciens bija šopavasar uz Valkas lielo robežtirgu un Strenču stādaudzētavu pēc stādiem. Klubiņš apvieno gandrīz 20 sieviešu.

Novados