Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

3. maijs – Latvijā Pasaules astmas diena

Šodien ir Pasaules astmas diena. Jau 14. gadu pēc kārtas Latvijā šajā dienā tiek aktualizēta elpceļu saslimšana - astma.

3.maijā, Pasaules Astmas dienā, no plkst.14.00 Vecrīgā Līvu un Doma laukumā tiks īstenota informatīva kampaņa „Astma internetā" - tiks dalītas vizītkartes ar informāciju par interneta vietnēm, kurās latviešu valodā atrodama informācija par plaušu slimībām. 

 

Informācija par astmu un astmas ārstēšanu latviešu valodā atrodama: www.astmaalergija.lv, www.bernsklepo.lv, www.astma.lv, www.pulmo.lv, www.zied.lv, www.astmatest.lv, www.turbuhaler.lv, www.alergeo.lv, www.nehormonals.lv .

 

Šogad, atzīmējot Pasaules astmas dienu, ir apvienojušās visas Latvijas plaušu speciālistu asociācijas un biedrības, lai kopīgiem spēkiem lūgtu atbildīgās institūcijas palielināt medikamentu kompensācijas procentu bērnu astmas un HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība) ārstēšanā.

 

Latvijā  uzmanības centrā vēl ar vien ir mazie astmas pacienti -  diagnoze astma ir vismaz 8% bērnu Latvijā. Statistika nav tā labākā - 2009. gadā Latvijā 4,5% no visiem jaunajiem invaliditātes gadījumiem bērniem bija saistīti ar elpošanas orgānu slimībām un 4,3% no tiem bija tieši astmas dēļ.

 

Vēstulē  speciālisti lūdz Veselības ministriju, Veselības ekonomikas centru un Saeimu veikt izmaiņas kompensējamo zāļu sarakstā, palielinot uz 90% kompensācijas apjomu medikamentiem, kas paredzēti astmas ārstēšanai bērniem, un uz 75% medikamentiem HOPS pacientu ārstēšanai. 

 

3. maijā jau no paša rīta Veselības ministrs Juris Bārzdiņš saņems apsveikuma kartīti no Latvijas Astmas un alerģijas biedrības. Iepriekš tika plānots, ka šajā dienā Veselības ministrijai tiks pasniegta torte ar Pasaules astmas dienas simboliku, tomēr pēc Veselības ministrijas aicinājuma simboliskā torte tiks nogādāta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mazajiem astmas pacientiem, kuriem plkst.14.00 „Saulaino dienu bibliotēkas" mājīgajās telpās būs iespēja noskatīties Latvijas Leļļu teātra izrādi „Ērkšķrozīte".

 

Pasaules Astmas diena Latvijā tiks atzīmēta visu nedēļu, lai kopīgiem spēkiem sasniegtu galveno astmas ārstēšanas mērķi - iegūt astmas kontroli. Pasaules astmas dienas nemainīgs sauklis ir „Lai ikviens var elpot!"

 

Aktivitātes astmas pacientiem rīko Latvijas Astmas un alerģijas biedrība (LAAB). Nedēļas ietvaros plānotās aktivitātes:

  • Bezmaksas spirometrijas, kaulu blīvuma, cukura līmeņa un holesterīna mērījumi;
  • Interesentiem būs iespēja apmeklēt ārstu-speciālistu lekcijas par plaušu veselību un alerģiju, kā arī saņemt speciālistu atbildes uz jautājumiem;
  • Vecākiem, kuru bērni slimo ar astmu, būs iespēja noklausīties ārsta lekciju-apmācību, kā pareizi lietot krājtelpas u.c. ierīces medikamentu inhalācijām;
  • Tiks veikta vingrojumu kompleksa plaušu veselībai demonstrācija;

 Notiks vecāku un bērnu izbraukums uz Bolderājas jūrmalu, kur paredzētas dažādas fiziskās aktivitātes, sacensības, konkursi, spēles. Notiks balonu un burbuļu pūšana. Plašāks izklāsts par Astmas nedēļas norisi lasāms pacientu biedrības mājas lapā www.astmaalergija.lv.

 

Par astmu

Pasaulē  apmēram 300 miljoni cilvēku savā ikdienā sadzīvo ar astmu. Latvijas Astmas un alerģijas biedrības veiktajā aptaujā tika noskaidrots, ka katrs trešais aptaujas dalībnieks ikdienā sadzīvo ar nelielu klepu. Tomēr šie skaitļi ir daudz lielāki, jo arvien vairāk ārstu uzsver, ka ir ļoti daudz neatklātu astmas gadījumu.

 

Astma ir hronisks elpceļu iekaisums, ko var izraisīt alergēni, vīrusi, stress, fiziska slodze un citi kairinātāji. Ja cilvēks, kuram ir astma, nonāk saskarē ar astmas alergēnu vai kairinātāju, saraujas bronhu sieniņu gludā muskulatūra un bronhi kļūst šaurāki, sākas iekaisums bronhu gļotādā, kura izklāj elpceļu iekšējo sieniņu, un sākas elpceļu gļotādas tūska, veidojas gļotains sekrēts. Hroniskais iekaisums un bronhu sašaurināšanās astmas pacientiem izpaužas kā klepus un čīkstēšana, spiedoša sajūta krūtīs.

 

Astmu vēl nevar pilnībā izārstēt, bet ar medikamentiem iespējams to labi ārstēt un efektīvi kontrolēt slimības gaitu, lai tā netraucētu ne mazam, ne lielam pacientam. Ja astma netiek ārstēta vispār vai netiek ārstēta pareizi, t. i., sekojot ārsta ieteikumiem, ar laiku var rasties neatgriezeniskas sekas - elpceļu deformācija, kas būtiski ietekmēs cilvēka dzīves kvalitāti. Nopietni, pastāvīgi elpošanas traucējumi, elpas trūkums ir tikai īpaši smagas un neārstētas astmas gadījumā. 

Veselība