600 kompensējamām zālēm būtiski samazinātas cenas

No šā gada 1.februāra stājas spēkā jaunais Kompensējamo zāļu saraksts, kurā 600 zālēm ir samazinātas cenas līdz pat 37 %. Sarakstam pievienotas arī 104 zāles, kas līdz šim nebija iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā. Kopumā no 1.februāra sarakstā ir 1387 zāles un 149 medicīniskās ierīces.

Jau ziņojām, ka no 2012.gada 1.janvāra ir stājusies spēkā kārtība, ka ārstam uz receptes jāizraksta attiecīgajai diagnozei paredzēto zāļu vispārīgo nosaukumu, ja pacients pirmo reizi saņems konkrētai diagnozei paredzētās kompensējamās zāles (vai medicīniskās ierīces).

 

Aptiekā pacientam tiks izsniegtas lētākās vispārīgā nosaukuma zāles. Ja aptiekā izsniegtās lētākās zāles nesniegs vēlamo terapeitisko efektu, tad ārsts, norādot pamatojumu pacienta medicīniskajā kartē, varēs izrakstīt citas zāles, sākot ar nākamajām lētākajām attiecīgā vispārīgā nosaukuma zālēm.

 

Jaunā izrakstīšanas kārtība ir veidota ar mērķi veicināt lētāku zāļu izrakstīšanu un iekļaušanu Kompensējamo zāļu sarakstā. No šā gada 1.februāra katrā līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupā tikai vienam medikamentam piešķirts lētākā medikamenta statuss (iepriekš vairāki medikamenti varēja būt lētākie). Tas veicina sīvāku konkurenci farmācijas firmu starpā, kas, piedāvājot arvien zemākas cenas, vēlas iegūt savam medikamentam lētākās zāles statusu. Prognozējams, ka jaunā kārtība ļaus ietaupīt 1,7 miljonus latu.

 

Pacientiem, kuri līdz 2012.gada 1.janvārim jau bija saņēmuši kompensējamos medikamentus kādai konkrētai diagnozei - medikamentu izrakstīšanas kārtība ir palikusi nemainīga - ārsts var izrakstīt konkrētu zāļu nosaukumu.

 

Tāpēc jāatgādina, ka valsts kompensē 50, 75, 100 % apmērā (atkarībā no konkrētās diagnozes kompensācijas apmēra) lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu cenu. Ja pacientam izrakstītas dārgākas zāles, starpība starp dārgākajām un lētākajām zālēm jāpiemaksā pacientam pašam. Tāpēc aicinām pacientus pārrunāt ar ārstu iespēju izvēlēties lētākos līdzvērtīgas efektivitātes medikamentus.

 

Ar Kompensējamo zāļu sarakstu varat iepazīties Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv

Veselība