Aicina izteikt atbalstu medicīnas pakalpojumu saglabāšanai Valkā 53

Uzmanību: Vakar vakarā jau bija parakstījušies 339 cilvēki! Bez īpašas reklāmas...Cilvēkiem ārstus Valkā tiešām vajag.

Ar savu parakstu atbalstot vēstuli, kura adresēta veselības ministrei Ingrīdai Circenei, SIA "Vidzemes slimnīca" valdes priekšsēdētājai Ingūnai Liepai un SIA "Vidzemes slimnīca" 837877 kapitāldaļu turētājam Valkas novada domes priekšsēdētājam Kārlim Albergam, Valkā uzsākusies jauna iedzīvotāju iniciatīva. 

Ar šo parakstu vākšanu "Ziemeļlatviju" iepazīstināja Vents Armands Krauklis.

Varēs parakstīties līdz 1. martamNovada iedzīvotāji ar vēstules tekstu var iepazīties un parakstīties "Ziemeļlatvijas" redakcijā Valkā, veikalos "Oļupe" un "Vivo", pensionāru kluba "Zelta rudens" telpās Valkas kultūras namā, kā arī Valkas bibliotēkas lasītavā. To var paspēt izdarīt līdz 1. martam.

"Ziemeļlatvija" jautāja, kāpēc V. A. Krauklis uzņēmās iniciatīvu šīs parakstu vākšanas akcijas organizēšanai.

"Mani uzrunāja vairāki pacienti, arī viens ar onkoloģisko saslimšanu. Aprunājoties ar dakteriem un izzinot reālo situāciju, secināju, ka situācija tiešām ir vairāk nekā bēdīga. Kad saslimst, kvalificēta mediķu palīdzība un konsultācija ir nepieciešama maksimāli ātri. Pašreizējā situācijā Valkā tas daudziem cilvēkiem ir liegts, tāpēc to nedrīkst pieļaut. Zinu, ka, iesaistot maksimāli daudz iedzīvotāju un plašsaziņas līdzekļus, ir cerība lietas mainīt uz labo pusi," savu iesaistīšanos akcijā pamato V. A. Krauklis.

Aprūpes nodaļu vasaras mēnešos slēgsIepazīstoties ar vēstules tekstu, Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa skaidro, ka valsts apmaksāto pakalpojumu apjoms Vidzemes slimnīcā šāgada pirmajos mēnešos, kamēr vēl nav noslēgts līgums starp slimnīcu un Nacionālo veselības dienestu (NVD) par valsts pasūtījumu 2012. gadam, tiek dalīts, sabalansējot 2011. gada reālo pieprasījuma apjomu un plānoto valsts pasūtījumu šim gadam. Konkrēto valsts finansējumu jeb kvotu ambulatoro pakalpojumu sniegšanai Vidzemes slimnīca varēs precizēt tikai pēc līguma noslēgšanas ar NVD.

Ņemot vērā to, ka līguma projekts paredzēja nepietiekošu finansējumu vairākiem ambulatorajiem speciālistiem, tai skaitā arī onkologam, Vidzemes slimnīcas vadība ir uzrakstījusi un 17. februārī iesniegusi vēstuli NVD ar lūgumu pārskatīt un palielināt kvotas ambulatoro speciālistu, tai skaitā arī onkologa pakalpojumiem. I. Liepa cer uz pozitīvas atbildes saņemšanu, lai pacientiem varētu maksimāli nodrošināt onkologa pieejamību, jo Vidzemes slimnīcā prioritāte ir onkoloģiskie pacienti, bērni, grūtnieces, narkoloģiskie un psihiatriskie pacienti.

Savukārt attiecībā uz medicīniskās aprūpes nodaļu Valkā tiek apspriests jautājums par to, ka arī šovasar, tāpat kā iepriekšējos gados, ņemot vērā zemo noslogojumu nodaļā (mazāk par desmit pacientiem dienā), nodaļu Valkā uz laiku slēgs.

Kas attiecas uz vēstulē pieminēto niecīgo darba samaksu ārstiem, to Vidzemes slimnīcā nosaka atbilstīgi valstī pastāvošajai likumdošanai. I. Liepa norāda, ka konkrēti darba samaksu nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 595 "Noteikumi par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu ārstniecības personām".

Pašvaldība nepieļaus likvidāciju"Ziemeļlatvija" ar vēstuli iepazīstināja arī Valkas novada domes priekšsēdētāju Kārli Albergu. Viņš piekrīt vēstules sadaļai, kurā norādīts par samazinātajām valsts apmaksātās pacientu pieņemšanas kvotām, kā arī par ārstu darba apmaksas sistēmu.

Amatpersona gan norāda, ka šāda sistēma nav tikai Vidzemes slimnīcā, bet visās ārstniecības iestādēs. Savukārt par medicīnisko pakalpojumu pieejamību Valkas poliklīnikā K. Albergs uzskata, ka iespēju robežās pacientus nodrošina ar ārstu speciālistu vīzītēm.

"Vizīšu grafiku sastāda Valmierā, vadoties pēc pacientu plūsmas, tāpēc speciālisti nav pieejami katru dienu, bet gan dažas reizes mēnesī," skaidro K. Albergs. Viņš uzsver, ka pašvaldība nekad nepieļaus, ka Valkā nebūs pieejami visi nepieciešami speciālisti. Lai pieņemtu lēmumu par medicīniskās iestādes likvidāciju, nepieciešams kapitālsabiedrības dalībnieku lēmums. K. Albergs atgādina, ka Valkas pašvaldība ir kapitāldaļu turētāja.

Savukārt, kas attiecas uz aprūpes nodaļas slēgšanu uz kādu laiku, novada vadītājs to atbalsta, jo ir finansiāli neizdevīgi finansēt nodaļas darbu, ja tur uzturas vien pāris pacientu. Viņš atgādina, ka pacienti nepaliek bez aprūpes. To var saņemt Vidzemes slimnīcā Valmierā. Savukārt personālam ir iespēja strādāt slimnīcā Valmierā, atvaļinājuma laikā aizvietojot savus kolēģus.

Valcēniete, trīs mazu bērnu mamma Inga Krastiņa atklāj, ka līdz šim viņas ģimenei nav nācies saskarties ir milzīgām veselības problēmām un pieticis ar vizītēm pie ģimenes ārsta. Viņa savu atbalstu ar parakstu šai vēstulei apliecinājusi, jo solidarizējas ar pārējiem novada iedzīvotājiem un saviem vecākiem - pensionāriem.

Viņiem būtu sarežģīti izbraukāt uz Valmieru vai, piemēram, Rīgu, jo tas viss maksā lielu naudu. I. Krastiņa atgādina, ka medicīnas pakalpojumu un izglītības pieejamība ir pamatlietas, kuras iedzīvotājiem jānodrošina savā dzīvesvietā.

Veselības ministrei Ingrīdai Circenei

SIA "Vidzemes slimnīca" valdes priekšsēdētājai Ingūnai Liepai

SIA "Vidzemes slimnīca" 837877 kapitāldaļu turētājam - Valkas novada domes priekšsēdētājam Kārlim Albergam

 

NEATŅEMIET MUMS IESPĒJU ĀRSTĒTIES!

Ar šo gadu ieviestā ārstu darba apmaksas sistēma un samazinātās valsts apmaksātās pacientu pieņemšanas kvotas Vidzemes slimnīcas Valkas poliklīnikā nopietni apdraud Valkas un apkārtējo novadu iedzīvotāju iespēju savlaicīgi diagnosticēt slimības (tostarp, vissmagākās, piemēram ,vēzi) un tās ārstēt. Šī sistēma reizē arī grauj ārstu vēlmi pieņemt pacientus Valkā (viņiem materiālā ziņā tas ir ļoti neizdevīgi) un ar laiku var novest pie poliklīnikas un aprūpes nodaļas slēgšanas.

 

Vairākiem speciālistiem (arī onkologam!) noteiktā valsts apmaksāto pacientu pieņemšanas kvota ir noteikta četri (!) pacienti dienā. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā 3 lati, pārējiem- 8 lati. Normas paredz, ka ,piemēram, onkologam vienam pacientam jāatvēl 15 minūtes. Atalgojums par katra šāda pacienta pieņemšanu - 75 santīmi!!! Savukārt , no „astoņu latu pacientiem" ārsta atalgojumam aiziet 40%, tādējādi motivējot ārstus vairāk pieņemt maksas pacientus.

 

Taču zemās iedzīvotāju maksātspējas dēļ 8 latus spēj samaksāt retais - tāpēc pieraksts (rinda) veidojas vairākas nedēļas uz priekšu. Rezultātā laikus neatklāj saslimšanas, arī onkoloģiskās, un ārsti, kuru vairākums brauc uz Valku, saņem smieklīgu atalgojumu. Lai pieņemšanas dienā kaut nedaudz nopelnītu, pieņemšanas notiek retāk , kas savukārt maksātspējīgos pacientus mudina doties uz citām pilsētām, lai pie speciālista nonāktu ātrāk.

 

Līdz ar to kopējais pacientu skaits Valkā samazinās un, loģiski, rodas jautājums par poliklīnikas un aprūpes nodaļas pastāvēšanas lietderību. Taču šāda situācija rodas nevis reālā pacientu trūkuma, bet gan nepareizā finansēšanas modeļa un apjoma dēļ.

Mēs, apakšā parakstījušies, uzskatām, ka tas ir sava veida genocīds pret vietējiem iedzīvotājiem, kuru vairākuma ienākumu līmenis ir zemāks nekā vidēji valstī.

Tāpēc pieprasām:

  1. Nekavējoties pārskatīt kvotu apjomu Valkas poliklīnikā, atļaujot speciālistam vienā dienā pieņemt ne mazāk kā 8 pacientus ar maksu 3 lati. Bet onkologam (ņemot vērā slimības smagumu un to, cik svarīgi to diagnosticēt laikus) neierobežot valsts apmaksāto pieņemamo pacientu skaitu vispār.

  2. Atgriezties pie iepriekšējās ārstu darba apmaksas sistēmas, paredzot darba samaksu par vienu pacienta pieņemšanu pēc Norēķinu centra noteiktās epizodes cenas.

  3. Neslēgt Aprūpes nodaļu Valkā.

  4. Valkas poliklīnikā pacientiem nodrošināt katras jomas speciālista pieņemšanu ne retāk kā vienu reizi nedēļā.

 

Komentāri 53

ha!

idioti. visi taču skries pie Igauņiem! Un Igaunijai naudiņa liesies no Valkas iedzīvotāju kabatām. Sanāk gan lētāk, gan speciālisti labāki.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 10:20

Almants

Latvieši nemāk savējo nest un nemāk nosargāt. Visur ir skaudība, nenovīdība pa priekšu.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 10:32

dzenis

Godīgi sakot neredzu jēgu Valkai un Valgai katrai savu slimnīcu. Nav tik daudz to iedzīvotāju lai tik šiki atļautos. Krauklis lai apdomā reālākus variantus nevis pēc vecā ieraduma uzstāties ar populismu vienalga kādi līdzekļi jāšķērdē, kā vecajos treknajos laikos.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 11:10

Mārtiņš

un ko tad lai dara cilvēks dziļi laukos, kurš nevar atļauties 20 latus ziedot gastroskopijas izmeklējumiem, tikai tādēļ, ka Vidzemes slimnīca no valsts apmaksā tikai trīs cilvēkus mēnesī! Uz tūkstošiem novadā dzīvojošo tā ir ņirgāšanās! neiet runa par labiem vai sliktiem speciālistiem, runa ir par noteikumiem ko uzstāda Vidzemes slimnīca! Vienkārši šī slimnīca sagrābusi visu veselības aprūpi Vidzemes reģionā un nu vairs netiek galā!

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 11:27

dzenim

Pieveries ar savu politikas taisīšanu! Kā Krauklis,tā daži gatavi noliegt visu,kaut kādam būtu tāpēc jānomirst!
Te ir runa par cilvēku veselību un dzīvību,nevis politiku!

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 11:48

dzenim

kā pēc tavām domām ārsts- speciālists Valgas slimnīcā, varēs saprotami izskaidrot pacientam viņa diagnozi, pacients uzticēsies tikai cilvēkam kurš ir spējīgs paskaidrot viņam zināmā valodā!

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 12:00

Dzeni!
Valkā slimnīcas (klasiskā izpratnē) vairs sen nav. Parakstu vākšana notiek par poliklīniku (ārstu apmeklēšanu)!
Vajadzēja izlasīt aicinājumu un tad runāt, ja nepiekrīti, viss ok.. bet tas nenozīmē, ka Tev taisnība!

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 12:05

?

Cik atceros, Valkā taču ir liela skaista poliklīnika?

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 13:38

Tulks

Valkai nav vajadzīga ne Valkas, ne Vidzemes slimnīca. Valgā jau divus gadus ir speciāli apmaksāta tulka štata vieta un nav problēmu ar igauņu ārstu tāpēc sarunāties jebkādā valodā. Un Igaunijas valdība ir ļoti ieinteresēta vienas reģionālas slimnīcas izveidošanā. Ja tāda būs, nebaidaties - katrs igaunis arī latviski runās.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 13:41

Dzenis

Redzams kā darbojas populisms-vecais labais jājamzirdziņš pensionāri, slimnieki utt :)) Jā un mana doma bija kopumā gan kā par slimnīcu, tā par poliklīniku, kas abas neatmaksājas uzturēt 2 gab netālu viena no otras. Kam dikti vajag-taisiet lūdzu privātas iestādes, bet man no saviem nodokļiem neatbilstoša/neefektīa resursu izšķērdēšana nešķiet pievilcīga. Taisnība lai ir katram sava, bet patiesība ir viena.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 14:36

Varētu Dzenim piekrist tikai tad, ja runa ietu par telpu ekonomiju- tad viena poliklīnika uz 2 pilsētām (Valku, Valgu) būtu ok, ja vienā kabinetā sēž gan igauņu, gan latviešu onkologs... bet tādas pasakas mēs nepiedzīvosim!
Tikmēr rokas nost no manas iespējas laicīgi atklāt vēzi!!

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 14:51

Urmass

sen jau būtībā ir maksas medicīna un maksas izglītība, tikai nodokļus inerces pēc maksājam kā agrāk.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 17:23

binoklis

Skumji, ka viens otrs ir tīri apmierināts ar circeņveidīgo veselības aprūpes politiku...nožēlojami, ka paši jau taurējam, ka nu nekā jau mums te nevajag, jo reku Valgā tak ir....nu ko, cik mūsu pilsētas tēvi "cītīgi" ir karojuši, tik arī mums ir palicis...nolaidīsim galviņas vēl zemāk un drīz jau redzesim poliklīnikas durvis slēgtas katru dienu...nu Valgu ir vērts pieminēt tikai tāpēc, ka dažus kilometrus tālāk cilvēki mīl savu pilsētu vairāk nekā savu pašlabumu

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 17:23

prieks

Lai nu Dzenim vienmēr laba veselība un daudz naudas, bet nav normāli , ja slimniekiem pie katra ārsta jābrauc uz Valmieru vai Rīgu. Nav normāli ,ka slimniekam vienīgā iespēja Valgas poliklīnika ar igauņu ārstu igauņu valodā. Ir tādi prātvēderi kuri nemitīgi domā tikai par visa iznīcināšanu , tā teikt taupības vārdā, vai tad pensionāri ,bērni, maznodrošināti cilvēki ir populisms?

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 17:46

Dzenis

Apdomā Binokli :0 šitā nostāja ir visas Latvijas slimība-šādi domājot katram zemniekam vajag savā zemnieku saimnīciebā pie mājas savu skolu, savu slimnīcu, savu traktora ražotnīti, savu baznīcu un lielveikalu un katrai mazākajai iestādei savu priekšnieku un katram priekšniekam savu sekretāri utt utjp. Tādi nu mums tie uskati-tad nu staigāsim ar lepni paceltu galvu... :)
Tiešām laikam katra tauta ir pelnījusi tiešu tos vadoņus un ekonomisko situācijā kādā viņa atrodas. Tad nu uzsauksim lai rullē mums visas iestādes kādas vien vēlamies-pie reizes vēlētos informēt, ka es labprāt parakstīšos uz uzsaukuma par to lai Valkā būtu starptautiska lidosta!!!

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 17:56

Dzenis

to Priekam. Par to populismu pareizi saprati-tas ir deputātu u.c tamlīdzīgo jāhamzirdziņš, jo pensionāri, bērni un maznodrošīnātie vienmēr nostrādā-liec zem kura saukļa gribi. Vai kāds kustinās ausis ka ar aprēķiiniem un ekonomiski pierādāmā darbībā būs kāds lēmums ko darīt vai nedarīt pamatots? Tur gadiem varēsi cīnīties un pierādīt, bet atliek uzkāpt uz jājamzirdziņa un arī kara pieteikšana ķīnai būs pamatota :)))))

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 18:02

Duplo

Dzenis nākošreiz iestāsies arī par sabiedriskā transporta likvidēšanu, jo 3 maršuti dienā priekš Valkas ir par daudz! lai tie slimie kāto ar kājām uz Valmieru.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 18:14

to vents

redzi ventin, ja tev stradatu rieva uz palidzibu nevis zagsanu, tos 5 mio, kuri izzagti gul apvedcela, vareja ieguldit slimnica. butu modernaka valsti.

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 19:38

juris

ALBERGS NOBALSOJA PAR VALKAS SLIMNICAS LIKVIDACIJU JO SANEMA NAUDU NO VALMIERAS SLIMNICAS PARVELAT NAV SAVAS PILSETAS PATRIOTS

pirms 9 gadiem, 2012.02.23 21:48

Veselība