Bērnu onkoloģijas jomā Latvijā – būtiskas problēmas

Pēdejā laikā Latvijas veselības sistēma izpelnījusies kritiku gan no pacientu, gan mediķu puses, un viena no būtiskām jomām medicīnā, kura nav pietiekami sakārtota, ir bērnu onkoloģija. Nepareizi noteiktas diagnozes, pārāk strikta pieturēšanās pie vispārīgiem ārstēšanās plāniem, sarežģījumi komunikācijā ar pacientu vecākiem – tās ir tikai dažas no problēmām, kuras izdevies identificēt, strādājot ar mazajiem onkoloģijas pacientiem. 


Pagājušā gada novembrī mediķi Latvijā deviņgadīgajai jelgavniecei Laumai diagnosticēja retu kaula vēža formu jeb Jūinga sarkomu, un atbilstoši diagnozei tika sākta meitenes ārstēšana. Tā kā Laumas veselības stāvoklis būtiski neuzlabojās, bērna vecāki meklēja iespējas viņu ārstēt ārpus Latvijas. Vācijas mediķi, meklējot piemērotāko Laumas ārstēšanās veidu, veica histoloģijas/citaloģijas analīzes, kuru slēdziens ir viennozīmīgs – Laumai Latvijā noteikta nepareiza diagnoze.

Atkārtotās Laumas analīzes veiktas Rēgensburgas universitātes Patoloģijas institūtā, un, kā savā slēdzienā raksta institūta direktors, profesors Matiass Everts, izmeklējumi viennozīmīgi norāda uz to, ka Laumai nav Jūinga sarkoma, bet gan konvencionālā osteosarkoma. Jāpiebilst, ka šī kaulu vēža forma pieprasa ātru pareizas ārstēšanās uzsākšanu, kas garantē labāku rezultātu, diemžēl Laumas gadījumā nepareizi noteiktās diagnozes dēļ ir zaudēti vairāk kā divi mēneši.

Ņemot vērā Vācijas mediķu atklāto, Laumas vecāki pieņēmuši lēmumu ar meitu nekavējoties doties uz Vāciju un tur sākt ārstēšanu. Ceturtdien, 28.janvārī, Laumas vecāki tiekas ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadību, lai pārrunātu tālāko rīcību, savukārt pēcpusdienā būs zināma arī sīkāka informācija par ārstēšanās plānu Vācijā. Atgādināsim, ka pagājušā gada decembrī sākās ziedojumu vākšana Laumas ārstēšanai ārzemēs, un līdz šim brīdim, pateicoties sabiedrības aktivitātei, ar biedrības «Labdarības lapa Snowflake» palīdzību izdevies savākt 45 100 eiro no operācijai Vācijā nepieciešamajiem teju 100 000 eiro. Lai palīdzētu savākt līdzekļus Laumas glābšanai, notikuši vairāki labdarības pasākumi, piemēram, pasaules topmodele Karlīna Caune sadarbībā ar «Labdarības lapa Snowflake» gada nogalē Rīgā rīkoja labdarības pasākumu, kurā Laumas ārstēšanai izdevās savāk aptuveni 7000 eiro, savukārt dažas dienas vēlāk Jelgavas Ledus hallē notika labdarības hokeja mačs starp virslīgas komandām «Zemgale/LLU» un «Astana» (Kazahstāna), kurā cēlajam mērķim tika savākti nedaudz vairāk kā 2500 eiro.

Aizdomas par to, ka Latvijā varētu būt nepareizi veikta ārstēšana, Vācijas mediķiem ir par vēl vienu bērnu – onkoloģijas pacientu – Sofiju, kurai diagnosticēts nieru audzējs. Aptuveni divu gadu laikā astoņus gadus vecā Sofija pārcietusi 55 ķīmijas terapijas, viņai izoperēta viena niere, taču uzlabojumi nav sagaidīti. Tieši pretēji, kad pusgadu pēc operācijas un ķīmijas terapijas Sofijai ārsti veica plaušu tomogrāfiju, atklājās, ka šajos orgānos ir metastāzes. Atkal sekoja ārstēšana ar ķīmijas terapiju, pērnā gada nogalē tika runāts par operāciju, bet nesen Latvijas mediķi no tās atteicās. Ķelnes (Vācija) universitātes klīnikas ārsti ir gatavi izstrādāt Sofijas ārstēšanās plānu, taču pirms tam, ņemot vērā kolēģu pieredzi ar Latvijā noteiktajām nepareizām diagnozēm, viņiem nepieciešams veikt Sofijai pilnu diagnostiku, pirms kuras tiek prasīts 40 000 eiro liels depozīts. Valsts līdz šim nav izrādījusi pretīmnākšanu šīs diagnostikas apmaksāšanai, uzstājot, ka to var veikt tepat uz vietas, tādēļ meitenes vecāki kopā ar «Labdarības lapu Snowflake» sākuši vākt līdzekļus šī rēķina apmaksai. Šobrīd savākti nepilni 17 000 eiro, tātad tikai diennakts atlikusi, lai savāktu trūkstošos 23 000 eiro, jo vairāk laika gaidīt nav - svētdien Sofijai jāizlido uz Vāciju.

Lai sniegtu sīkāku informāciju par radušos situāciju, «Labdarības lapa Snowflake» piektdien, 29.janvārī, plkst.11 organizē preses konferenci, uz kuru laipni aicināti masu mediju pārstāvji. Preses konference notiks muzikālajā klubā «9.Vilnis» (Kungu iela 8, Rīga). Masu informācijas līdzekļu pārstāvjus lūgums iepriekš informēt par savu dalību preses konferencē. To var izdarīt līdz 29.janvāra plkst.10 pa epastu [email protected] vai pa tālruni 28660012.

Jāpiebilst, ka ziedojumu vākšana joprojām turpinās, un tos ar norādi «Laumas ārstēšanai» vai «Sofijas ārstēšanai» var veikt:

Biedrība "Labdarības lapa Snowflake"

Reģ.nr.: 40008234435

Banka: AS SWEDBANK

Konts: LV08HABA0551039748727

PAYPAL: [email protected]

Ziedojumu tālrunis: 90006180 (Maksa par zvanu 1.42 Eur)

Jāpiebilst, ka biedrībai piešķirts sabiedriskā labuma statuss, kas paredz būtiskas nodokļu atlaides ziedotājiem.

Biedrība “Labdarības lapa Snowflake” izveidota uz sociālā tīkla Facebook Labdarības labas “Snowflakes” bāzes. Šajā laikā palīdzēts vairāk kā 100 ģimenēm visā Latvijā, sagādājot viņām ne tikai apģērbu, mēbeles un citas sadzīves lietas, bet arī sniedzot finansiālu atbalstu gan ārstniecībai, gan citiem mērķiem. Biedrības valdes locekles Linda Freiberga un Inga Karlinska šā gada decembrī saņēma balvu “Gada brīvprātīgais Jelgavā 2015”, jo labdarības jomā darbojas bez atlīdzības. 

Veselība