Dienā bez tabakas aicina rīkot ielu akcijas

Ik gadu 31. maijā tiek atzīmēta Pasaules Veselības organizācijas (PVO) diena bez tabakas.

Slimību profilakses un kontroles centrs Latvijā aicina šim notikumam pievērst uzmanību un pašvaldībās, izglītības un ārstniecības iestādēs sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām rīkot dažādas akcijas, piemēram, ielu akciju  “Maini cigareti pret VESELĪBU”.

Brīvprātīgie akcijas dalībnieki,piedāvātu smēķētājiem apmainīt cigarešu paciņu pret augli vai dārzeni, rosina Solvita Kļaviņa, Slimību profilakses un kontroles centra Veselības veicināšanas nodaļas vecākā veselības veicināšanas koordinētāja.

Ielu akcijā brīvprātīgie, piemēram, jaunieši, arī  varētu uzrunāt uz ielas satiktus cilvēkus, aicinot viņus nosaukt smēķēšanas nodarīto kaitējumu veselībai, un no atbildēm tiktu veidots liels plakāts, kuru pēc tam novietotu pilsētas centrā, pie kultūras namiem, autoostām, stacijām un tamlīdzīgi, piebilst S. Kļaviņa.

Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka  tabaka ir viena no pasaulē visvairāk lietotajām atkarību izraisošajām vielām. PVO atzīmē, ka tabakas lietošana pasaulē gadā izraisa 5,4 miljonus nāves gadījumu. Aprēķini liecina, ka tabakas izraisīto nāves gadījumu skaits varētu divkāršosies 2020.gadā, ja saglabāsies pašreizējās tendences.

Pasaules dienas bez tabakas ietvaros šogad īpaši  tiek pievērsta uzmanība tabakas industrijas iniciētas tabakas reklāmas, pārdošanas veicināšanas un pasākumu sponsorēšanas ierobežošanai, informē  Slimību profilakses un kontroles centrs.

Līdz ar smēķēšanas izplatību arvien vairāk uzmanību prasa apdraudētākās un neaizsargātākās iedzīvotāju grupas –  bērni un pusaudži, kas visbiežāk ir pakļauti tieši pasīvajai smēķēšanai, proti, ir spiesti uzturēties smēķējošu cilvēku tuvumā vai piesmēķētās telpās.

 Jauniešu smēķēšanas aptaujā Latvijā 2011. gadā tika iegūti dati par pasīvās smēķēšanas izplatību. Rezultāti atklāja, ka 44,6 procenti skolēnu dzīvo mājās, kur citi smēķē viņu klātbūtnē, 47 procenti uzturas sabiedriskās vietās, telpās, kur kāds smēķē viņu klātbūtnē, bet vairāk nekā pusei no skolēniem viens vai abi vecāki smēķē, informē S. Kļaviņa.

Atzīmējot Pasaules dienu bez tabakas -  31.maiju -  un Starptautisko bērnu aizsardzības dienu -  1. jūniju -  Slimību profilakses un kontroles centrs aicina pieaugušos būt atbildīgiem un nesmēķēt bērnu klātbūtnē. Tāpat arī centrs aicina izglītībes iestādes uzaicināt skolās atkarību profilakses speciālistu, mediķi vai pašvaldības policijas pārstāvjus, lai runātu ar skolēniem par atkarību jautājumiem, smēķēšanas ietekmi uz veselību, cigarešu iegādāšanās un smēķēšanas neatļautās vietās likumiskajām sekām un tamlīdzīgiem jautājumiem.

Veselība