Saindējoties ar tvana gāzi no apkures katla, īsā laikā slimnīcā jau otrā ģimene

Otrdien agrā rītā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikā nogādāta jau otrā ģimene, kura bija saindējusies ar tvana gāzi. Abos gadījumos indīgā gāze bija izplatījusies pēc autonomo gāzes apkures katlu ieslēgšanas.

Kopumā pašlaik klīnikā ārstējas septiņi cilvēki, divi joprojām smagā stāvoklī atrodas reanimācijā, portālu Diena.lv informēja RAKUS. 

Slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba pavēstījis, ka otrdien slimnīcā nogādātā četru cilvēku ģimene pēc mediķu palīdzības bija vērsusies pēc tam, kad bija sajutuši spēcīgas galvas sāpes, sliktu dūšu un spiedienu krūtīs. Savukārt ģimeni, kas klīnikā tika nogādāta svētdien, faktiski izglāba radi un kaimiņi, kuri ilgāku laiku nevarēja ar, acīmredzot, mājās esošajiem sazināties un atrada visus jau guļam bezsamaņā.

Toksikologi jau iepriekš ir publiski brīdinājuši iedzīvotājus, kuru mājās ir uzstādīti gāzes apkures katli, pārliecināties par to atbilstību visiem drošības standartiem.

"Toksikoloģijas un sepses klīnikā tādi pacienti, kuri ir saindējušies ar tvana gāzi, nonāk regulāri. Atskatoties vidēji gada laikā tādi ir ap 60 - 70. Diemžēl Latvijā visvairāk mirušie akūtas saindēšanās dēļ ir tieši no tvana gāzes (gada laikā ap 100 cilvēki), tāpēc tā ir liela un nopietna problēma," norādījis toksikologs Roberts Stašinskis.

Tāpat vairumā gadījumu šādas saindēšanās apstākļi ir saistīti ar ugunsgrēkiem, tomēr regulāri ir situācijas, kad galvenās aizdomas krīt uz autonomajām apkures sistēmām - "nereti tie ir gāzes apkuras katli, no kuriem kaut kādu iemeslu dēļ dzīvoklī izplūst tvana gāze, kā rezultātā cilvēki saindējas," piebildis speciālists.

Ņemot vērā ilgstošu atrašanos indīgās gāzes ietekmē, visiem klīnikā nonākušajiem pacientiem tvana gāzes koncentrācija asinīs bija vidēji ap 20%, kas liecina par smagu saindēšanos. "Cietušajiem, kuriem stāvoklis atļauj, tiek pielietota hiperbārā oksigenācija, kas ir pasaulē plaši izmantojama sertificēta ārstniecības, profilakses un rehabilitācijas metode," norādījis Hiperbārās oksigenācijas kabineta vadītājs Viktors Saksons. "Seansa laikā pacients tiek ievietots hermētiski slēgtā telpā ar paaugstinātu skābekļa spiedienu, galvenās lietošanas indikācijas ir saindēšanās ar tvana gāzi," viņš paudis.

Ārsti atgādina, ka tvanam, kas ir indīga un toksiska gāze, nav ne smakas, ne krāsas, ne garšas, tāpēc pamanīt tā klātbūtni bez īpašiem detektoriem praktiski nav iespējams. Pirmie simptomi var būt galvassāpes, nogurums, slikta dūša, vemšana un caureja, ko cilvēki biežāk asociē ar kādu citu problēmu. Tāpēc īpaši svarīgi ir veikt regulāras apkures sistēmas pārbaudes, to uzticot tikai sertificētiem meistariem, lai neriskētu ar savu dzīvību.

Veselība