Saslimstība ar gripu sasniegusi epidēmijas līmeni visās monitoringa pilsētās, izņemot Jūrmalu

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka aizvadītās nedēļas laikā saslimstība ar gripu sasniegusi epidēmijas līmeni visās monitoringa pilsētās, izņemot Jūrmalu. Pagājušajā nedēļā reģistrēts 231 gripas saslimšanas gadījums, sasniedzot 229 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Gripas izplatību valstī var vērtēt kā plašu, skaidro SPKC epidemiologi.

Visaugstākā saslimstība tika novērota Jēkabpilī (665,3 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedz.), Daugavpilī (476,9 uz 100 000 iedz.),  Jelgavā (305,6 uz 100 000 iedz.), Gulbenes novadā (287,4 uz 100 000 iedz.), Liepājā (258,2 uz 100 000 iedz.) un Rīgā (211,9 uz 100 000 iedz.). Gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās. Visaugstākā saslimstība bijusi bērniem vecuma grupā no 5 līdz 14 gadiem.

Monitoringā iesaistītās slimnīcas sniedza informāciju par 100 pacientiem, kuri uzņemti slimnīcā ar diagnozi gripa un par 20 pacientiem ar diagnozi gripas iztaisīta pneimonija. Ar gripu hospitalizēti pacienti visās vecuma grupās: 0 - 4 gadi (27 pacienti), 5 - 14 gadi (10 pacienti), 15 - 64 gadi (54 pacienti) un 65 un vecāki (9 pacienti). Gripas izraisītās pneimonijas gadījumā stacionēti desmit pacienti vecuma grupā no15 līdz 64 gadiem un desmit pacienti vecumā virs 65 gadiem.

Profilaksei. Lai mazinātu iespēju saslimt, SPKC epidemiologi iesaka gripas epidēmijas laikā pēc iespējas mazāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku – kino, teātri, lielveikalu. Jāatceras, ka gripa viegli un ātri izplatās arī sabiedriskajā transportā. Tādēļ, aicinām pēc iespējas biežāk mazgāt rokas. Vecāka gadagājuma cilvēkiem iesakām sabiedrisko transportu izmantot laikā, kad tajā ir mazāk cilvēku un atvēlēt laiku pastaigām svaigā gaisā.

Regulāri vēdiniet telpas, īpaši tur, kur uzturas daudz cilvēku, tādējādi samazinot gripas vīrusa izplatību tajās. Izvēlieties laika apstākļiem atbilstošu apģērbu. Pēc iespējas vairāk uzturā lietojiet šķidrumu – zāļu tējas un svaigas augļu sulas, ūdeni. Iekļaujiet savā ēdienkartē pēc iespējas vairāk veselīgus produktus, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem – svaigus kāpostus, ķiplokus, zaļumus, citrusaugļus, kivi.

Saslimšanas gadījumā. Ja tomēr parādās gripas simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, drebuļi, galvassāpes, sauss klepus, sāpes aiz krūšu kaula, „kaulu laušanas” sajūta), palieciet mājās - neapmeklējiet darbu, skolu vai publiskus pasākumus un konsultējieties ar ārstu. Gadījumā, ja jūsu ģimenes ārsts nav sasniedzams, izmantojiet iespēju konsultēties ar mediķi, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17:00 līdz 8:00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti).

Gripas gadījumā slimniekam jāievēro miers, jādzer daudz šķidruma, jāatturas no alkohola lietošanas un smēķēšanas, kā arī jālieto medikamenti gripas simptomu mazināšanai, ko nozīmējis ārsts. Slimnieks jānodrošina ar atsevišķiem vai vienreizlietojamiem traukiem.

SPKC atgādina, ka parasti gripu ārstē mājas apstākļos, izmantojot medikamentus slimības simptomu mazināšanai un dabīgos produktus imunitātes stiprināšanai.

Ja saslimšana norit ar komplikācijām vai ir aizdomas par tām (apgrūtināta elpošana, izteikts nespēks, sirds vājums, deguna asiņošana vai asins izplūdumi uz gļotādām vai ādas, ja bērnam ir drudzis virs 38,5o C, mērot padusē, vai viņš atsakās dzert šķidrumu, kļūst ļengans vai parādās citas jūsu bērnam neraksturīgas uzvedības pazīmes), nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu vai ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālistiem. Biežākā gripas vīrusu izraisītā komplikācija ir pneimonija. Tomēr, ja saslimšanai ar gripu pievienojusies bakteriāla infekcija, var attīstīties arī citu orgānu bojājumi, piemērām, bronhīts, vidusauss iekaisums, miokardīts, nieru iekaisums.

Veselība