Zāļu valsts aģentūra aicina pievērst uzmanību zāļu uzglabāšanas nosacījumiem

Iestājoties karstam un saulainam laikam, Zāļu valsts aģentūra (turpmāk ZVA) aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību iegādāto medikamentu uzglabāšanas nosacījumiem mājas apstākļos un darīt to atbilstoši norādēm, kas lasāmas zāļu lietošanas instrukcijā. Ja, uzglabājot zāles, netiek ņemti vērā norādījumi par to uzglabāšanu, nevar tikt garantēta zāļu efektivitāte, bet dažkārt tas var radīt negatīvas sekas veselībai.

Paaugstināta gaisa temperatūra vai tiešie saules stari var nelabvēlīgi iespaidot ikvienas zāles, piemēram, ziedes, tabletes vai zāles, kurām ir šķidra konsistence. Temperatūras ietekmē var mazināties medikamenta iedarbība, iespējams, var paaugstināties nevēlamo blakusparādību rašanās risks.

ZVA brīdina, ka nebūtu pieļaujama zāļu iepakojumu novietošana tiešos saules staros vai blakus elektroniskām ierīcēm, kas rada karstu gaisa plūsmu, piemēram, dažādas saldējamās iekārtas.

Savukārt zāles, kuras saskaņā ar lietošanas instrukciju jāuzglabā no + 2°C līdz + 8°C vai no + 8°C līdz + 15°C nedrīkst sasaldēt. Līdzīgi, ja zāļu lietošanas instrukcijā ir norādīts, ka zāles jāuzglabā līdz +25°C (vai līdz +30°C), taču vietā, kur parasti zāles tiek uzglabātas, temperatūra ir augstāka par zāļu lietošanas instrukcijā norādīto, vajadzētu mājoklī atrast atbilstošu vietu pareizai zāļu uzglabāšanai. Savukārt, ja zāļu lietošanas instrukcijā ir rakstīts, ka zāles jāuzglabā vēsā vietā, tad tās būtu jāuzglabā temperatūras režīmā no + 8°C līdz + 15°C, ja aukstā vietā, tad no + 2°C līdz + 8°C.

Ja lietošanas instrukcijā norādīts, ka zālēm nav nepieciešami īpaši temperatūras uzglabāšanas nosacījumi, tās var uzglabāt tādos klimatiskajos apstākļos, kas raksturīgi konkrētai (valsts) klimatiskajai zonai.

ZVA atgādina, ka, uzglabājot un lietojot zāles, kā norādīts zāļu lietošanas instrukcijā, pacienti mazina zāļu blakņu un nevēlamu reakciju rašanās riskus. Taču, ja pacientam ir aizdomas par mājās uzglabātu zāļu kvalitāti, nekādā gadījumā nevajadzētu tās lietot. Neskaidrību un šaubu gadījumos ZVA aicina jautāt padomu ārstam vai konsultēties ar farmaceitu.


Veselība