Arī reģionos slimniekiem veiks operācijas sirds asinsvadu paplašināšanai

Turpmāk ne tikai Rīgā, bet arī reģionos sirds slimniekiem veiks angioplastijas operācijas ar stentu protēžu implantāciju sirds asinsvados, aģentūru LETA informēja Latvijas Kardiologu biedrības Sirds veselības veicināšanas projektu direktore Iveta Aizpura.

Koronārā angioplastija ir ārstēšanas metode sašaurināto sirds asinsvadu paplašināšanai, kas uzlabo asinsapgādi sirds muskulim, tādējādi uzlabojot pacienta dzīves kvalitāti un ievērojami samazinot turpmāk nepieciešamo medikamentu daudzumu. Savukārt stents ir biometāliska konstrukcija - sietiņa asinsvada protēzīte -, kas koronārās angioplastijas laikā tiek novietota sirds vainagartērijas sašaurinājuma vietā, lai samazinātu artērijas atkārtotas sašaurināšanās iespēju.

Līdz šim šādas operācijas veica tikai Rīgā, bet turpmāk tās veiks arī reģionos. Piektdien, 30.novembrī, šāda operācija pirmo reizi notiks Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā.

Operācijas veiks Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas labākie kariodologi. Liepājā operēs Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs, Latvijas Kardiologu biedrības vadītājs asociētais profesors Andrejs Ērglis un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Invazīvās kardioloģijas dienas stacionāra vadītāja Inga Narbute. Savukārt Daugavpilī operāciju veiks Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Invazīvās kardioloģijas laboratorijas virsārsts Indulis Kumsārs.

Jau ziņots, ka plāns attīstīt kardioloģiju Latvijas reģionos radās 2005.gadā, Latvijas Kardiologu biedrībai sadarbojoties ar Veselības ministriju (VM) un tā brīža veselības ministru Gundaru Bērziņu. Abpusēja dialoga rezultātā VM atrada finansējumu angiogrāfu iegādei gan Rīgas, gan reģionālajām slimnīcām.

Sākotnēji reģionos tika veikta tikai koronārā angiogrāfija jeb sirds asinsvadu izmeklēšana, bet angioplastijas operācijas tika veiktas Rīgā.

Pateicoties VM un veselības ministra Vineta Veldres (TP) atbalstam, projekts attīstīts un tagad arī reģionālajās slimnīcās būs iespējams veikt operācijas patstāvīgi.

"Šis ir jauns posms kardioloģijas attīstībā Latvijā. Sākot ar nākamo gadu, visaugstākā līmeņa sirds operācijas tiks veiktas arī reģionos, kas nepārprotami samazinās mirstību no sirds saslimšanām Latvijā," teica Ērglis.

Lai izpildītu Eiropas Savienības standartus, kas paredz vienu sirds asinsvadu izmeklēšanas centru, rēķinot uz 500 000 iedzīvotāju, Latvijā ir izveidoti pieci kardioloģijas centri - Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, klīniskajā universitātes slimnīcā "Gaiļezers", Rīgas 1.slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā.

Koronārā angiogrāfija ir sirds un asinsvadu izmeklēšanas metode, kas parāda, kurā vietā un cik lielā mērā sirds vainagartērija ir sašaurināta. Tā ir vienīgā izmeklēšanas metode, kas ļauj spriest par asinsvadu stāvokli, lai pēc tam piemērotu slimībai atbilstošu ārstēšanu: medikamentu izvēli, koronāro angioplastiju jeb vainagartēriju paplašināšanu un vainagartērijas šuntēšanas operāciju.

 

Veselība