Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ārsti pasīvi ziņo par zāļu, to vidū vakcīnu, iespējami izraisītām blaknēm

Zāļu valsts aģentūra atgādina, ka ikviena ārsta pienākums ir ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, iespējami izraisītām blaknēm. Nav pieļaujams, ka ārsti publiskā vidē norāda uz zāļu vai vakcīnu blaknēm, bet par to oficiāli nav informējuši ZVA, tai pat laikā publiski aicinot ierēdņus izvērtēt komplikāciju cēloņus.

Tā kā zāles nekad līdz pilnībai nevar tikt izpētītas, un to izpēte turpinās, kamēr vien tās zāles ir tirgū, jāziņo par to novērotām blaknēm. Noteikumos par zāļu lietošanas izraisīto blakusparādību uzraudzības kārtību (Ministru kabineta 2005. gada 6. decembra noteikumi Nr. 919 „Zāļu lietošanas izraisīto blakusparādību uzraudzības kārtība") ir noteikti ikvienas ārstniecības personas un farmācijas speciālista ziņošanas pienākumi par novērotām blaknēm.

Šādi ziņojumi ļauj ZVA pilnvērtīgi uzraudzīt tirgū esošo zāļu drošumu un nepieciešamību gadījumos - atbilstoši rīkoties un veikt riska mazināšanas pasākumus, mazinot iespējamos riskus, un novēršot draudus cilvēku veselībai un pat dzīvībai.

Lai varētu nodrošināt uzraudzības sistēmas efektīvu funkcionēšanu, ārstiem un farmaceitiem ZVA jāziņo par blaknēm, kas bijušas pacienta nāves cēlonis vai apdraudējušas pacienta dzīvību vai kuru dēļ bijusi nepieciešama pacienta hospitalizācija. No ētiskā viedokļa ziņošana uztverama kā koleģiāla rīcība, lai informētu citus par nevēlamu notikumu, kas saistīts ar kādu zāļu lietošanu.

Apkopotā informācija liecina, ka 2010. gadā ZVA saņēmusi 295 zāļu izraisītu iespējamu blakņu ziņojumus, kas ir par 46% vairāk nekā 2009. gadā, tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvija joprojām ieņem vienu no pēdējām vietām ārstu ziņošanas aktivitātes ziņā.

ZVA pateicas tiem ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem, kas, rūpēdamies par zāļu drošumu, kā arī pacienu un sabiedrības veselību un drošību kopumā, atbildīgi pildījuši savu profesionālo pienākumu un paziņojuši ZVA par novērotām iespējamām zāļu blaknēm!

Līdz ar jaunās farmakovigilances likumdošanas stāšanos spēkā, sākot no nākamā gada jūlija arī iedzīvotājiem, proti, pacientiem būs iespēja ziņot par zāļu iespējami izraisītām blaknēm ZVA, kas atbildīgām iestādēm ļaus zāles uzraudzīt vēl stigrāk.

Pacienti varēs norādīt ārsta koordinātes, lai ZVA varētu iegūt iespējami pilnīgu un precīzu informāciju par laboratoriskām pārbaudēm un citiem izmeklējumiem, jo šādi dati nepieciešami ziņojuma pilnvērtīgai analizēšanai un cēloniskā sakara zāles - blakne ticamības pakāpes noteikšanai.

Atgādinām, ka jau nākamā gada jūlijā visi Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāji būs vairāk informēti par zālēm, to blaknēm un citiem zāļu lietošanas drošuma aspektiem, ko paredz jaunie farmakovigilances normatīvie akti: regula un direktīva.

Jaunie normatīvie akti vērsti uz to, lai „sargātu cilvēku dzīvību ar jaunas visu Eiropu aptverošas zāļu drošuma uzraudzības sistēmas palīdzību". Tie tika pieņemti 2010. gada decembrī, bet to galīgais spēkā stāšanās termiņš ir 2012. gada jūlijs.

Jau kopš 2005. gada Eiropas Komisija pastiprinātu uzmanību ir pievērsusi zāļu drošuma jautājumiem, apzinoties faktu, ka ik gadu 197 tūkstošu cilvēku nāves cēlonis ES ir saistīts ar zāļu lietošanu.

Veselība