Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Artura Gobas komentārs: Starp dzīvošanu un izdzīvošanu 5

Mums zināmais Maskavas baņķieris Pjotrs Avens nesen nokaitinājis dažus komentētājus, paziņodams, ka sabiedrība iedalāma - pārliekot frāzi latviešu gramatikā - "vinnētājos un lūzeros".

Tātad, no bijušajiem padomju ļautiņiem neliela daļa pieder veiksminiekiem, bet visa pārējā cilvēku masa ir neveiksminieki. Daļa taisnības šajā iedalījumā ir, jo aizvien iedzīvotāju vairums visu prasa tikai no valdībām: nodrošinājumu ar darbu, bezmaksas dzīvokļus, bezmaksas ārstēšanu slimnīcās, vārdu sakot, maizi un izpriecas. Teiktais pilnā mērā attiecas arī uz Latviju, jo sabiedrības vairumam gandrīz gēnu līmenī iesēdies uzskats, ka pašam nekas nav jālemj, ja reiz milicija dzītin dzen strādāt pašus pēdējos dzērājus.

Bet arī sociālisma laikā tapa jaunbagātnieki, kas prata par sevi parūpēties. Beidzoties prihvatizācijai, veikalnieku pulkā izkristalizējās īstie uzņēmēji, tie, kas cilvēkus nodrošina ar darbu. Diemžēl sociālisma paliekas domāšanā visus veiksminiekus mums liek uzskatīt par blēžiem, zagļiem un asinssūcējiem, tāpat viens otrs savu biznesu sen pārcēlis tālāk no "muļķu zemes" Latvijas.

Bet Latvijas savdabība ir tā, ka protam zākāt tikai latviešu uzņēmējus, kamēr daudzie cittautieši paliek nepamanīti līdz laikam, kamēr kāds Ivanovs pasūta savas sievas nogalināšanu vai arī tad, ja kādi citi savas bankas "nolaiž un grunti". Bet darbojas tāds Stepanovs, ar kuru manipulē Maskava, piemēram, lai ietekmētu "Latvijas Avīzes" saturu, jo šim Stepanovam sagrābt kontroli pār Ventspili traucē pa tiesām vazātais Lembergs.

Bet Kremlim nav citas intereses, kā pilnībā sagrābt visus tranzītceļus un ostas. Kas grib šos jautājumus izprast, tiem iesaku izlasīt interviju ar Igaunijas bijušo premjeru Martu Lāru.Kas attiecas uz lūzeriem jeb neveiksminiekiem, tad kopumā tā īslaicīga nelaime, ko krīze veicina pārvarēt.

Vajag tikai rosītiesJa cilvēks nesamierinās ar neveiksminieka statusu, tam visas cerības ar laiku ierindoties veiksminiekos. Aizvadītā vasara rādīja, cik lielā mērā katrs ir pratis mainīt savu domāšanu - un domāšanu nākas mainīt arī pašiem bagātākajiem veiksminiekiem.

Šā gada ziemā aicināju ikvienu iedzīvotāju, kam vien iespējams, pievērsties pārtikas izaudzēšanai mazdārziņos. Tobrīd atradās prātvēderīgi iebildēji, kuri šādus aicinājumus vērtēja par cilvēka dabai necienīgu darbošanos. Sak, vai tad no modernās saimniekošanas atgriezīsies pie naturālās saimniekošanas?

Tagad laimīgi tie, kas paklausīja maniem un daudzu citu aicinājumiem, jo pagrabi un pieliekamie kambari pilni visdažādāko produktu. Meža ogu un gaileņu vācēji pat savu latiņu nopelnīja. Bet bija arī tādas laucinieku un mazpilsētnieku ģimenes, kas augstprātīgā vīzdegunībā atteicās pat no pagasta vadības izrādītas pretimnākšanas. Nelabojami lūzeri laikam gan ir tie, kas rušināšanos kāpostu vagā uzskata par apkaunojumu, kamēr pazagšana viņiem kaunu nesagādā.

Aizvadītā vasara bija gana dāsna tiem, kas strādāja. Pavasara ilgais sausums un vēsums veģetāciju gan aizkavēja par divām nedēļām, daudzviet sējuma gurķi pat neuzdīga, bet vēlāk sētie sāka ražot tikai augusta beigās, toties to visu kompensēja izcili bagātā augļu dārza raža. Man personīgi ap pustonnu ābolu nācies bērt komposta kaudzē, bet Kaukāza plūmes piebirdināja dzeltenu klājienu.

Daudzi gatavo sulas, bet Smiltenes pusē esot vairāki azartiski mājas vīna gatavotāji. Gan dārza, gan meža ogas esam iemācījušies ne tikai konservēt, bet arī iesaldēt ziemai. Starp citu, iesaldēt var arī sviesta pupiņu pākstis un daudz ko citu.

Un tā: ziemai esam sagādājuši kartupeļus, burkānus, bietes, kāpostus, kolrābjus, ķirbjus, zirņus, pupas, pupiņas, sīpolus, ķiplokus, selerijas un varbūt arī pastinakus, melnsaknes un vēl un vēl. Savukārt burkās ziemu gaida sulas, kompoti, ievārījumi, kabači, gurķi, tomāti un sēnes. Kam krājumi lielāki, tas vairs nav pieskaitāms neveiksminiekiem.

Retāk uz aptiekuDārzkopības lielaudzētājiem un tirgotājiem cilvēku pašnodrošinājums var nepatikt, bet tie, kuriem knapi ar naudiņu, lieli pircēji vienalga nebūtu. Tas pats sakāms par veselības pašaprūpi. Ne vienmēr vajadzīgs pirkt tabletes, daba pati mums piedāvā vislabākos medikamentus.

Pirmkārt jāmin dziednieciskās tējas, un mūsdienās ir gana daudz literatūras, lai visu noskaidrotu. Ir brīvā dabā ievācamas drogas, bet daudzas tējas audzējamas dārzos: kumelītes, melisa, kaķumētra, piparmētra, kliņģerītes... Svaigi, žāvēti un iesaldēti augļi un ogas arī ir ne ar ko neaizvietojama aptieka. Žurnāla "Zintnieks" oktobra numurā Andris Špats publicējis rakstu "Antioksidanti", kur izmantoti amerikāņu pētījumi.

Izrādās, ka veselības stiprināšanā visvērtīgākie ir tie augļi un ogas, kas aug mūsu pašu dārzos, kamēr siltzemju augļi daudzkārt mazvērtīgāki. Amerikāņi pirmajās vietās liek aronijas, melno plūškoku un dižbrūkleni jeb lielogu dzērveni.

Seko kazenes, avenes, āboli, plūmes. Tiesa, pētījumā nav amerikāņiem nepazīstamo kultūru - melleņu, smiltsērkšķu, dzērveņu, spradzeņu, krūmcidoniju. Intuitīvi jūtu, ka visas citas ogas pārspēj mums jau pazīstamā citronliāna - ar šo ogu uzlējumu es personīgi pavasarī novērsu sirds aritmiju.

Citronliāna un dižbrūklene ir īstās brīnumzālītes, kas mūs spēj pasaudzēt no draudīgās cūku gripas.

Komentāri 5

prahtweeders

Nu sveiki atkal,Gobas kungs.

Sāksim atkal ar jūsu bezmaksas izglītošanu.Pirms gadiem divsimt ieceļotāji sāka apgūt Amerikas kontinenta vidienes zemes plašumus.Tie kam nejaušības dēļ laimējās ierasties kādā apvidū pirmajiem paņēma sev un pasludināja par īpašumu labākās ganības,pārceltuves vietas, ūdens avotus utt.Tiem kas,atkal nejaušības dēļ,ieradās vēlāk bija jāsamierinās ar pārpalikušo un jāmaksā pirmajiem par to sagrābtās zemes izmantošanu.No tā laika ASV tos kas atnāk pirmie un paņem kas slikti guļ sauc par ''vinneriem'' bet pārējos par ''lūzeriem''.Tas arī viss - ''lūzers'' vienkārši ir cilvēks kas nepaguva savlaicīgi nozagt.Pēc paraduma ņemt no Amerikas visu izņemot kārtīgus likumus un prasmi saimniekot krievi un arī mūsu tautieši pirms dažiem gadiem to ''lūzeri'' aizguva.Tikai šeit tas ir neliešu lietots vārds kas nozīmē ka kāds nav sesks un negrib smirdēt vienā barā ar citiem seskiem.
Izņemot tos retos gadījumus kad kāds saņēmis milzu mantojumu pie ļoti lielas naudas šai zemē varēja tikt vien ''blēži,zagļi un asinssūcēji''.Kā redzu šoreiz jūsu raksts veltīts Lemberga un zaļo budžu partijas aizstāvībai,vaimanājot pat sveštautiešiem kas ēd bāleliņus nost.Piedodiet,nu kam izņemot pašu hūtaino Puzes grāfu un bariņu Ventspils šeptmaņu vispār interesē kas notiek tajos sen prihvatizētajos naftas uzņēmumos.Tas ka ''Latvijas avīzi'' ēd nost nekur nav teikts,laikraksts pagaidām vēl ir latvisks,atšķirībā no Neatkarīgās kas atzīst tikai vienu tautību - lemberdzēns,visus pārējos lādot par mistiskiem sorosītiem.
Jūsu dārza darbi ir jūsu paša darīšana.Gribu tikai jautāt - maizi cepat no savas labības,pats savas cūciņas kaujat un iesālat.?Tas ko jūs propagandējat kā naturālo saimniecību ir dārzeņu,augļu un garšvielu audzēšana nelielam atspaidam.Tas noder Indijā kur māju un drēbes nevajag,bet ne pie mums ziemeļos kur veģetārisms nav iespējams.Piedodiet,neredzu kāpēc cilvēkam kas godīgi nopelna iztiku rūpniecībā būtu jākaunās par atteikšanos rušināties dobē.Varbūt labāk kopīgi padomāt kā sakārtot šo valsti lai nav jādomā par mukšanu mežā vai savā dārziņā.Tikai,baidos,Lembergs te ar padomu nepalīdzēs.
Aritmiju,Gobas kungs,nekas novērst nevar,vismaz zinātnei pagaidām šādi līdzekļi nav zināmi.Iespējams apturēt lēkmi ar medikamentoziem vai ķirurģiskiem līdzekļiem,pati slimība pagaidām nav ārstējama.Ja izlēmāt ciesties cerot ka lēkme pāries dzerot tējiņas - jūsu darīšana,taču nākamreiz varbūt tomēr lūdziet ārsta palīdzību.
Līdz nākamajai reizei.

pirms 9 gadiem, 2009.11.01 12:30

vasilits

Господин,Гоба! Ваши родители были богатые люди? Вы бы смогли получить то образование ,что у Вас есть,во времена первой Республики? Вам лично Ваше образование подарила Советская власть. Так ,что Вы ее так не любите? Вы сейчас лижите задницу не известно кому,как лизали ее Советской власти.Что Вам до России? Пускай они там делают ,что хотят,а нам надо своих (лузеров) выводить на чистую воду и сажать по тюрьмам.А с Россией надо дружить,как с Америкой ,китаем и вообще со всеми,больше пользы в дружбе. А то ,что Вы в своих статьях пытаетесь тявкать в сторону России,то это Латвии не на пользу.

pirms 9 gadiem, 2009.11.01 12:44

prahtweeders

Mīļais cilvēk,es jau pavisam par ko citu saku Es par to,ka cilvēkam,kas strādā pilsētas darbu,pat ja dzīvo laukos,var nebūt ne laika ne gribēšanas strādāt uz zemes.Gobam paveicās darboties arodā kur ir milzums brīva laika,savs zemes pleķis un neviens nerauj nost no dārza darbiem.Problēma ir tā,ka,kā jau agrāk teicu,nav iespējams pēkšņi kļūt par zemnieku tāpat kā mēneša laikā nekļūsi par amata meistaru.Jā,pagastos nu ir s...i un ražošana mirusi,bet tur paguva izaugt divas paaudzes kas atradinātas no zemes darbiem.Apstākļos kad lielais vairums šķietamo laucinieku vairs neprot ne lauku apsēt,ne cūku nokaut,ne kandžu sabrūvēt atgriezties pie zemes neizdosies.No dārza vien paēdis nebūsi.Var vienīgi sanākt kopā un tāpat kā Sūnu ciema vīri padomāt kādu rūpalu uzsākt.Ja vien sajēga jau nav noslīkusi lētajā alū.

pirms 9 gadiem, 2009.11.01 21:45

ziemlniece

Pievienojos prātvēderam! Vienmēr lasot Jūsu komentārus, brīnos, kur Jusos tik daudz faktoloģiskā materiāla un spēka nostāties pretājā pozīcijā, izanalizējot situācijas, tik tautā zinošam un gudram, izdaudzinātam un cienītam personāžam.Man prieks par Jūsu uzdrīkstēšanos!
Veiksmi turpmāk Jums!

pirms 9 gadiem, 2009.11.01 23:29

Tikai slinkiem lauciniekiem pagrabs tukšs. Pārējiem visa gana.

pirms 9 gadiem, 2009.11.01 23:34

Veselība