Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Arvien vairāk zāļu ar klīniski apstiprinātām bērnu devām

Lai gan 2010. gada Pasaules veselības organizācijas pētījumā konstatēts, ka joprojām daudzām būtiskām zālēm nav pētījumos noteiktas bērnu devas, tomēr arvien vairāk zālēm ar klīnisko pētījumu palīdzību tās tiek pierādītas. Šādas devas garantē zāļu drošu un efektīvu lietošanu un mazina tos gadījumus, kad Eiropas Savienības valstu robežās bērniem piemērotā zāļu deva vienas un tās pašas slimības ārstēšanai var ievērojami atšķirties.

Bērniem nepieciešamas zāles, kuras piemērotas tieši viņu vecumam, ķermeņa svaram un emocionālajam stāvoklim. Bērns nav miniatūrs pieaugušais un viņa organisms uz zālēm reaģē citādāk.

Vielu uzsūkšanās no kuņģa un zarnu trakta, elpceļiem un ādas virsmas bērniem notiek ātrāk, zāļu metabolisms un izvadīšana var būtiski atšķirties no zāļu absorbcijas ātruma, izplatības organismā un izdalīšanos pieaugušajiem. Bērniem gremošanas trakta un elpceļu gļotāda, kā arī āda ir relatīvi labāk apasiņota nekā pieaugušiem. Nepareizas zāļu devas piemērošana bērniem var izraisīt toksiskus efektus vai arī nozīmētā terapija var būt neefektīva.

Latvijas Republikas Zāļu reģistrā pieejamā informācija liecina, ka 47% no esošajām zālēm ir ar apstiprinātu bērnu devu, proti, 1671 zālēm lietošanas instrukcijā norādītas precīzas bērnu devas. Savukārt 33% zāļu lietošana bērniem nav apstiprināta, par 20% zāļu informācija nav pieejama. Zāļu lietošanas instrukcijas pieejamas Zāļu valsts aģentūras mājaslapā www.zva.gov.lv.

Kopš 2006. gadā spēkā stājās Pediatrijas regula, nevienas zāles nevar tikt reģistrētas bez Pediatrijas Komitejas (PK) atzinuma.

Tātad, ja PK atzīst, ka zāles nepieciešamas arī bērniem, tiek ierosināti klīniskie pētījumi, lai pierādītu šo zāļu drošumu un efektivitāti, kā arī lai noteiktu precizētu devu un lietošanas rekomendācijas. Savukārt zālēm, kas nav ar patentu aizsargāti oriģinālprodukti, pediatriskos pētījumus finansē Eiropas Savienības fondi. Līdz ar to arvien vairāk bērnu ārstēšanai ir iespējams ordinēt vienotas zāļu devas.

2010. gadā Zāļu valsts aģentūra atļāvusi Latvijā veikt 10 pediatriskos pētījumus šādās medicīnas nozarēs: pulmonoloģija, neiroloģija, vēdera dobuma ķirurģijā. Atgādinām, ka visi zāļu klīniskie pētījumi, tai skaitā, pētījumi ar bērniem, tiek veikti atbilstoši starptautiskajiem pētījumu standartiem un ētikas normām.

Veselība