Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atgādinām: grila aizdedzināšanas šķidrumu izplatīšanai un lietošanai jābūt drošai veselībai

Līdz ar pikniku sezonas sākšanos un Līgo svētku tuvošanos, Veselības inspekcija atgādina un aicina pievērst īpašu uzmanību grila aizdedzināšanas šķidrumu drošai izplatīšanai un lietošanai.

Degmaisījumu piegādātājiem atgādinām, ka 2010. gada 1. decembrī spēkā ir stājusies Eiropas Komisijas Regula, kas paredz, ka grila aizdedzināšanas šķidrumus, kuru sastāvā esošās ķīmiskās vielas rada nopietnus plaušu bojājumus, nejauši iedzerot šo produktu, atļauts tirgot tikai melnos necaurredzamos traukos, kuru tilpums nav lielāks kā 1 litrs. Minētās prasības produkta iepakojumam tika pieņemtas, lai samazinātu gadījumu skaitu, kad mazi bērni netīši iedzer grila aizdedzināšanas šķidrumus.

Šādā veidā šis produkts tiek padarīts mazāk pievilcīgs un tas neizraisa bērnu interesi, tā novēršot iespēju, ka bērns to notur par pārtikā lietojamu dzērienu. Savukārt trauka izmērs ierobežots ar mērķi samazināt tādu negadījumu skaitu, kuros degmaisījumu saturu no oriģinālajiem traukiem pārlej mazākos traukos, kam nav bērniem droša iepakojuma vai pienācīga marķējuma.

Lietojot grila aizdedzināšanas šķidrumus, pastāv risks cilvēku veselībai -reģistrēti vairāki gadījumi, kad ar grila aizdedzināšanas šķidrumiem saindējas bērni. Pirms minēto ierobežojumu izstrādāšanas, neskatoties uz brīdinājumiem un pieņemtajām prasībām drošas aizdares nodrošināšanai, visur Eiropā tika konstatēti vairāki nopietni saindēšanās gadījumi, kad bērni nejauši iedzēra degmaisījumus.

Tā Eiropā 2004. gadā tika konstatēti divi nāves gadījumi. Latvijā, pēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta apkopotajiem datiem, 2010. gadā septiņos gadījumos bērni iedzēruši grila aizdedzināšanas šķidrumus.

Tāpēc Veselības inspekcija aicina vecākus iegādātos grila aizdedzināšanas šķidrumus novietot drošā un bērniem nepieejamā vietā; pēc grila aizdedzināšanas šķidruma lietošanas neaizmirst līdzekli rūpīgi aizvērt, lai neradītu risku bērnam šķidrumu netīšām iedzert. Īpaši rūpīgiem aicinām būt vecākiem ar 1-3 gadus veciem bērniem, jo, pamatojoties uz datiem, tieši ar bērniem šajā vecuma grupā visbiežāk notiek nelaimes gadījumi.

Tomēr, ja tiek konstatēts, ka bērns ir iedzēris grila aizdedzināšanas šķidrumu, nekādā gadījumā neizraisīt vemšanu, jo šāda rīcība var palielināt risku šķidruma iekļūšanai plaušās un to bojāšanu.

Bērns nekavējoties jānogādā slimnīcā vai jāizsauc ātrā palīdzība, zvanot pa tālruni 113. Sekmīga ārstēšana būs iespējama, ja ārstam būs zināma precīza informācija par iedzerto līdzekli. Tādēļ, dodoties uz slimnīcu, jāpaņem līdzi un ārstniecības personai jāuzrāda konkrēto produktu un tā iepakojumu.

Veicot plānveida pārbaudes, Veselības inspekcija turpina pievērst pastiprinātu uzmanību šo produktu atbilstībai prasībām.

Vairāk informācijas par ķīmiskajām vielām un maisījumiem iespējams atrast Veselības inspekcija mājaslapā www.vi.gov.lv, kur arī aicinām aizpildīt anketu par iedzīvotāju ieradumiem, pērkot sadzīves ķīmiju Tavs viedoklis par sadzīves ķīmiju.

Veselība